Katalog

Wanda Gołębiewska, Marta Kwiatkowska
Różne, Artykuły

Scenariusze lekcji z technologii informacyjnej (1-6)

- n +

Lekcja 1, 2

Temat: Jak korzystać z tradycyjnych źródeł informacji

Cel główny: - umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji

Cele szczegółowe:

- Uczeń pozna zasoby biblioteki szkolnej i zasady korzystania z jej zasobów
- Uczeń pozna rodzaje i zasady korzystania z różnych wydawnictw informacyjnych, w tym z encyklopedii i słowników,
- Potrafi samodzielnie dotrzeć do potrzebnych informacji
- Odczuwa potrzebę pogłębienia swojej wiedzy
- Rozumie pojęcie społeczeństwa informacyjnego
- Potrafi rozróżnić encyklopedię od słownika
- Wykształca umiejętność pracy grupowej i oceny innych

Czas lekcji - 2*45min

Metody: pogadanka, dyskusja, pokaz, praca w zespołach

Pomoce: plansze przedstawiające - rodzaje encyklopedii i słowników
Zasady korzystania z encyklopedii i słowników
Encyklopedie i słowniki z różnych dziedzin w księgozbiorze szkolnym

Przebieg lekcji

I. Część wstępna

1. Rozmowa z uczniami na temat:
- klasyfikacja źródeł informacji
- Tradycyjne - Drukowane, pisane np.książka,podręcznik,encyklopedia,słownik,gazeta,czasopismo,materiały kserograficzne, plansze i tablice;
- Tradycyjne - elektroniczne, np. radio, telewizja
- Nowej generacji - elektroniczne, np. internet, multimedialne programy dydaktyczne, multimedialne encyklopedie, słowniki, podręczniki, książki elektroniczne (e - booki)
2.Pojęcie społeczeństwa informacyjnego
3.Zasoby biblioteki szkolnej, księgozbiór podręczny z uwzględnieniem encyklopedii i słowników

II. Część właściwa lekcji

1. Odszukaj znaczenie słów "encyklopedia" i "słownik"
2. Ustal różnice między tymi pojęciami
3. Zapoznanie z podziałem encyklopedii i słowników
4. Jaką rolę pełni indeks, a jaką układ haseł
5. Ćwiczenia w grupach - (4osoby), uczniowie otrzymują na kartkach polecenia dostosowane do odpowiedniego słownika lub encyklopedii:

Grupa1. Mając do dyspozycji słownik polsko - angielski i angielsko - polski odszukaj tłumaczenie wyrażenia - "człowiek wszechstronny"
Grupa2. Na podstawie słownika historii Polski odszukaj znaczenie słowa "serwituty"
Grupa3. Co w matematyce oznacza "trójkąt piękny" (weź słownik matematyczny)
Grupa4. Na podstawie słownika geograficznego objaśnij pojęcie "Trójkąt Bermudzki"
Grupa5. Jak słownik wyrazów obcych wyjaśnia pojęcia: dygresja i agresja
Grupa6. Weź słownik ortograficzny i wyjaśnij pisownię "humanizm" oraz "chandra"
Grupa7. Na podstawie słownika wyrazów bliskoznacznych wyjaśnij znaczenie - narząd oraz zbiór

6. Poszczególne grupy referują wyniki swojej pracy, ocena pracy grup
7. Porządkowanie księgozbioru według rodzaju

III. Część końcowa lekcji

Podsumowanie i utrwalenie wiadomości.
Informacja o źródłach multimedialnych .
Informacja o następnych lekcjach w pracowni komputerowej.

Lekcja 3,4

Temat: Wyszukiwanie informacji z różnych źródeł multimedialnych

Cel ogólny: umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji za pomocą internetu.

Cele szczegółowe:

- Uczeń pozna sposoby wyszukiwania informacji poprzez internet,
- Uczeń pozna adresy niektórych źródeł informacji: encyklopedii, atlasów, słowników i leksykonów oraz czasopism komputerowych,
- Uczeń będzie potrafił: - wyszukać potrzebne informacje,
- skopiować na dysk twardy oraz dyskietkę
- uporządkować i sformatować przygotowane dokumenty
- wyrazić swoją opinię na opracowany temat i zreferować wyniki pracy grupy
Czas pracy: 2*45min

Metody pracy: pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne, praca w grupach,

Część wstępna lekcji.

1. Pogadanka na temat sposobów wyszukiwania informacji w internecie
2. Wyszukiwanie adresów niektórych encyklopedii multimedialnych, słowników oraz czasopism komputerowych,
3. Podział klasy na grupy i przydział zadań.

Część właściwa lekcji:

grupy3 - osobowe wyszukują informacje na zadany temat

Grupa1 - co oznacza pojęcie "globalizacja", wyraź swoją opinię na ten temat;
Grupa2 - co oznacza pojęcie "medycyna naturalna", czy znasz kogoś kto z niej korzystał i dlaczego?
Grupa3 - co oznacza określenie "western", wymień filmy, które oglądałeś. Który zaliczyłbyś do ulubionego i dlaczego?
Grupa4 - wyszukaj znaczenie słowa "wszechświat", czy uważasz siebie za integralną część wszechświata? Odpowiedź uzasadnij.
Grupa5 - wyszukaj znaczenie pojęcia "dramat". Jakie znasz utwory dramatyczne w literaturze? Wymień Twój ulubiony.
Poszczególne grupy wyszukują informacje w internecie, a następnie przygotowują notatkę i wybierają ucznia do referowania. Grupa przedstawia swoje stanowisko na zadany temat.

Część końcowa lekcji

1. Podsumowanie pracy poszczególnych grup przez nauczyciela i ocena.
2. Wnioski własne uczniów dotyczące poszukiwań informacji w internecie.
3. Porównanie źródeł tradycyjnych i multimedialnych.

Lekcja 5.6

Temat lekcji: Integracja Polski z Unią Europejską

Cel ogólny lekcji: Wyszukiwanie informacji w internecie

Cele operacyjne:

Uczeń będzie wiedział:
- gdzie znaleźć informacje na temat UE

uczeń będzie umiał:
- wymienić cele i zadania UE
- rozróżnić najważniejsze instytucje UE

uczeń będzie znał:
- historię integracji europejskiej,
- symbole, walutę i hymn UE,
- najnowsze informacje dotyczące rokowań w sprawie przystąpienia krajów kandydujących

uczeń będzie potrafił:
- poprawnie wyszukać adres podanej witryny WWW;
- poruszać się po informacjach strony za pomocą hiperłączy,
- skopiować na dysk twardy i na dyskietkę wyszukane informacje
- uporządkować i sformatować dokumenty
- zreferować wyniki swojej pracy

Metody pracy: pogadanka, ćwiczenia praktyczne, dyskusja

Czas pracy: 2*45min

Przebieg lekcji

Część wstępna lekcji

- Podanie tematu lekcji oraz podział klasy na grupy

Część właściwa lekcji

Praca w grupach
- Grupa1. Wyszukaj informacje na temat historii UE
- Grupa2. Wymień instytucje UE
- Grupa3. Omów walutę i symbole UE
- Grupa4. Omów wyniki ostatnich rokowań w sprawie powiększenia UE

Część końcowa lekcji:

- Podsumowanie pracy poszczególnych grup oraz prezentacja zapisanych informacji
- Podsumowanie pracy zespołu klasowego i dyskusja "za i przeciw" UE
- Wydrukowanie zebranych informacji.

Opracowanie: W. Gołębiewska, M. Kwiatkowska
ZSCH - BYDGOSZCZ

Wyświetleń: 730


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.