Katalog

Aleksandra Staniek
Geografia, Plany metodyczne

Marsze i biegi na orientację

- n +

Marsze i biegi na orientację

W październiku 2002 roku uczestniczyłam w kursie na temat: "Szkolenie kadry społecznej dla turystyki - marsze na orientację " zorganizowanego przez Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej.

Celem kursu było zaznajomienie uczestników z podstawami terenoznawstwa, organizacją imprez na orientację, obowiązującymi regulaminami, ochroną przyrody, w tego typu imprezach, metodyką szkolenia początkujących oraz współzawodnictwem w imprezach na orientację. Zajęcia teoretyczne połączone były z ćwiczeniami w terenie. Było to moje pierwsze zetknięcie się z tego typu tematyką, jak również mój pierwszy marsz.

Specyficzna atmosfera marszów jak i sympatyczne prowadzenie kursu spowodowało, że postanowiłam rozpropagować te formę spędzania wolnego czasu wśród młodzieży .Po rozeznaniu ile osób byłoby chętnych do wzięcia udziału w biegach i marszach na orientację, okazało się ,że część młodzieży startowała już w tego typu imprezach, a jeden z uczniów jest na czołowym miejscu w klasyfikacji w swojej grupie wiekowej. To ułatwiło mi zadanie. Z jego pomocą chętni uczniowie zostali przeszkoleni w zasadach obowiązujących podczas biegów i marszy na orientację. Zaczęli startować i odnosić pierwsze sukcesy. Aktywnie w tej formie rywalizacji bierze udział młodzież z I jak i III klasy liceum. Dla wielu z nich właśnie takie połączenie gry, zabawy z elementami rywalizacji jest tym co ich "wciąga" i daje dużo radości. Ponadto częste uczestnictwo w takich imprezach, nagradzam ocenami z aktywności, co daje szansę uzyskania wyższej oceny końcowej.

Moim zdaniem, jako nauczycielki geografii, imprezy na orientację, gdzie uczestnik otrzymuje od organizatorów szczegółową mapę terenu z naniesionymi punktami kontrolnymi, które należy odnaleźć w terenie wybierając drogę między innymi według własnego uznania, korzystając z informacji zawartych na mapie przydaje się w wielu sytuacjach zarówno w turystyce jak i w życiu codziennym Samodzielne odnajdywanie punktów kontrolnych, poleganie na sobie i mapie daje młodzieży dużo przyjemności, uczy podejmowania decyzji, orientowania się w terenie, także za pomocą kompasu, wyrabia odporność psychiczną i fizyczną. Myślę, że warto zainteresować młodzież tą formą imprez turystycznych

Opracowanie: Aleksandra Staniek

Wyświetleń: 1717


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.