Katalog

Gabriela Grzegorowska
Przyroda, Scenariusze

Spotkanie z podróżnikiem Dariuszem Boguckim - scenariusz zajęć pozalekcyjnych (koło przyrodnicze)

- n +

Spotkanie z podróżnikiem Dariuszem Boguckim pt. "W krainach lodów"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH (koło przyrodnicze)

1. Cel ogólny:
- rozwijanie zainteresowań uczniów i kształcenie postawy badawczej

2. Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić, co to jest środowisko przyrodnicze, jak o nie dbać
- właściwie zachować się w środowisku przyrodniczym, w stosunku do zwierząt
- wyjaśnić znaczenie pojęć związanych z Arktyką i Antarktyką
- opisać klimat arktyczny
- wymienić zwierzęta żyjące w klimacie arktycznym
- wyjaśnić znaczenie badań naukowych

3. Czas realizacji spotkania: 3 godziny

4. Metody:
- słowna: pogadanka, prelekcja
- oglądowa: pokaz i obserwacja
- zadaniowa: konkurs wiedzy, konkurs rysunkowy

5. Środki dydaktyczne:
- okolicznościowa dekoracja
- rzutnik i slajdy
- mapa fizyczna świata
- ksiązki i zdjęcia autorstwa Dariusza Boguckiego
- karty konkursowe
- pamiątki z podróży

6. Przebieg spotkania:
a) rodzice i uczniowie wchodzą (uczniowie przy wejściu otrzymują karty konkursowe z zestawem pytań dotyczących treści, które poruszane będą podczas spotkania
b) wcześniej wybrani uczniowie uzdolnieni plastycznie mają blok rysunkowy, kredki, ołówek (podczas opowieści będą rysować)
c) powitanie gościa
d) krótkie przedstawienie życiorysu podróżnika, ważnych faktów z życia, miejsc, do których dotarł, publikacji
e) przypomnienie tematu spotkania
f) prelekcja Dariusza Boguckiego
- pokaz przeźroczy z komentarzem z wypraw i rejsów do Arktyki Kanadyjskiej, na Grenlandię i Islandię
- opowieści o interesujących zdarzeniach i przygodach
- wyjaśnienie pojęć związanych z Arktyką i Antarktyką
(pak lodowy, góra lodowa itp.)
- przedstawienie trasy rejsów na mapie
g) pytania uczniów skierowane do podróżnika oraz udzielanie odpowiedzi
h) podsumowanie konkursu plastycznego - spośród prac rysunkowych gość wybiera jedną, która zostaje oprawiona w antyramę i podarowana z dedykacją P. Boguckiemu. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymują nagrody ufundowane przez Sz.R.R.
i) uczniowie składają do koszyka karty konkursowe - gość losuje jeden kupon, sprawdza poprawność odpowiedzi; zwycięzca otrzymuje nagrodę książkową z autografem podróżnika

7. Zakończenie spotkania:
- podziękowanie podróżnikowi, rodzicom, uczniom za przybycie na spotkanie
- zaproszenie gościa na następne spotkanie, dotyczące Ameryki Południowej i Galapagos
- poinformowanie uczniów o możliwości zrobienia zdjęć z polarnikiem oraz otrzymania autografu
- odprowadzenie gościa

Opracowanie: Gabriela Grzegorowska
nauczyciel przyrody

Wyświetleń: 1592


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.