Katalog

Małgorzata Osińska
Uroczystości, Scenariusze

Pasowanie na ucznia - scenariusz imprezy

- n +

Pasowanie na ucznia

SCENARIUSZ IMPREZY


Miejsce imprezy: aula szkolna

Czas trwania: od godz. 9.00 do 11.30

Przygotowanie:

- krzesła i ławeczki dla gości,
- dekoracja w postaci dużych kolorowych liter (format A 3) przypięta do żaluzji oraz napis " Ślubujemy... w Literkowie", bibułkowe, różnobarwne kwiaty
- sprzęt nagłaśniający, magnetofon, kasety z piosenkami

Adresat imprezy:

uczniowie klas I - III, a w szczególności uczniowie klas I i ich rodzice

Liczba uczestników: ok. 150 osób

Cel imprezy:

- uroczyste włączenie uczniów klas I w społeczność szkolną,
- integracja grupy wiekowej I - III,
- kultywowanie tradycji szkolnych,
- kultura zachowania podczas dużych imprez szkolnych

Przebieg imprezy:


Część I:

1. Powitanie zgromadzonych osób a w szczególności "Pierwszaków" przez uczennicę klasy VI.
2. Wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie Hymnu narodowego.
3. Przemówienie Dyrektora szkoły.
4. Przywitanie "Pierwszaków" przez reprezentację Samorządu szkolnego.
5. Akt ślubowania.
6. Pasowanie na ucznia.
7. Wręczenie dyplomów i upominków.
8. Wyprowadzenie sztandaru.

Część II: Część artystyczna.
Wiersze i piosenki prezentowane przez uczniów klas I - III.

Część III:

1. Słodki poczęstunek i zabawa.
2. Zakończenie

Powitanie uczniów klas I


"Drodzy, mali Przyjaciele"


Od pierwszego września tworzycie wraz z nami wielką, szkolną rodzinę.

Wiecie, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim pilna nauka.

Waszymi przewodnikami po ogromnej krainie wiedzy będą nauczyciele i rodzice. Również my, starsi koledzy, chętnie podamy wam pomocną dłoń. Będziemy spotykać się w szkole podczas pracy i zabawy. Korzystajcie śmiało z naszych dobrych rad i pomocy.

Mamy nadzieję, że każdy dzień spędzony w szkole przyniesie Wam wiele radości.
Życzymy Wam sukcesów w nauce i wzorowego pierwszego, szkolnego świadectwa.

1. Wejście dzieci na scenę przy akompaniamencie muzyki. Dzieci ustawiają się półkolem w dwuszeregu.
2. Recytacja wiersza pt. "Pierwszaki"

My chodzimy do klasy pierwszej,
Recytujemy głośno wiersze,
Poznajemy nowe litery,
Wiemy, że dwa i dwa to cztery.


Bardzo poważne mamy miny
Lepiąc ludziki z plasteliny.
I śpiewać umiemy piosenkę wesołą,
O tym jak dobrze jest nam z Tobą szkoło!


3. Piosenka pt. "Szkoło, szkoło, jak się masz!"

1. Przyszliśmy dzisiaj pierwszy raz
nieznana jeszcze nam szkoła.
Trochę niepewnie każdy z nas
rozgląda się dookoła.


Ref: Szkoło, szkoło, jak się masz!
Jesteśmy już uczniami.
Oto książka, zeszyt nasz
i szkolny rok przed nami.


2. Ty także nowy tak jak ja
i patrzysz na mnie przyjaźnie.
Gdy razem idą pierwszaki dwa
od razu robi się raźniej.

4. Dziecko I (występuje dwa kroki do przodu) -

"A ja najbardziej lubię
dzwonek i przerwy długie"


5. Słychać odgłos dzwonka. Gwar panujący na przerwie jest tłem (nagranie z taśmy). Dzieci rozbiegają się po scenie i dobierają w trójki lub czwórki - w tak utworzonych grupach głośno recytują wyliczankę (jedno z grupy jest wyliczającym - wskazuje palcem):

Ene, due, rike, fake,
torbe, borbe i kosmake,
deus, deus, kosmateus,
a morele baks!

Dzieci rozbiegają się ze śmiechem.

6. Dziecko II - fragment wiersza pt. "Dzwonek szkolny"

"Dajcie spokój już zabawom,
wracajcie do klasy żwawo
Cóż to znowu za hałasy!
Proszę prędko wejść do klasy!

Dzieci ustawiają się na swoich miejscach.

7. Dziecko III i IV -

"My lubimy naszą szkołę
I zagadki lubimy wesołe"


8. Recytacja wiersza pt. "Bajkowa zgadywanka" (wybrane dziecko recytuje podkreślone słowa mówi cała klasa):

Jeździ kareta po świecie
A kto jest w tej karecie?
Koło lalki i misia
stoi Sierotka... ..Marysia!
Przy oknie, z lewej strony
Kapturek. Jaki?... ..czerwony!
Pomiędzy walizkami
Dziewczynka z... ..zapałkami!
Dalej na stercie poduszek
malutki Tomcio... ..Paluszek!
a tam gdzie największy tłok,
zgrzyta zębami... ..smok!
Spoza wielkiego kosza
śmieją się Jaś i... ..Małgosia!
Ciekawe czy już wiecie.
Kto ukrył się w karecie?
Uwaga! Oj, uwaga!
To przecież Baba... ..Jaga!
Postacie z bajek!


9. Dziecko V -
"Lubię bajki, stare, nowe,
Lubię książki kolorowe"

10. Recytacja wiersza pt. "Kolorowa książka." - fragment

"W kolorowej książce
bajki są ukryte -
ja nie umiem
ich przeczytać,
jeszcze nie znam liter."

11. Dziecko VI -

"Poproś kredę z tablicy -
nauczy cię pisać i liczyć"

12. Piosenka pt. "Biegnie kreda po tablicy" - śpiewa cała klasa.

13. Recytacja wiersza pt. "Abecadło" - wiersz zaczyna narrator - wyznaczone dziecko, pozostałe dzieci przebrane za literki siedzą na ławce - zeskakują przy słowach "Abecadło z pieca spadło" rozcierają sobie obolałe miejsca. Gdy przyjdzie ich kolej prezentują i recytują swoją literkę.

Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:


I - zgubiło kropeczkę,
H - złamało kładeczkę
B - zbiło sobie brzuszki,
A - zwichnęło nóżki,
O - jak balon pękło,
aż się P przelękło,
L - do U wskoczyło,
T - daszek zgubiło,
R - prawą nogę złamało,
B - się wyprostowało,
W - stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.


Na zakończenie wiersza dzieci formują pociąg i "odjeżdżają" na miejsca przy akompaniamencie piosenki "W Literkowie".

14 Przed grupę wychodzą dzieci prezentujące wiersz. Recytacja wiersza pt. "Bajka o Ce" (5 dzieci: narrator, dziecko przebrane za literkę Ce, dzieci - literki; i, h, z. W czasie recytacji dziecko - literka "i" staje przy dzieciach z pozostałymi literkami i ruchem ilustrują treść zwrotki.! Do roli literki "i" można wybrać dziecko np. z wadą wymowy lub bardzo nieśmiałe, gdyż nic ono nie mówi)

narrator

Raz literka "Ce" poczuła się źle.
Poszła więc do pana doktora.
I wiecie, co jej poradził pan doktor?
Posłuchajcie:

dziecko 1

- Przytul się do "I"!
Będzie miękko Ci!
Niby Ciastko będziesz słodka,
już nic złego Cię nie spotka,
kiedy będziesz z "I".
Albo złącz się z "H".

dziecko 2

"Ha" - swój urok ma.
"Ha" powita Cię uśmieCHem,
będziesz - CHA! CHA! -
hasać z eCHem
po calutkiCH dniaCH.
Gdy staniesz przy "Zet"

dziecko 3

co ma krzywy grzbiet,
z kaCZką możesz
CzaCZę tańCZyć,
lub księżniCZkom
dzieci niańczyć,
za górami, het!

