|
|
Katalog Beata Biernacik Plastyka, Scenariusze Barwy kwiatów ? ćwiczenia kolorystyczne w mieszaniu barwKonspekt lekcji plastyki w klasie IV1. Temat: Barwy kwiatów - ćwiczenia kolorystyczne w mieszaniu barw; gwasz i akwarela.Dział plastyczny: Działalność plastyczna ucznia. Uzyskanie nowych barw poprzez łączenie barw ciepłych i zimnych. 2. Cele lekcji: - zapoznanie uczniów z nowymi technikami malarskimi: akwarelą i gwaszem, - rozróżnianie i nazywanie barw podstawowych i pochodnych, - uzyskanie nowych barw poprzez łączenie barw ciepłych i zimnych, - poznanie reprodukcji słynnych artystów, - poznanie gamy barwnej malowanej akwarelą, - rozróżnianie technik malarskich, - rozwijanie swojego warsztatu plastycznego, - kształtowanie wyobraźni plastycznej, - aktywizacja uczniów w czasie lekcji, - wyrabianie wrażliwości estetycznej na nastrój w utworze muzycznym 3. Technika: malowanie akwarelą i gwaszem 4. Środki dydaktyczne: farby akwarelowe, kartki papieru, pędzelki, reprodukcje sławnych artystów, magnetofon, utwory muzyczne. 5. Formy pracy: indywidualna. 6. Metody pracy: pogadanka, prezentacja, ćwiczenia barwne. Przebieg lekcji: 1. Przypomnienie wiadomości o podziałach barw (barwy podstawowe, pochodne, kontrastowe) z uwzględnieniem temperatury barw (barwy zimne i ciepłe) 2. Wprowadzenie pojęcia akwarela, wyjaśnienie zasad malowania farbami wodnymi. Akwarela - farba rozpuszczalna w wodzie. Podstawowe techniki malowania akwarelą - nie można nakładać jaśniejszego koloru na kolor ciemniejszy, - zawsze należy malować "od mniej do więcej", - malując akwarelą należy uprzednio odgraniczyć biel i jaśniejsze kolory a) Opis planu malowanego akwarelą w technice "mokre na mokrym" (rozmyta, delikatna) b) Jaka jest plama uzyskana w technice akwareli? (przeźroczysta, widać przez nią podłoże) c) Jakie są plamy malowane farbami plakatowymi i czym się różnią od akwareli? (są gęste, kryjące, nie widać podłoża, na którym je rozprowadzamy, rozrabia się je w mniejszej ilości wody niż akwarelę. 3. Wprowadzenie pojęcia gwasz. Gwasz - wodna technika malarska z dodatkiem kredy lub kryjącej bieli. Jest techniką kryjącą i nieprzeźroczystą. Zmieszanie farby z bielą powoduje rozjaśnienie barwy. Gama barwna w gwaszu jest przygaszona, blada i stonowana. Jednym ze sposobów uzyskania gwaszu jest dodanie białej plakatówki do farb akrylowych Akwarela jest techniką laserunkową. To znaczy, że spod warstwy farby ma prześwitywać podłoże (zazwyczaj biały papier). Farbę akwarelową otrzymuje się z połączenia pigmentu i spoiwa, którego głównym składnikiem jest guma arabska, często z dodatkiem miodu, gliceryny, itp. 4.Mokra akwarela. Specjalna technika w malarstwie akwarelowym polegająca na malowaniu na powierzchni uprzednio nawilżonej wodą i która jest wciąż mokra. Technika ta powoduje rozpływanie się wody i koloru, czego efektem jest rozmywanie się form i kantów. Formy są atmosferyczne, bez wyraźnie zaznaczonych linii. Angielski akwarelista Turner był pierwszym, który zastosował tą technikę. Ma ona szczególne zastosowanie przy wykonywaniu pejzażu oraz bukietach barwnych kwiatów 5 Pokaz reprodukcji sławnych artystów - określenie kolorów, technik. 6.Przygotowanie stanowisk pracy - namoczenie kartek 7 Praca twórcza ucznia - wykonanie prac techniką "mokre w mokrym" z uwzględnieniem technik malowania akwarelą. W trakcie pracy słuchanie utworów muzycznych związanych z pejzażami i kwiatami: E. Grieg - "Poranek" F. Chopin - Preludium Des-mol op. 28 nr 15 A. Vivaldi - "Wiosna" P. Czajkowski - "Walc kwiatów" 8 Ocena pracy uczniów. Kryteria oceny: - pomysłowość i oryginalność - zaangażowanie i pracowitość Opracowanie: Beata Biernacik Wyświetleń: 9128
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |