Katalog

Renata Kulińska
Fizyka, Artykuły

Wpływ kamieni i kryształów na organizm człowieka

- n +

Fluoryt

Niezbyt twardy, kruchy fluoryt to pod względem chemicznym fluorek wapnia CaF2. Swoje walory ozdobne zawdzięcza fluoryt domieszkom. Dzięki nim przezroczyste lub półprzezroczyste kryształy tego minerału mają różne barwy - najczęściej zieloną, niebieskozieloną, fioletową lub czerwoną o różnych odcieniach.
Kamień ten polecany jest cierpiącym na artretyzm, reumatyzm, bóle zębów i kręgosłupa.

Diament

Pod względem chemicznym to odmiana węgla. Tworzy zazwyczaj bezbarwne, przezroczyste kryształy o dużej odporności chemicznej. Zanieczyszczenia nadają mu rozmaite zabarwienia, na przykład białe, żółtawe, czerwone, zielonkawe, a nawet czarne.
Diamenty po oszlifowaniu (w zależności od rodzaju szlifu) są zwane brylantami, rautami lub rozetami.
Kamień ten działa leczniczo w różnych przypadkach, dlatego uznaje się go za potężnego uzdrowiciela. U wielu osób podnosi poziom percepcji i rozbudza podświadomość, prowadząc do zlikwidowania chorób na tle nerwowym, na przykład depresji, bezsenności, lunatyzmu lub koszmarów sennych. Pobudza umysł do pracy i uczy koncentracji, zapewnia długowieczność oraz pomaga długo zachować młodzieńczy wigor.

Tygrysie oko

Skład chemiczny: SiO2

Tygrysie oko to szlachetna odmiana kwarcu zawierająca domieszki amfiboli w postaci drobnych włókienek, powodujących załamywanie się światła padającego na kamień.
Ma jedwabisty połysk, trygonalną postać, wyraźną łupliwość, muszlowy przełam i zazwyczaj brunatną lub żółtą barwę (zdarzają się też kamienie szarawe, czerwonawe, niebieskawe i zielonkawe). Występuje głównie w Indiach, Birmie, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech i Afryce Południowej.

Charakterystyczna piękna gra barw tygrysiego oka ma działanie stymulujące .Pobudza do pracy nad emocjami, łagodnie energetyzuje ciało, przynosi radość, zadowolenie i uwolnienie od lęku. Sprzyja przejrzystości myśli, skupienie i koncentracja na rzeczach ważnych, a także wzmacnia wolę. Pomaga w ekspresji oraz łatwiejszym wyrażaniu uczuć i myśli. Tygrysie oko przyspiesza strumień energii w organizmie i znosi bariery w jej przepływie. Dzięki temu wzmaga naturalne procesy samoleczenia, a także poprawia krążenia. Wiadomo również, że reguluje trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Pobudza organizm do wydalania toksycznych substancji oraz znosi dolegliwości spowodowane ogólnym zatruciem ustroju, na przykład ospałość, bóle brzucha i głowy oraz przewlekłe zmęczenie. Kamień położony na splocie słonecznym rozgrzewa ciało, dzięki czemu pomaga likwidować przeziębienie, grypę, anginę i zapalenie płuc. Dodatkowo wzmaga działanie przyjmowanych leków i przyspiesza powrót do zdrowia po ciężkich chorobach. Przyłożony do oczu znosi ich ból i pieczenie spowodowane długą pracą przed monitorem komputera, likwiduje cienie i obrzęki oraz poprawia wzrok. Noszony na piersiach łagodzi symptomy astmy, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz alergii objawiającej się kaszlem, kichaniem i łzawieniem oczu.

Kwarc

Skład chemiczny: SiO2

Bezbarwny, kruchy i szklisty kwarc to najpospolitszy minerał występujący w przyrodzie. Jest związkiem dwóch szeroko rozpowszechnionych w stanie naturalnych pierwiastków: tlenu i krzemu.

Kwarc jest szeroko wykorzystywany w wielu dziedzinach, na przykład w radiotechnice, optyce, elektronice, jubilerstwie, w przemyśle ceramicznym i szklarskim. Jego niezwykłe właściwości są od wieków cenione w litoterapii, jest również skutecznym afrodyzjakiem. Stymuluje pracę męskich i żeńskich narządów płciowych, leczy schorzenia, które są przeszkodą w udanym życiu erotycznym, oraz przeciwdziała emocjonalnym zaburzeniom na tle seksualnym.

