Katalog

Mirosława Juszczak
Przyroda, Scenariusze

Poznajemy las i jego mieszkańców - scenariusz lekcji przyrody

- n +

Poznajemy las i jego mieszkańców.

Scenariusz do lekcji przyrody w kl. IV wg programu nauczania przyrody
DKW - 4014 - 241/99, wydawnictwo ABC - Poznań.

Blok: Widzisz? - oto "Złota polska jesień" - czyli o zmianach w przyrodzie jesienią.

Cele:
1. Pobudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia i ukazywanie jego różnorodności.
2. Wymienienie poszczególnych warstw lasu.
3. Omówienie warunków panujących w każdej warstwie lasu.
4. Wymienienie organizmów żyjących w lesie i przyporządkowanie ich poszczególnym piętrom lasu.
5. Wskazanie na zależności występujące między organizmami w lesie.
6. Zwrócenie uwagi na konieczność ochrony kompleksów leśnych.

Metody pracy:
słowna - pogadanka z elementami dyskusji
praktyczna - praca z tekstem i zeszytem ćwiczeniowym
problemowa - burza mózgów

Środki dydaktyczne:
podręcznik, zeszyt ćwiczeń, plansza "Piętra roślinności w lesie", przybory do rysowania, klej, obrazki roślin i zwierząt spotykanych w lasach, duży karton, etykietki z nazwami warstw lasu, instrukcja do lekcji;

Formy pracy:
zbiorowa, grupy 2 - osobowe;

Realizację tematu rozpoczęliśmy 2 tygodnie wcześniej. Uczniowie do kopert gromadzili obrazki roślin i zwierząt naszych lasów. Zostaną wykorzystane do utworzenia posteru pt. "Las i jego mieszkańcy".

Przebieg lekcji:
Klasa została podzielona na 2 - osobowe grupy, które pracowały zgodnie z instrukcją do lekcji.

I. Faza przygotowawcza:
- sprawy organizacyjne
- przypomnienie o pracy z instrukcją
- wprowadzenie do lekcji, krótka pogadanka o lesie

II. Faza realizacyjna:
- zapisanie tematu lekcji w zeszycie ćwiczeń, podanie stron w podręczniku
- wyjaśnienie instrukcji do lekcji
- pracę zaczynamy od zastanowienia się nad skojarzeniami ze słowem >las<, podane przez uczniów skojarzenia zapisujemy na tablicy wokół słowa >las<
- ustalamy na tej podstawie krótką, własną definicję: co to jest las?
- zastanawiamy się gdzie w naszej okolicy mamy las
- korzystamy z tekstu w podręczniku, wykonujemy dalszą pracę wg przygotowanej instrukcji

III. Faza podsumowująca
- dzieci wymieniają i pokazują piętra lasu, omawiają warunki w nich panujące oraz zwierzęta i rośliny zajmujące poszczególne warstwy
- podaję zasady zachowania się w lesie
Odpowiadają na pytania:
1. Dlaczego należy chronić lasy?
2. Gdzie w naszym regionie występują obszary chronione?
3. Jakie zależności występuję między organizmami w lesie?

- praca domowa; przygotowanie do wycieczki do lasu:
* odpowiedni ubiór
* koperty do zbierania roślin do zielnika
* torby papierowe na zebrane okazy
* lupy
* notes, ołówek
* dobry humor i zapał do pracy

- ocena pracy uczniów w czasie lekcji

W przygotowaniu korzystałam ze Scenariuszy lekcji dla nauczyciela do klasy 4 do zeszytu ćwiczeń autorstwa Bernard Czerwiński....

Instrukcja do lekcji pt. Poznajemy las i jego mieszkańców.

1. Zastanów się i wypisz wszystkie skojarzenia związane za e słowem LAS.
2. Przyjrzyj się wypisanym na tablicy skojarzeniom ze słowem LAS i spróbuj ułożyć własną definicję lasu.
3. Na podstawie tekstu w podręczniku str. 66 wymień wszystkie warstwy występujące w lesie. Zaznacz je w zeszycie ćwiczeniowym str. 60 ćw. 1.
4. Przeczytaj tekst w podręczniku str. 66 i odpowiedz:
- co można zaobserwować w każdej warstwie lasu?
- jakie warunki panują w poszczególnych piętrach lasu?
- jakie rośliny i zwierzęta żyją na każdym poziomie lasu?
5. Znajdź w przygotowanych wycinkach obrazki roślin i zwierząt i przyklej na planszy, zaznaczając właściwe warstwy.
6. Przeczytaj tekst w podręczniku na str. 67 i powiedz:
- w jaki sposób zależą od siebie organizmy żyjące w lesie?
- co to jest łańcuch pokarmowy?
7. Zastanów się i odpowiedz:
- jakie znaczenie mają dla nas lasy?
- jakie zasady obowiązują nas w lesie?
- jak Ty już dziś możesz chronić las?

Opracowanie: Mirosława Juszczak
Szkoła Podstawowa nr 19 w Łodzi

Wyświetleń: 4786


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.