AWANS Dla nauczyciela Dla ucznia


Katalog

Maria Groen
Edukacja regionalna, Artykuły

Kaszubska kuchnia regionalna w agroturystyce

- n +

KASZUBSKA KUCHNIA REGIONALNA W AGROTURYSTYCE

Etniczne terytorium Kaszubskie obejmuje 43 gminy. Granica Kaszub obejmuje obszar około 6200 km kwadratowych, w obrębie dawnego województwa gdańskiego, słupskiego i bydgoskiego. Kaszuby wyróżniają się najbardziej zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni na obszarze Polski północnej. Kaszuby maja wiele walorów, które sprzyjają rozwojowi turystyki. Należy tu wymienić:
- urozmaicony krajobraz (nadmorski i pojezierny)
- liczne zabytki kultury materialnej np. architektury, sztuki sakralnej i ludowej
- duże możliwości zakwaterowania i wyżywienia
- gęsta sieć dróg dojazdowych i turystycznych

- licznie przekwalifikowane gospodarstwa rolne w gospodarstwa agroturystyczne.
Od morza w głąb lądu spotykają turystę niezwykłe atrakcje, gwarantujące mu dobry wypoczynek na Kaszubach. Stąd wzięły się liczne hasła "PO JOD, ZDROWIE I MORZE PRZYJEDŹ NA POMORZE".
Kuchnia kaszubska jest prosta, oszczędna w tłuszcze i smaczna. Bardzo znany charakterystyczny jest wypiek chleba z żytniej mąki z dodatkiem roztartych ziemniaków. Ciasto na zaczynie chlebowym ugniatano w dużej dzieży, następnie nakrywano płótnem lub kocem aby wyrosło. Chleb pieczono w specjalnych piecach, w podłużnych formach przeważnie raz na tydzień. Inną charakterystyczną czynnością było wyrabianie masła. Schłodzoną śmietanę wlewano do "cierżonci" ubijano aż do pojawienia się grudek. Następnie grudki masła wybierano i wyrabiano drewnianą łyżką w misie wyciskając resztę maślanki. Formowano je w drewnianych foremkach.
W kuchni kaszubskiej można znaleźć wiele różnych przysmaków takich jak: obona, placki ziemniaczane, fasola słodko-kwaśno, zupa z żółtej brukwi, czernina, solone śledzie z pulkami.

Oto kilka przepisów kulinarnych:
Zupa z żółtej brukwi: 3l. wody, 0,5 kg żółtej brukwi, 0,8 kg gęsiny, 1kg ziemniaków, majeranek, sól, pieprz. Przygotować wywar z mięsa, dodać pokrojoną w paseczki brukiew. Ugotowane mięso wyjąć, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, następnie dodać rozdrobnione mięso. Zupę doprawić majerankiem, pieprzem i solą.

Czernina: 4l. wody, 0,75 szklanki krwi z gęsi lub kaczki, podroby z kaczki lub gęsi, 15dkg suszonych owoców, włoszczyzna,1,5 łyżki mąki, 4 ziarna ziela angielskiego, liść laurowy, cukier, ocet, sól. Przygotować wywar z podrobów, włoszczyzny i suszonych owoców. Mąkę roztrzepać z krwią, dodać trochę wywaru i mieszając wlać do garnka, zagotować. Zupę przecedzić, przyprawić do smaku octem, cukrem i solą, dodać obrane z kości mięso. Podawać z łazankami lub ziemniakami.

Drobne mięso: 1kg płuc wieprzowych, 1kg serc wieprzowych, 1kg ozory wieprzowe, 0,5 kg głowy wieprzowej, 2 cebule, 2 liście laurowe, parę ziaren ziela angielskiego, ocet lub kwasek cytrynowy, pieprz, sól. Podroby ugotować w osolonej wodzie. Głowę ugotować osobno z dodatkiem przypraw. Cebulę pokroić i podsmażyć, ugotowane mięso pokroić dodać do wywaru z głowizny, dodać cebulę, całość doprawić octem do smaku (lekko kwaśnym).