Noszenie go przy ciele pomaga zwalczać nerwicę, stany lękowe i depresyjne oraz bezsenność i lunatyzm. Przynosi uspokojenie, dodaje odwagi i pewności siebie.

Minerał ten pomaga rozpędzić nagromadzone leki, zmniejsza poczucie winy, uczy tolerancji i wzmaga zaufanie do ludzi. Usuwa negatywne uczucia, takie jak zazdrość, złość i agresja, a intensyfikuje pozytywne, na przykład miłość, cierpliwość i współczucie. Znosi chaos myśli, wpływa na świadomość, stymuluje rozwój duchowy i otwiera na paranormalne doświadczenia, dlatego często używają go wróżbici i uzdrowiciele.

Minerał ten chroni przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego - przed szkodliwym promieniowaniem urządzeń elektrycznych. Dlatego wskazane jest umieszczenie go w okolicy telewizora lub monitora komputera. Taki element dekoracyjny pozwala zachować w domu przyjemną, lekką atmosferę oraz zapobiega kłótniom i napięciom między domownikami. Położenie go w pobliżu roślin (na przykład na powierzchni ziemi w donicy) przyśpiesza ich wzrost oraz intensyfikuje przebieg rekonwalescencji po uszkodzeniu lub przebytej chorobie.

Stosowanie kwarcu (noszenie go, przekładanie do ciała lub picie eliksiru) poprawia przyswajanie białka oraz witamin z grupy B i wspomaga regenerację tkanek.

KALCYT:

CaCO3

Kalcyt to najtrwalsza krystaliczna postać węglanu wapnia. Może być bezbarwny lub, w zależności od domieszek, żółty różowy bądź szary. Występuje powszechnie w wielu skałach oraz metamorficznych.

Kalcyt ma właściwości redukowania irracjonalnych uczuć, np. strachu lub zniecierpliwienia, prowadzących do depresji, nerwic i chronicznej bezsenności. Usuwa także nadmierny entuzjazm, który powoduje wyczerpanie i rozregulowanie emocjonalne. Stosowany długo, przynosi spokój i wyciszenie, pomaga zrzucić ciężar obowiązków i smutku, daje poczucie lekkości ducha i wolności. Przede wszystkim uczy pokory i pomaga odkryć satysfakcjonujące i zadowalające rozwiązania problemów. Skutecznie wycisza wewnętrzne konflikty, likwiduje chaos myśli i uczuć oraz prowadzi do zrównoważenia organizmu. Ponadto kalcyt może leczyć schorzenia serca, nerek i żołądka, a także regenerować organy wewnętrzne, które ucierpiały z powodu zbyt silnych emocji, depresji i nerwic.

Agat

Wzór chemiczny: SiO2

Agat jest odmianą chalcedonu. Ma koncentrycznie strefową lub równolegle warstwową budowę wewnętrzną, co widać w przekroju kamienia w postaci odmiennie zabarwionych, naprzemianległych warstw. Charakteryzuje się zróżnicowanym kolorem - przeważają barwy szara, różowa, brunatna i czarna. Znacznie rzadziej spotykane są odcienie nasycone - czerwony i zielony, dlatego w jubilerstwie stosuje się sztuczne koloryzowanie agatów. Skład chemiczny tego minerału zmienia się w zależności od złoża. Podstawowym składnikiem jest krzemionka, a najczęstsze domieszki to tlenki Fe i Ca, bituminy, węglany Ca i Fe. Agaty są wykorzystywane w lecznictwie już od ponad pięciu tysiącleci. Agat jest lekkim o bardzo wszechstronnym działaniu na ciało i psychikę człowieka. Agaty stosuje się w dolegliwościach żołądkowych, zatruciach, zaburzeniach menstruacji, skurczach, infekcjach, zapaleniu zatok i migrenowych bólach głowy. Leczą stany depresyjne i nerwice, zapobiegają koszmarom sennym i bezsenności.

Opracowanie: mgr Renata Kulińska

Opracowanie: mgr Renata Kulińska

Wyświetleń: 1433


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.