|
|
Katalog Anna Mazurek Matematyka, Konspekty Konspekt lekcji matematyki dla klasy I gimnazjum
ZASTOSOWANIE KOMPUTERÓW NA LEKCJACH MATEMATYKI. Temat lekcji: Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanych. Cele operacyjne: uczeń wie: - jak definiujemy kąt środkowy i wpisany, - co to znaczy, że kąty są oparte na tym samym łuku, uczeń umie: - narysować kąt środkowy i wpisany oparte na danym łuku, - podać zależności pomiędzy kątem środkowym i wpisanym opartych na tym samym łuku, - podać zależność między kątami wpisanymi opartymi na tym samym łuku, - sprawnie posługiwać się komputerem (w szczególności myszką), - korzystać z podręcznego słownika wyrazów angielsko - polskich, - wykonywać za pomocą programu komputerowego podstawowe konstrukcje geometryczne. Metoda: ćwiczenia uczniowskie, praca z komputerem. Pomoce dydaktyczne: zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem, program komputerowy "Cabri II", podręcznik, przyrządy kreślarskie, słownik angielsko - polski. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Część nawiązująca: - lekcja prowadzona jest w pracowni komputerowej, uczniowie zajmują stanowiska przy komputerach, - każdy z uczniów posiada podręczny słowniczek słówek angielsko - polskich koniecznych do obsługi programu - przypomnienie pojęć kąt środkowy i wpisany oraz kąt oparty na danym łuku, - w ramach ćwiczeń uczniowie za pomocą programu wykonują podstawowe konstrukcje: rysują okrąg, zaznaczają w nim promień, średnicę, rysują kąt środkowy i wpisany. 2. Część właściwa: - sformułowanie tematu lekcji, - ćwiczenie uczniowskie: Każdy z uczniów za pomocą myszki oraz dostępnych narzędzi programu Cabri wykonuje trzy konstrukcje: 1. kąt środkowy i wpisany oparte na tym samym łuku, 2. kilka kątów wpisanych opartych na tym samym łuku, 3. kąt wpisany oparty na półokręgu. Po każdej wykonanej konstrukcji uczniowie wyznaczają miary skonstruowanych kątów oraz sprawdzają poprawność konstrukcji. Następnie wykonują odpowiednie rysunki w zeszytach i zapisują poznane twierdzenia. Tw.1. Kąt środkowy jest dwa razy większy od kąta wpisanego jeżeli są oparte na tym samym łuku. Tw.2. Kąty wpisane oparte na tym samym łuku mają równe miary. Tw.3. Kąt wpisany oparty na półokręgu jest kątem prostym. W celu wykorzystania i przećwiczenia poznanych wiadomości uczniowie wykonują konstrukcje z zad 1 str.118 i za pomocą odpowiednich narzędzi programu Cabri wyznaczają miary szukanych kątów. 3. Podsumowanie: Nauczyciel podsumowuje aktywność uczniów na lekcji, uczniowie wypowiadają swoje uwagi na temat nowo poznanego programu komputerowego. 4. Zadanie domowe: Podaj przykład zadania, w rozwiązaniu którego pomógłby Ci program Cabri II - przedstaw kolejne etapy rozwiązania.
Opracowanie: Anna Mazurek Wyświetleń: 3775
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |