|
|
Katalog Maria Jachacz Różne, Scenariusze Scenariusz wiecu wyborczego poprzedzającego wybory do Samorządu UczniowskiegoScenariusz wiecu wyborczegoCele:- prezentacja kandydatów do Samorządu Uczniowskiego - przygotowanie do pełnienia ról społecznych - zachęcenie do udziału w wyborach Czas trwania: ok. 90 minut Materiały pomocnicze: - nagłośnienie, magnetofon, nagrania muzyczne - ordynacja wyborcza - przedmioty do rozpoznawania przez dotyk w konkursie (np. flamastry, tłuczek, wałek, taśma do kasy i inne przedmioty związane z kierunkami kształcenia) - chustka, - pudełko lub worek Przebieg wiecu: I. Powitanie. - powitanie wszystkich uczestników wiecu przez prowadzącego - przedstawienie programu spotkania. II. Zapoznanie z fragmentem Statutu Ośrodka, na podstawie którego działa Samorząd Uczniowski (Regulaminu) III. Galeria plakatów wyborczych. Prowadzący zwraca uwagę wszystkich uczestników wiecu na plakaty wyborcze przygotowane przez kandydatów (plakaty zostały wyeksponowane w widocznym dla wszystkich miejscu, na którym odbywa się wiec). IV. Prezentacja kandydatów do władz S.U. Prowadzący wyjaśnia zasady prezentacji i zaprasza do niej kolejno wszystkich kandydatów. - Każdy kandydat staje przy swoim plakacie wyborczym i krótko się przedstawia podając: - imię i nazwisko - klasę i zawód, którego się uczy - program wyborczy (główne hasła) - Po prezentacji każdy z kandydatów musi odpowiedzieć na wylosowane przez siebie pytanie, związane m.in. z działalnością samorządu i szkoły. Oto lista przykładowych pytań: 1. Zadaniem Samorządu Uczniowskiego jest: a) ładnie wyglądać b) działać na rzecz społeczności szkolnej c) zbierać makulaturę d) podlewać kwiaty w całej szkole. 2. Jak często przeprowadzane są wybory do Samorządu Uczniowskiego? a) raz na 4 lata b) dwa razy do roku c) raz w roku d) raz w miesiącu. 3. Do obowiązków Samorządu Uczniowskiego należy: a) praca na portierni b) mycie samochodu Ośrodka c) praca w Klubie - Herbaciarni d) odrzucanie śniegu w czasie zimy. 4. Aby zostać członkiem Samorządu Uczniowskiego należy: a) zostać wybranym przez uczniów b) wykupić abonament c) zgłosić się do dyrektora Ośrodka d) wziąć udział w konkursie. 5. Który z dokumentów jest najważniejszy w Ośrodku: a) lista dzwonków b) spis telefonów wewnętrznych c) statut Ośrodka d) dziennik lekcyjny. 6. Statut Ośrodka zawiera informacje na temat: a) funkcjonowania szkoły, warsztatów, internatu, samorządu uczniowskiego b) harmonogram przeprowadzania remontów c) sposób mycia okien dwuskrzydłowych. 7. Gdzie wywieszone są prawa i obowiązki ucznia: a) w szatni b) na szkolnym korytarzu c) w gabinecie dyrektora d) przed głównym wejściem do Ośrodka. 8. Jaki dokument powinien mieć uczeń przy sobie?: a) prawo jazdy b) dzienniczek ucznia c) legitymację szkolną d) książeczkę zdrowia. 9. Podaj dokładny adres szkoły. 10. Wymień kilka praw ucznia. 11. Wymień kilka obowiązków ucznia. - kolejne prezentacje kandydatów oddzielają przerywniki muzyczne- mogą to być: występy zespołu wokalnego lub nagrania magnetofonowe. V. Test - rozpoznawanie przedmiotów. Prowadzący instruuje kandydatów na czym będzie polegał test: z zawiązanymi oczami należy wyjąć z pudła przedmiot, nazwać go i określić jego związek z Samorządem Uczniowskim. VI. Ordynacja wyborcza. Przypomnienie (odczytanie) przez ustępująca przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego: - obowiązującej w Ośrodku Ordynacji Wyborczej - regulaminu głosowania - terminu wyborów VII. Sondaż przedwyborczy. Kandydaci do Samorządu stają na krzesłach w jednym rzędzie na środku sali. Prowadzący prosi, by uczniowie stanęli obok osoby, na którą chcą oddać swój głos, będzie to sondaż przedwyborczy. Kandydaci w zamian za poparcie wyborcze częstują swoich zwolenników np. lizakami, czekoladkami. VIII. Zakończenie wiecu. Prowadzący dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania i zachęca do: - zapoznawania się z plakatami wyborczymi - wzięcia udziału w wyborach. Uwagi o realizacji: - miejsce, w którym odbywa się wiec powinno być przestronne i posiadać możliwość prezentacji plakatów wyborczych, - osobą prowadzącą wiec może być uczeń lub nauczyciel sprawujący opiekę na Samorządem (ilość osób zależy od organizatorów) - prowadzący powinien jak najbardziej zaktywizować uczniów. Przedstawiony scenariusz został sprawdzony w praktyce w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym Nr 1 w Lublinie. Wiec prowadzony był przez dwóch nauczycieli -opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Opracowanie: MARIA AGATA JACHACZ katecheta, opiekun Samorządu Uczniowskiego w SOSW Nr 1 w Lublinie Wyświetleń: 3636
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |