Katalog

Mirosława Juszczak
Przyroda, Scenariusze

Podróż wzdłuż polskich granic - scenariusz lekcji przyrody w klasie V (z instrukcją)

- n +

Podróż wzdłuż polskich granic.

Konspekt do lekcji przyrody w kl. V wg programu nauczania
DKW - 4014 - 241/99, Wydawnictwo ABC Poznań.

Blok: Ludzie i ich ojczyzny, czyli o różnorodności etnograficznej.

Cele:
1.Wyjaśnienie pojęcia etnografia.
2. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, "kim jestem?"
3. Określenie cech położenia Polski w Europie.
4. Wymienienie i wskazanie na mapie państw sąsiadujących z Polską oraz ich stolic.
5. Zaprezentowanie przygotowanych informacji o naszych sąsiadach.
6. Wyjaśnienie pojęć: naród, państwo, mniejszość narodowa oraz grupa etniczna i podanie przykładów.

Metody pracy:
słowna - pogadanka z elementami dyskusji;
praktyczna - praca z tekstem, zeszytem ćwiczeniowym i z mapą;
problemowa - burza mózgów;
projekt - prezentacja państw;

Środki dydaktyczne - podręcznik, zeszyt ćwiczeniowy, atlas geograficzny, flagi
państw, mapy Europy, dokumentacja projektu, słownik języka polskiego;

Formy pracy - indywidualna, grupowa, zbiorowa;

Realizację tematu rozpoczęliśmy 3 tygodnie wcześniej metodą projektu pt. "Polska i jej sąsiedzi".

Przebieg lekcji:
- klasa zastała podzielona na 8 grup i każda grupa miała przygotować informacje o Polsce oraz o państwach sąsiadujących z Polską;
1 grupa - Niemcy
2 grupa - Czechy
3 grupa - Słowacja
4 grupa - Ukraina
5 grupa - Białoruś
6 grupa - Litwa
7 grupa - Rosja
8 grupa - Polska


I. Faza przygotowawcza.

- sprawy organizacyjne;
- przypomnienie o pracy z instrukcją;
- wprowadzenie do lekcji, wyjaśnienie słowa "etnografia" użytego w tytule bloku;

II. Faza realizacyjna.
- zapisanie tematu lekcji w zeszycie ćwiczeniowym, podanie stron w podręczniku;
- wyjaśnienie instrukcji do lekcji;
- pracę rozpoczynamy od znalezienia odpowiedzi na pytanie "kim jestem?", - skojarzenia zapisujemy na tablicy; dążymy do uzyskania odpowiedzi "POLAKIEM"
- na podstawie atlasów i map oraz wcześniej zdobytych wiadomości ustalamy cechy położenia Polski w Europie, zapisujemy w zeszycie ćwiczeniowym;
- wymieniamy i pokazujemy na mapie państwa sąsiadujące z Polską oraz ich stolice; stosowny zapis w zeszycie ćwiczeniowym;
- poszczególne grupy dokonują prezentacji państw na podstawie wcześniej przygotowanych projektów;
- na przygotowanej mapie konturowej Polski zaznaczamy granice państw sąsiadujących i przyklejamy ich flagi;
- pracując z tekstem w podręczniku wyjaśniamy pojęcia; naród, państwo, mniejszość narodowa, grupa etniczna;

III. Faza podsumowująca.
1. Co jest najważniejszym symbolem każdego państwa?
2. Wymień cechy położenia Polski w Europie.
3. Czy zawsze dana narodowość mieszka w jednym państwie?
4. Jak brzmi pełna nazwa naszego państwa?
5. Skąd wywodzi się nazwa naszego kraju?

Praca domowa
- dla wszystkich ćw. 6 i 7/25
- dla chętnych ćw. 8/25

- ocena pracy uczniów w czasie lekcji;
- samoocena w obrębie zespołów;


Instrukcja do lekcji: "Podróż wzdłuż polskich granic".

1. Korzystając ze Słownika języka polskiego wyjaśnij znaczenie słowa zawartego w tytule bloku >etnografia<.
2. Zastanów się wraz z kolegami w grupie i odpowiedz na pytanie "kim jestem?". Swoje odpowiedzi zapisz na tablicy.
3. Korzystając z mapy hipsometrycznej i politycznej Europy, ustal cechy położenia Polski w Europie i zapisz je w zadaniu 1b str. 23.
Wykonaj także część 1a str. 22 w zeszycie ćwiczeniowym.
4. Przyjrzyj się mapie "Polska w świecie" znajdującej się w atlasie na
str. 24, zwróć uwagę na położenie Polski i państwa z nią sąsiadujące. Wymień te państwa oraz ich stolice, pokaż na mapie Europy.
Wykonaj w zeszycie ćwiczeniowym zad. 1c str. 23.
5. Lider grupy przedstawi efekt pracy w ramach projektu "Polska i jej sąsiedzi".
6. Posługując się tekstem w podręczniku strona 121 i 122, wyjaśnij następujące pojęcia: naród, państwo, grupa etniczna, mniejszość narodowa. Wykonaj zad. 3 i 4 str. 24.
Odpowiedz na pytania:
Czy w Polsce występują mniejszości narodowe?
Jak dochodzi do powstania mniejszości narodowych?
Czy w Polsce występują grupy etniczne? - jeśli tak to podaj przykłady.


W przygotowaniu korzystałam ze Scenariuszy lekcji dla nauczyciela do klasy 5 wyd 1 do zeszytu ćwiczeń autorstwa Bernard Czerwiński....

Opracowanie: Mirosława Juszczak

Wyświetleń: 5056


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.