|
|
Katalog Elżbieta Domagała Chemia, Scenariusze Układ okresowy pierwiastków chemicznych, a budowa atomu - scenariusz lekcji chemiiUkład okresowy a budowa atomuCele ogólne: 1. Kształtowanie umiejętności korzystania z układu okresowego. 2. Kształtowanie aktywnej postawy ucznia na lekcji. Cele szczegółowe: 1. Utrwalenie znajomości budowy atomu. 2. Umiejętność odczytania liczby atomowej. 3. Umiejętność analizowania danych z układu okresowego. Metody: 1. Ilustrowana. 2. Problemowa. 3. Dyskusyjna. Formy pracy: - praca z całą klasą (układanka), - praca w grupach, - indywidualna praca ucznia Środki dydaktyczne: - uproszczone rysunki modeli atomów, - magnesy do przypinania na tablicy, - układ okresowy pierwiastków chemicznych, - układ okresowy z modelami atomów (fragment) Przebieg zajęć: 1. Przypomnienie budowy atomu. 2. Uczniowie dostają rysunki modeli atomów. 3. Przypinanie modeli wg wskazanych kryteriów na tablicy (przy pomocy magnesów) - otrzymujemy fragment układu okresowego pierwiastków. 4. Uczniowie dostają odbitki takiego fragmentu jak na tablicy. 5. Analiza układu okresowego, porównanie z układem okresowym z podręcznika. 6. Uczniowie zauważają że: - Numery poziomych rzędów określają liczbę powłok elektronowych - czyli okresów, - W grupie 1,2 numery grup odpowiadają liczbie elektronów walencyjnych, a w grupach o numerach: 13,14,15,16,17 i 18 liczbie elektronów walencyjnych odpowiada rząd jedności. 7. Formułowanie i zapis wniosków. Zadanie: - Wklej do zeszytu fragment układu okresowego, - Porównaj go z układem okresowym z podręcznika, - Wskaż różnicę Zadanie dodatkowe: Wyjaśnij zaistniałą różnicę. Grupy główne. ![]() Przeprowadzam tę lekcję według takiego scenariusza, która poprzedzona jest wcześniejszymi lekcjami, na których uczniowie poznają budowę atomu, rysują modele atomów, poznają układ okresowy pierwiastków chemicznych. Tak przeprowadzona lekcja pozwala na zilustrowanie układu okresowego i przypomnienia budowy atomu, a także pokazanie uczniom faktu, że układ okresowy pierwiastków jest ściśle związany z budową atomu. Stwierdziłam, że tak przeprowadzona lekcja pozwala uczniom zdecydowanie lepiej i efektywniej przyswoić sobie ważne informacje zawarte w układzie, niż ta sama lekcja przeprowadzona z tradycyjnym układem.
Opracowanie: Wyświetleń: 7997
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |