Katalog

Anna Wojtasik
Matematyka, Scenariusze

Podsumowanie podstawowych wiadomości o ułamkach zwykłych - kospekt lekcji matematyki w klasie V (z kartą pracy)

- n +

Podsumowanie podstawowych wiadomości o ułamkach zwykłych.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie V


Cele lekcji:

  • doskonalenie języka matematycznego,
  • doskonalenie rachunku pamięciowego,
  • rozwijanie logicznego myślenia,
  • utrwalenie pojęć matematycznych takich jak: licznik, mianownik, ułamek właściwy, niewłaściwy, liczba mieszana, ułamek nieskracalny, dzielniki i wielokrotności liczb,
  • doskonalenie umiejętności skracania i rozszerzania oraz porównywania ułamków,
  • doskonalenie algorytmów obliczania NWD i NWW liczb,
  • pobudzanie aktywności i inicjatywy uczniów, wdrażanie do samodzielności przy wykonywaniu zadań,
  • wyrabianie staranności i dokładności w zapisywaniu.

    Typ lekcji:

  • ćwiczeniowa

    Środki dydaktyczne:

  • karta pracy

    Metody pracy:

  • pytania naprowadzające i ćwiczenia praktyczne

    Przebieg lekcji

    1. Faza wstępna lekcji:

  • Sprawdzenie zadania domowego.
  • Rachunek pamięciowy
  • Powtórzenie podstawowych definicji i twierdzeń dotyczących ułamków zwykłych:

    - Do czego służą ułamki?
    - Co oznacza liczba zapisana w liczniku ułamka, a co w mianowniku?
    - Jakie ułamki nazywamy właściwymi?
    - Jakie ułamki nazywamy niewłaściwymi?
    - Jakie wartości mają ułamki niewłaściwe?
    - Jak inaczej można zapisać ułamek niewłaściwy?
    - Czy liczbę naturalną można zapisać w postaci ułamka?
    - Jak zapisać za pomocą ułamka liczbę 2?
    - Jak zapisać liczbę 2 w postaci ułamka o mianowniku 4?
    - Jak zapisać liczbę 2 w postaci ułamka o liczniku 6?
    - Jak skracamy ułamki?
    - Kiedy ułamek jest nieskracalny? Podaj przykłady.
    - Jak rozszerzamy ułamki?
    - Czy po rozszerzeniu ułamek ma większą wartość?
    - Podaj przykłady ułamków właściwych o jednakowych licznikach.
    - Jeżeli ułamki mają jednakowe liczniki to który jest większy?
    - Jeżeli ułamki mają jednakowe mianowniki to który jest większy?
    - Jak porównać ułamki jeżeli nie mają ani wspólnego licznika ani mianownika?
    - Jak skrócić ułamek do ułamka nieskracalnego?

    2. Realizacja tematu lekcji:

  • Karta pracy

    3. Ocena pracy uczniów na lekcji

  • Wyróżnienie uczniów najaktywniejszych

    Opracowanie:
    mgr Anna Wojtasik

  • Wyświetleń: 4031


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.