Katalog

Lidia Krajewska
Muzyka, Artykuły

Kilka słów o audycjach umuzykalniających

- n +

Kilka słów o audycjach umuzykalniających

Audycje umuzykalniające dla dzieci i młodzieży prowadzone powszechnie w szkołach przez agencje artystyczne i zawodowych artystów są bardzo popularne i chętnie organizowane. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mają dzięki nim możliwość doświadczać spotkań z muzyką. Artyści, znając potrzeby edukacyjne 7 - 16 latków, potrafią w ciekawy, atrakcyjny i mistrzowski sposób ułożyć i wykonać program muzyczny z odpowiednim fachowym komentarzem. Przy ograniczonych możliwościach nauczyciela na lekcji to doskonała początkowa forma zbliżania młodego słuchacza do wielkiej sztuki. Niejednokrotnie jest to dla dzieci jedyna szansa wysłuchania i zobaczenia koncertujących muzyków. O zaletach tej formy uwrażliwiania młodego odbiorcy można długo i ciekawie pisać. Jednak co zrobić, gdy z różnych przyczyn nie można zaprosić profesjonalnych muzyków ? Godną zainteresowania propozycją będzie organizowanie audycji umuzykalniających przez samego nauczyciela muzyki i uczniów umiejących grać na różnych instrumentach muzycznych. Takie prezentacje polecam do słuchania wychowankom klas I - III oraz IV - VI, oczywiście uwzględniając odpowiednią tematyką audycji. Jeżeli szkoła dysponuje nowoczesnym sprzętem komputerowym, wtedy grę na instrumentach, pokaz instrumentów, słowo wiążące można połączyć z pokazem na ekranie. Przydatne tutaj będą różne muzyczne programy komputerowe oraz wiadomości internetowe. Ciekawy temat, odpowiednie przygotowanie sali, klimat uroczystości szkolnej i staranne przygotowanie nauczyciela oraz pozostałych wykonawców z pewnością będą sprzyjać dobremu odbiorowi audycji umuzykalniającej. Inicjatywa leży w rękach nauczyciela, który nie tylko przygotuje z młodymi artystami taką audycję, ale sam czynnie weźmie w niej udział, wykorzystując swoje umiejętności. Jeżeli w szkole działa chór lub zespół muzyczny, to będzie to doskonała okazja do zaprezentowania pracy takich muzykujących grup. Warto pomyśleć również o absolwentach, którzy z pewnością chętnie odwiedzą stare szkolne mury i zechcą uatrakcyjnić występ swoimi popisami.

Jak przygotować taką audycję umuzykalniającą? Wydano wiele pozycji dotyczących zagadnień muzycznych. Godną polecenia jest książka Karola Buli "Jak mówić o muzyce" - vademecum komentatora muzycznego. Nieodzowne także będą różnego rodzaju przewodniki, encyklopedie, pozycje biograficzne, czasopisma muzyczno - pedagogiczne oraz muzyczna oferta internetowa.

Przykład audycji umuzykalniającej na temat:
Różne instrumenty, różne brzmienia.

1. Powitanie i słowo wstępne - wprowadzenie do tematu.
2. Instrumenty strunowe - pokaz komputerowy na ekranie, fortepian - prezentacja z programu komputerowego Muzyka, słownik szkolny.
3. Utwór wykonany na pianinie przez uczennicę klasy IV szkoły muzycznej.
4. Słowo wiążące.
5. Skrzypce - pokaz komputerowy.
6. Utwór wykonany przez absolwentkę szkoły muzycznej a zarazem uczennicę III klasy gimnazjum, oraz akompaniament nauczyciela.
7. Gitara - pokaz komputerowy.
8. Utwór wykonany na gitarze klasycznej przez absolwenta.
9. Słowo wiążące.
10. Śpiew solistki - uczennicy klasy V - akompaniament nauczyciela.
11. Słowo wiążące - prezentacja instrumentów dętych - flet podłużny sopranowy.
12. Występ szkolnego zespołu fletowego.
13. Flet poprzeczny - prezentacja komputerowa.
14. Utwór w wykonaniu uczennicy klasy VI.
15. Klarnet - pokaz komputerowy.
16. Utwór grany na klarnecie przez ucznia III klasy gimnazjum.
17. Podsumowanie audycji umuzykalniającej.
18. Gra zespołowa młodych artystów - utwór opracowany przez nauczyciela z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
Zdaję sobie z tego sprawę, że opisana propozycja ma wiele wad. Jednak przeważa jedna najważniejsza zaleta - obcowanie dziecka z muzyką artystyczną, a nie z popularną dzisiaj, często wręcz skandaliczną "kulturą" masową.

Opracowanie:
mgr Lidia Krajewska

Wyświetleń: 907


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.