![]() |
![]() |
Katalog Beata Mazurek Geografia, Scenariusze Demograficzne zróżnicowanie społeczeństw - scenariusz lekcji geografii dla klasy I technikum i liceum (w pracowni komputerowej)Demograficzne zróżnicowanie społeczeństwDemograficzne zróżnicowanie społeczeństw - SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KL. I TECHNIKUM I LICEUM Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERADział programu: Struktura demograficzna populacji ludzkiej. SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KL. I TECHNIKUM I LICEUM Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA Dział programu: Struktura demograficzna populacji ludzkiej. I. Cele lekcji: uczeń wie (zna): - zmiany liczby ludności świata, - zróżnicowanie przyrostu naturalnego na świecie oraz długości trwania życia na świecie, - zna najludniejsze państwa świata oraz państwa o największym i najmniejszym przyroście naturalnym, - skutki ujemnego przyrostu naturalnego, - strukturę demograficzną społeczeństw "młodych" i "starzejących się",podaje przykłady, - zna fazy rozwoju demograficznego, - zna podstawowe zasady pracy z komputerem i drukarka sieciową, - zna zasadę posługiwania się pakietem MS OFFICE 2000, a w szczególności edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym. uczeń potrafi (rozumie): - pokazać na mapie najludniejsze państwa świata, - potrafi interpretować i analizować dane statystyczne, wykresy i piramidę płci i wieku, wyciągać prawidłowe wnioski, - obliczyć współczynniki urodzeń zgonów i przyrostu naturalnego, - potrafi wyjaśnić przyczyny zróżnicowania przyrostu naturalnego na świecie, - wyjaśnić przyczyny i skutki "eksplozji demograficznej" - przewidzieć skutki wysokiego i niskiego przyrostu naturalnego, - wyjaśnić przyczyny zróżnicowania długości trwania życia na świecie, - analizować mapy tematyczne oraz wykorzystać w pracy znane już sobie wiadomości oraz pracować z podręcznikiem, - potrafi wyciągać prawidłowe wnioski i je zapisać, - potrafi pracować w grupie, organizować sobie pracę - potrafi posługiwać się edytorem tekstu WORD 2000 i arkuszem kalkulacyjnym, - wykorzystuje możliwości korzystania ze schowka sieciowego, - dokonać graficznej prezentacji danych /wykresy/, - potrafi zapisać plik na dyskietce uczniowskiej, - posługiwać się drukarką atramentową II. Metoda: - problemowa - aktywizująca, - problemowa - analiza, - aktywna praca z komputerem. III. Forma pracy: praca w grupach. IV. Środki dydaktyczne: komputery (programy - arkusz kalkulacyjny MS EXCEL 2000, MS WORD 2000- edytor tekstu),podręczniki, atlasy, dane statystyczne dotyczące powyższego zagadnienia, karty do pracy w grupach z podanymi tematami, zagadnieniami i danymi statystycznymi. Przebieg lekcji I. Część wstępna. 1. Sprawy organizacyjne - sprawdzenie obecności, wpisanie tematu do dziennika. 2. Wprowadzenie do tematu. - praca z arkuszem kalkulacyjnym i edytorem tekstu w związku z opracowaniem zagadnień demograficznych dotyczących ludności świata, - zapisanie tematu lekcji na tablicy, II. Część właściwa. 1. Przypomnienie zasad związanych z pracą na komputerze, z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym. 2. Przypomnienie podstawowych pojęć w związku z powyższymi zagadnieniami. 3. Przygotowanie komputerów do pracy, wejście w arkusz kalkulacyjny. 4. Wprowadzenie do zagadnień związanych z podstawowymi pojęciami demograficznymi: - przypomnienie pojęć: demografia, przyrost naturalny, przyrost rzeczywisty, współczynnik przyrostu naturalnego, współczynnik urodzeń, współczynnik zgonów, wyż demograficzny, niż demograficzny. - przygotowanie atlasów i podręczników, - podział na grupy i rozdanie tematów do pracy. Gr. I Analiza zmian liczby ludności świata na podstawie danych statystycznych. - zmiany liczby ludności świata według kontynentów w mln i % w latach 1900 - 2000(własne obliczenia); - porównanie danych i wyciągnięcie wniosków; - wyszukanie państw o największej liczbie ludności; - przyczyny takiej sytuacji, porównywanie danych; - przyczyny i skutki "eksplozji demograficznej". Gr. II Przyrost naturalny w wybranych państwach świata. - obliczenie przyrostu naturalnego w wybranych państwach świata na podstawie danych - statystycznych; - obliczenie współczynnika urodzeń, zgonów i przyrostu naturalnego w tych krajach; - porównywanie danych, wykorzystanie znanych dotychczas wiadomości i wyciągnięcie prawidłowych wniosków (kiedy wzrasta współczynnik przyrostu naturalnego, w jakich krajach jest największy a w jakich ujemny, jakie są skutki ujemnego przyrostu naturalnego - na podstawie podręcznika); - wyż i niż demograficzny - wyjaśnienie zjawiska i jego skutki, - społeczeństwo "młode" i "starzejące się"- porównanie struktury demograficznej. Gr. III Struktura płci i wieku ludności świata. - Analiza ludności wybranych państw według wieku(podręcznik, tab. 3 str.14 - Państwa o przewadze ludzi młodych(19 i mniej lat) oraz państwa z przewagą ludzi starszych; - Wyszukanie przyczyn takiej sytuacji - Analiza średniej długości życia i wyciągnięcie wniosków(pzyczyny zróżnicowania) - Analiza struktury płci ludności wybranych krajów świata - porównanie współczynnika feminizacji; - Państwa o największym i najmniejszym współczynniku - przyczyny zróżnicowania(na podstawie podręcznika) Gr. IV Fazy rozwoju demograficznego. - Analiza wykresów obrazujących fazy rozwoju demograficznego(podręcznik ryc.9, str.16) - Przedstawienie charakterystyki faz rozwoju demograficznego; - Przykłady państw znajdujących się w I, II, III, IV fazie rozwoju demograficznego; Każda grupa w swojej pracy ma przedstawić dane w tabelach statystycznych i na wykresach i przedstawić właściwe wnioski. Grupa dokonuje zapisu swojej pracy na dyskietce uczniowskiej. Każda grupa ma wybrać osobę, która przedstawi i podsumuje pracę grupy dla reszty uczniów. 5. Podsumowanie lekcji: a. każda grupa w swojej pracy ma przedstawić dane w tabelach statystycznych i na wykresach i przedstawić w swojej właściwe wnioski. b. każda grupa ma wybrać osobę, która przedstawi i podsumuje pracę grupy dla reszty uczniów c. na zakończenie wybrane zostaną 3 najlepsze prace pod względem merytorycznym, estetycznym, za które uczniowie otrzymają oceny celujące lub bdb, pozostali uczniowie otrzymają ocenę dobrą. W przypadku nie dokończenia pracy ocenę dostateczną. Najciekawsze i najwyżej ocenione prace zostają przez uczniów wydrukowane Opracowanie: Beata Mazurek Wyświetleń: 8856
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |