Katalog

Gabriela Grzegorowska
Geografia, Scenariusze

Pochodzenie ludności Ameryki - scenariusz zajęć edukacyjnych z geografii

- n +

Pochodzenie ludności Ameryki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH (geografia)

1. Temat:Pochodzenie ludności Ameryki
2. Czas realizacji zajęć: 2 godziny lekcyjne
3. Cele operacyjne:

Uczeń:
- zna ludność autochtoniczną Ameryki
- potrafi opowiedzieć o zwyczajach ludności tubylczej
- potrafi wyjaśnić rozmieszczenie ludności w Ameryce
- wskazuje na mapie obszary najbardziej zaludnione
- wymienia nazwiska polskich badaczy i podróżników związanych z Ameryką
- rozumie znaczenie pojęć: imigracja, emigracja, grupa etniczna, Metys, Mulat, konkwistadorzy

4. Cel wychowawczy:
- kształcenie w uczniach postawy tolerancji wobec innych grup narodowościowych oraz poszanowania kultury i tradycji innych narodowości

5. Metody: drama, pogadanka, burza mózgów, pokaz

6. Środki dydaktyczne: podręczniki, atlasy geograficzne, mapa polityczna Ameryk, rekwizyty i kostiumy do dramy, tablice geograficzne, słownik geograficzny

7. Przebieg zajęć:
a) część wstępna:
- sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć

b) opracowanie nowego materiału:
- podanie tematu lekcji
- zadania dla uczniów:
* odszukanie w podręczniku liczbę ludności Ameryki
* wyszukanie w podręczniku nazw plemion indiańskich
* wskazanie na mapie obszarów występowania różnych kultur
* odszukanie w tablicach geograficznych 5 najludniejszych krajów Ameryki
- wprowadzenie nazw grup etnicznych występujących w Ameryce (Indianie, Eskimosi, Murzyni, Mulaci, Metysi)
- zadania dla uczniów:
* sporządzenie wykresu kołowego ilustrującego udział procentowy poszczególnych grup etnicznych w ogólnej liczbie ludności Ameryki
* zaznaczenie na mapie ściennej występowania tych grup etnicznych
* wyjaśnienie na podstawie słownika geograficznego pojęć: emigracja, imigracja, grupa etniczna, konkwistador, metys, mulat
* omówienie na podstawie mapy w atlasie rozmieszczenia ludności w Ameryce
* przedstawienie wcześniej przygotowanych sylwetek Polaków związanych z Ameryką
* wskazanie na mapie skupisk Polaków w Ameryce

c) drama:
- ludność dawnej Ameryki
* przebranie się uczniów w stroje indiańskie
* zaimprowizowanie ogniska indiańskiego
* wybór wodza plemienia
* uczniowie wymyślają imiona np. Wielki Orzeł itp.
* pieśni, tańce i okrzyki indiańskie
* przytoczenie słów używanych współcześnie, a wywodzących się z języka Indian (hamak, Manhattan, chinina i in.)
- ludność Ameryki dzisiaj
* uczniowie w dalej siedzą w kole
* pokaz tańców latynoamerykańskich przygotowany przez dwie pary uczniów
* wysłuchanie fragmentów bluesa i jazzu
* spożycie prażonej kukurydzy i coca - coli jako produktów symbolizujących Amerykę
* zaprezentowanie przez ucznia przewodnika najpiękniejszych miejsc Ameryki (,, Cuda Ameryki" - pokaz z ilustracjami

d) synteza zajęć:
- uczniowie wypowiadają się na temat tego, czego nauczyli się podczas zajęć, co im utkwiło w pamięci, co im się najbardziej podobało, zainteresowało

e) zakończenie zajęć:
- ocenienie przygotowania uczniów, zaangażowania
- dyżurni uczniowie sprzątają salę

Opracowanie: Gabriela Grzegorowska

Wyświetleń: 3698


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.