AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Jacek Wąsowski
Geografia, Scenariusze

Charakterystyka ludności Afryki - konspekt lekcji geografii w klasie I gimnazjum

- n +

Charakterystyka ludności Afryki

KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM

CELE LEKCJI:

Cel ogólny:
Uczeń, na przykładzie Afryki, potrafi ocenić wpływ warunków naturalnych i społeczno-gospodarczych na rozmieszczenie ludności.


Cele szczegółowe:
A - uczeń zna przyczyny słabego zaludnienia Afryki
B - uczeń potrafi wskazać na mapie rejony najgęściej i najsłabiej zaludnione w Afryce
C - uczeń potrafi określić współczesne problemy Afryki


FORMA PRACY NA LEKCJI: grupowa

METODA PRACY: dyskusja kielecka

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: arkusze papieru, paski papieru, pisaki, mapa fizyczna i polityczna Afryki

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Czynności organizacyjne.
2. Omówienie zasad dyskusji kieleckiej


Dyskusja kielecka - jest to technika dyskusji w grupach, pisemno - ustna, wieloszczeblowa
połączona z wizualizacją. W dyskusji biorą udział wszyscy uczniowie. Etapy dyskusji:


I etap - uczniowie uczestniczący w dyskusji odpowiadają pisemnie (anonimowo) na kilka pytań
zadanych przez nauczyciela. Następnie zbiera się odpowiedzi wszystkich zapisane na
paskach papieru - oddzielnie odpowiedź na każde pytanie.

II etap - grupa dyskutująca zostaje podzielona losowo na tyle podgrup, ile jest pytań. Każda
podgrupa otrzymuje do analizy i opracowania (w formie plakatu) odpowiedzi całej
grupy na jedno z pytań.

III etap - grupy prezentują kolejno opracowane odpowiedzi w formie plakatu na kolejne pytania.
Prezentacja ta daje obraz poglądów całej grupy na określony pytaniami problem.


3. Podanie tematu lekcji.
4. Rejestracja pytań:

a) Podaj przyczyny słabego zaludnienia Afryki.
b) Wymień rejony o największej gęstości zaludnienia w Afryce.
c) Wymień rejony najsłabiej zaludnione w Afryce.
d) Jakie znasz współczesne problemy dotyczące ludności Afryki.

5. Wszyscy uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania.
6. Podział uczniów na 4 grupy.
7. Przydzielenie każdej grupie odpowiedzi na jedno z pytań.
8. Analiza i opracowanie przydzielonego pytania w formie plakatu.
9. Prezentacja plakatów przez liderów poszczególnych grup.
10. Podsumowanie lekcji - omówienie zalet i wad metody dyskusji kieleckiej


ZADANIE DOMOWE:

Zaproponuj (pisemnie) rozwiązanie jednego ze współczesnych problemów dotyczących ludności Afryki.

Opracowanie: mgr Jacek Wąsowski
nauczyciel geografii w Gimnazjum nr 1 w Będzinie.

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4091


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.5



Ilość głosów: 2

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.