15. Dzieci wracają na swoje miejsca. Wspólnie z klasą śpiewają piosenkę pt.
"Litery, litery, literki."

1. Dzisiaj z klasy litery odleciały
Pofrunął z wiatrem alfabet cały
Opuściły zeszyty i tablice
Wypełniły wszyściutkie ulice

Ref:   Litery, litery, literki
Rozdały dzieciom cukierki
Figlują dalej po mieście
Udają rodzynki w cieście

2. Nazwy ulic litery pozmieniały
Samotnym kotom imiona dały
Piły z nami herbatę w herbaciarni
Zapach kwiatów porwały z kwiaciarni

Ref:

Tramwajami jeździły do zajezdni
Coś malowały pośrodku jezdni
Poganiały to wróbla, to jaskółkę
Aż zmęczone wróciły na półkę

Ref:

16. Po zakończeniu piosenki jedno z dzieci wybiega na środek sceny i woła:

"O!, popatrzcie sami,
jedzie pociąg z literkami."

17. Dzieci z klasy I b schodzą ze sceny naśladując odjeżdżający pociąg. Na scenę wchodzą - wjeżdżają dzieci (pociąg) z klasy I a przy akompaniamencie piosenki "W Literkowie" Kaseta muzyczna "Wesoła Szkoła"

UWAGI:

Scenariusz klasy I a stanowił odrębną część. Łącznikiem był motyw muzyczny piosenki "W Literkowie", który towarzyszył występom obu klas. Występ choć długi podobał się widzom. Małym artystom sprawił wiele radości. Każde dziecko miało swoją rolę i kolorowe przebranie (literkę).


AKT ŚLUBOWANIA
Ślubuję uroczyście:

- być sumiennym uczniem,
- dbać o honor i dobre imię mojej szkoły i klasy,
- szanować swoich nauczycieli i rodziców, a także inne osoby dorosłe,
- uczyć się pilnie tego co dobre i mądre,
- pomagać słabszym i potrzebującym,
- swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom,
- kochać swoją Ojczyznę i przyczyniać się do jej rozwoju,
- być dobrym i prawym obywatelem naszego kraju

ŚLUBUJEMY

1. Powitanie przybyłych gości:

Witam wszystkich zgromadzonych: Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor, nauczycieli, uczniów i rodziców, a w szczególności Was - uczniowie pierwszych klas.

Proszę wszystkich o powstanie.
Baczność! Proszę o wprowadzenie sztandaru.

Do hymnu!

Spocznij!

Proszę Panią Dyrektor o zabranie głosu.

Proszę Przedstawicieli Samorządu Szkolnego o zabranie głosu. (powitanie uczniów klas pierwszych - odczytuje Marek Milczarek i Kasia Budziar)

Proszę uczniów klas pierwszych o przygotowanie się do ślubowania. (pierwszaki wychodzą na środek)

Klasa pierwsza baczność! Do ślubowania! (Akt ślubowania odczytuje Kasia Budziar)

Całość baczność! Proszę o wyprowadzenie sztandaru. Spocznij!

A teraz nastąpi uroczyste pasowanie na ucznia.

Przed nami część artystyczna. Prosimy klasę I b

Proszę pozostałe klasy.

Dziękujemy wszystkim za udział w przyjęciu naszych małych kolegów i koleżanek do szkolnej społeczności. Kończymy część oficjalną. Zapraszamy dzieci do zabawy przy muzyce i na słodki poczęstunek.

Opracowanie:
mgr Małgorzata Osińska
nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego
SP w Świętej Katarzynie

Wyświetleń: 32222


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.