SCENARIUSZ ŚLUBOWANIA CZŁONKÓW KOŁA EKOLOGICZNEGO
Dekorację stanowią namalowane przez dzieci plakaty ilustrujące las, zwierzęta, kwiaty, z wpisanymi w tle hasłami ekologicznymi; z boku umieszczony jest proporzec wykonany przez nauczyciela według własnego pomysłu, na który dzieci złożą ślubowanie.
Cele:
- uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającej przyrody;
- rozwijanie zainteresowań;
- uświadomienie dzieciom potrzeby poszanowania praw przyrody;
- kształtowanie umiejętności wyrażania myśli w formie zdania;
- kształtowanie aktywnej postawy związanej z ochroną środowiska.
Przebieg spotkania:
- Powitanie gości: rodziców uczniów klasy I „c” oraz Panią dyr. mgr T. Chmiel.
- Zaśpiewanie przez dzieci piosenki pt. „Śmieciu precz”.
- Wyjaśnienie celu spotkania. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ekologii.
- Zaproszenie gości do wysłuchania inscenizacji „Zagraj w zielone”.
- Uroczyste ślubowanie prowadzone przez Panią dyrektor – dzieci składają i powtarzają słowa przysięgi na proporzec.
- Wręczenie legitymacji Młodego Ekologa.
- Pożegnanie gości piosenką „Kundel bury”.
ŚLUBOWANIE MŁODEGO EKOLOGA
*****Dzieci śpiewają piosenkę „Śmieciu precz” *****
Dziecko 1
Witamy Wszystkich bardzo serdecznie i zapraszamy na miłe popołudnie z ekologią. Chcemy pokazać Państwu w skromnych wierszach piękno przyrody oraz jej ochronę w związku z postępującą ciągle dewastacją.
***** INSCENIZACJA ZAGRAJ W ZIELONE*****
Dziecko 2:
Z ziarna wyrosnę w ogromną sosnę.
Piach, sucha ziemia, susza w korzeniach.
Jestem wytrwała, pień mój jak strzała.
Nad moim czołem chmurki wesołe.
Ja kocham słońce.
Dziecko 3:
„NIEZAPOMINAJKI”
Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem, patrzą żabim oczkiem.
Gdy się płynie łódką, śmieją się cichutko.
I szepcą mi skromnie: „nie zapomnij o mnie”.
Dziecko 4,5:
Zieleń w mieście ledwie się mieści.
Mało jej w ogródkach, na przedmieściach.
To ciasnota jej doskwiera na skwerach.
To ją dusi dym, to bruk uwiera.
Tyle – że wyściubia trawkę spod chodnika.
Tyle – że zza płotu listek wytyka.
Tyle – że wysunie się brzózką nad rynną.
Tyle – że tam będzie, gdzie jej być nie powinno.
Otwórzmy jej drzwi i okna na przestrzał –
Żeby mogła wejść swobodnie do mieszkań
*****Piosenka „Roślinki w klasie mam”*****
Dziecko 6:
Żółci się łubin, pachnie miodem i latem.
Pszczoła lubi zanurzyć w łubinowy kwiatek.
Swoje łapki kosmate.
Dziecko 7: Tutaj mają norę polne myszy.
Wszystkie się boją –
Nawet gdy się kłos zakołysze.
Nawet kiedy wąsem poruszy zając.
Kiedy zadzwonią skowronki –
Myszy uciekają, aż im się trzęsą ogonki.
*****Piosenka „Uciekaj myszko do dziury”*****
Dziecko 8:
Popatrz w górę, wysoko.
Przypatrz się dobrze obłokom.
Te są podobne do koni.
Kto na nich cwałuje, goni?
Inne – podobne są domom.
Kto mieszka w nich – nie wiadomo.
Dziecko 9:
A jeszcze inne jak pianka.
Jak bita, śnieżna śmietanka.
Nie wiemy , kto pije rano.
Ciepłe kakao z pianą...
Nagle powiało. Wiatr! Wiatr!
Domy rozwiało, piankę rozwiało.
Konie pognało w świat.
Dziecko 10:
Po niebie jak woda głębokim, jaskółka goni obłoki.
Nie komary, nie muchy, nie jętki.
Ale obłok za obłokiem prędki.
Rozpędzona – rozszczebiotana –
Chociaż wie, że to nic, że to piana.
Że różowy obłok, obłok biały.
Coraz wyżej będą w niebie topniały.
A jaskółce tak się to podoba.
Że w zachwycie otwiera dziób.
I muszki same jej lecą do dzioba.
Dz. 11,12,13:
Idzie niebo ciemną nocą.
Ma w fartuszku pełno gwiazd.
Gwiazdy błyszczą i migocą.
Aż wyjrzały ptaszki z gniazd.
Jak zajrzały – zobaczyły.
I nie chciały dalej spać.
Kaprysiły, grymasiły.
Żeby jej po jednej dać.
Gwiazdki nie są do zabawy.
Tożby nocka była zła!
Ej! Usłyszy kot kulawy!
Cicho bądźcie! A...a...a...
*****Dzieci czytają rozwieszone hasła ekologiczne*****
Dz. 14,15,16:
Zabieliło świat, ani kropki czarnej
Z drzewa spada ptak –
Skrzydła mu zamarzły.
Już nie widać rzek – lodami zakryte.
Z drzewa spada ptak – jeszcze chwila – zginie.
Teraz tylko Ty możesz go ocalić...
Z drzewa spada ptak, do domu do zabierz.
Prędzej ogrzej go i słuchaj, słuchaj,
Może nagle w nim serce zastuka.
*****Piosenka „W karmniku”*****
Dziecko 17:
Nie trzeba w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć,
Mogłyby listki leszczyny pozwijać się bez przyczyny,
Mogłaby lipa bez powodu odmówić pszczołom miodu.
Mogłaby osika ze strachu dostać bzika.
A zając, ten maleńki, zbudzony w środku snów.
Dziecko 18:
Mógłby się jeszcze zgorszyć, nauczyć brzydkich słów.
Nie trzeba w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć,
Jak w kościele, uroczyście
I posłuchać, co też mówią liście?
Dz. 19,20,21:
W lutym poświęcić głodnym ptakom dwie minuty.
W lutym, najsrożej mróz rządzi na dworze, śnieg prószy.
Niech w lutym co rano głodne ptaki dostaną garść okruszyn.
Życie głodnym ptakom dajesz z ręki,
I ptaki ratujesz i ptasie piosenki.
PRZYKAZANIA MŁODEGO EKOLOGA
Będę robić wszystko aby:
- Nie zanieczyszczać powietrza.
- Nie zanieczyszczać wody.
- Chronić ziemię i krajobraz.
- Zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.
- Chronić zwierzęta.
- Zachować różnorodność roślin.
- Wspierać produkcję zdrowej żywności.
- Nie zachowywać się zbyt głośno.
LEGITYMACJA MŁODEGO EKOLOGA
Opracowanie: mgr Barbara Steczko
nauczycielka nauczania zintegrowanego
Szkoła Podstawowa nr1
ul. M. C. Skłodowskiej 9
48 – 340 Głuchołazy