Zylc - galaretka mięsna: 1kg wołowiny z kością, 1kg golonki, 0,5 kg głowy wieprzowej, 2 nóżki wieprzowe, włoszczyzna, 3 cebule, 10 ziaren ziela angielskiego, liść laurowy, majeranek, sól i ocet do smaku. Mięso i włoszczyznę gotować do miękkości, pod koniec gotowania dodać majeranek. Mięso wyjąć, obrać z kości i zmielić na maszynce wraz z cebulą. Wywar przecedzić, dodać mięso, doprawić do smaku i dodać ocet (smak lekko kwaśny). Marchew pokroić na cząstki, włożyć na dno filiżanek, zalać wywarem i odstawić do stężenia.

Śledź po kaszubsku: 3 wyfiletowane solone śledzie, 1 duża cebula, 4 ugotowane marchwie, 4 korniszony, 1 szklanka majonezu, liść laurowy,3 ziarna ziela angielskiego,3-4 łyżki oleju, kwasek cytrynowy, pieprz. Wymoczone filety pokroić w paseczki o szerokości 1 cm, skropić olejem i rozcieńczonym w wodzie kwaskiem cytrynowym. Cebulę pokroić i wymieszać ze śledziem, dodać liść laurowy, pieprz i ziele angielskie. Wstawić na dobę do lodówki. Śledzie wyjąć z zaprawy, marchew i ogórki pokroić w zapałkę, wszystko połączyć i wymieszać z majonezem.

Śledź świeży opiekany w marynacie: 1 kg świeżych śledzi, mąka, olej, sól. Zalewa: 2 szklanki wody, 2 cebule, 0.75 szklanki octu, 2 liście laurowe, 6-8 ziaren pieprzu, 2-3 łyżki cukru, sól. Śledzie sprawić, posolić, obtoczyć w mące i usmażyć na oleju. Przygotować zalewę, cebulę pokroić w plastry, połączyć z pozostałymi składnikami, zagotować, przestudzić i zalać śledzie.

Bigos kaszubski: 40dkg kiszonej kapusty, 40dkg świeżej kapusty, 20dkg kiełbasy, 20dkg wędzonego boczku, 1-2 cebule, 2dkg suszonych grzybów, 0.5 szklanki wiśni z kompotu bez pestek, 3 łyżki koncentratu pomidorowego, pieprz, sól. Kapustę kiszoną zalać małą ilością wody i gotować z grzybami do miękkości. Kapustę świeżą pokroić i gotować w małej ilości wody do miękkości. Kapusty połączyć, cebulę, boczek, kiełbasę pokroić i podsmażyć a następnie dodać do kapusty. Dodać wiśnie i przecier pomidorowy, doprawić do smaku i dusić ok.15min.

Legumina cytrynowa: 6 jaj, 1 szklanka cukru, 6-7 łyżeczek żelatyny, 0.75 szklanki wody, sok z 3-4 cytryn, 2 szklanki śmietany kremówki. Żelatynę rozpuścić we wrzącej wodzie. Jaja z cukrem ubić na parze na puszystą masę i odstawić do ostudzenia. Połączyć jaja z tężejącą żelatyną i dobrze ubić, dodać sok z cytryny i wymieszać. Śmietanę ubić i udekorować leguminą.

Przedstawione tu potrawy nie mają smaku (miejskiego) ale pachną swojsko i rodzinnie. Sztuka kulinarna jest dziedziną umiejętności ludzkich tak samo ważną jak rzemiosło, obrzędowość, taniec czy śpiew. Sprawa zapisu i upowszechniania kuchni kaszubskiej jest ważna i potrzebna.

Opracowanie: mgr inż. Maria Groen
ZSP Kłanino

Wyświetleń: 2035


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.