Katalog

Agata Rak
Technika, Scenariusze

Bezpieczna droga do szkoły - konspekt lekcji techniki w klasie IV

- n +

Bezpieczna droga do szkoły

KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI W KLASIE IV

Cele lekcji:
- Przypomnienie zasad prawidłowego i bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów po drodze;
- Uświadomienie uczniom potrzeby uczenia się przepisów ruchu drogowego;
- Umiejętność krytycznego oceniania własnego postępowania wobec innych uczestników ruchu drogowego;
- Uświadomienie uczniom, że strój ma duży wpływ na jego bezpieczeństwo;

Metoda pracy: pogadanka;
Typ lekcji: powtórzeniowy i systematyzujący wiadomości;
Forma pracy: zespołowa;
Środki dydaktyczne: plansze znaków drogowych, makiety dróg (drogi miejskie i wiejskie), opaska odblaskowa, różne typy wierzchnich ubiorów dziecięcych;

Przebieg lekcji:

1. Czynności wstępne:
a. Powitanie;
b. Sprawdzenie obecności;
c. Sformułowanie tematu;
2. Faza wstępna lekcji:
Nauczyciel pyta uczniów jakie należy spełnić warunki aby:
a. Samodzielnie poruszać się po drodze:
b. Kierować rowerem;
c. Jakie przepisy musi znać pieszy i rowerzysta?
3. Faza realizacji:
a. Nauczyciel prezentuje makiety dróg - drogi wiejskiej i drogi miejskiej, a uczniowie omawiają różnice w ich budowie. Podają również jakie obowiązki maja piesi i rowerzyści poruszający się po tych drogach.
b. Uczniowie opisują jak wygląda ich droga (trasa) do szkoły. Zwracają szczególną uwagę na miejsca, które są niebezpieczne - podają jak są oznakowane oraz proponują jak można je oznaczyć.
c. Nauczyciel pyta dzieci - W jakim stopniu bezpieczeństwo na drodze zależy od warunków atmosferycznych oraz stroju pieszego?
d. Nauczyciel prezentuje i omawia przykładowe stroje uczniów, które mają naszyte elementy odblaskowe oraz elementy odblaskowe, które można założyć lub zawiesić na ubraniu.
4. Faza podsumowująca:
a. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala, że:
Bezpieczeństwo na drodze zależy od:
1. Znajomości przepisów ruchu drogowego.
2. Przestrzegania przepisów, znaków i sygnałów drogowych.
3. Warunków atmosferycznych panujących na drodze.
4. Kultury zachowania się na drodze.
a. odpowiedniego oznakowania pieszych i miejsc niebezpiecznych.
b. Uczniowie w ramach zadania domowego przygotowują mapkę, na której kolorem zielonym zaznaczają swoją drogę do szkoły, a kolorem czerwonym wskazują miejsca szczególnie niebezpieczne.
5. Zakończenie lekcji:
a. Porządkowanie sali;
b. Pożegnanie;

Opracowanie: Agata Rak

Wyświetleń: 7905


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.