Katalog

Maria Plocke
Różne, Artykuły

"Edukacja europejska w mojej szkole"

- n +

Edukacja europejska w mojej szkole

Kontynuacją powyższych działań jest kolejny projekt który zrealizowany został w bieżącym roku, a dotyczył gastronomii hotelowej. Bezpośredni kontakt beneficjentów z pracodawcami krajów Unii Europejskiej pozwolił zorientować się naszej młodzieży w zakresie wymogów i standardów obowiązujących w państwach unii, pozwolił zweryfikować nabyte wcześniej umiejętności oraz nabyć doświadczenia w porozumiewaniu się z innymi narodami

Nasze doświadczenia w realizacji projektów wykazują, że jest to działanie niezwykle korzystne zarówno dla młodzieży, jak i dla nauczycieli i szkoły. Dobrze zrealizowane staże, zadowolona młodzież podnoszą atrakcyjność naszej placówki, są najbardziej efektywną formą promocji szkoły, co jest niezbędne zwłaszcza dzisiaj, kiedy trzeba zabiegać o ucznia.

W szeroko rozumianej edukacji europejskiej ważnym elementem obok zdobytej wiedzy są ukształtowane postawy, zachowania, społeczna aktywność, inicjatywa oraz otwarcie na drugiego człowieka. Dlatego też w bieżącym toku szkolnym zamierzamy włączyć się w realizację programu "MŁODZIEŻ", który promuje aktywność wśród młodych ludzi, stwarza im możliwość realizacji własnych ambicji, pragnień, a przez to zachęca do aktywniejszego udziału w życiu społecznym Unii Europejskiej oraz własnego kraju. Jednym z celów programu jest ograniczenie takich zjawisk, jak ksenofobia, rasizm i nietolerancja. Największą wartością programu jest umożliwienie młodzieży zawieranie znajomości i przyjaźni z rówieśnikami z całej Europy. Realizacja projektu stanowiłaby niewielki krok w kierunku wyrównywania szans młodzieży defaworyzowanej, tak aby wiedza o Europie docierała nie tylko do miast, ale była obecna także na terenach wiejskich, gdzie dużo trudniej o rzetelną informację.

Podobne priorytety przyświecają programowi edukacyjnemu "Moja szkoła w Unii Europejskiej", który jest realizowany w naszej szkole od początku roku bieżącego szkolnego. Działania zostały zaplanowane na kolejne miesiące rozpoczynając od listopada 2002 r. projektem "Obserwujemy szczyt w Kopenhadze" - kończąc małym referendum na przełomie kwietnia i maja 2003r.. Istotą programu jest prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat procesu integracji europejskiej, warunków członkostwa oraz funkcjonowania Unii Europejskiej wśród młodzieży w wieku 13 - 19 lat.

Edukacja europejska w naszej szkole przybiera różnorodne formy. Oprócz projektów edukacyjnych organizujemy spotkania europejskie o zasięgu powiatowym oraz regionalnym z udziałem zagranicznych gości, przedstawicieli samorządów różnych szczebli, świata nauki, centrów informacji europejskiej a także lokalnych mediów.

Ważny, a zarazem bardzo szeroki jest zakres działań edukacyjnych dających szansę zgłębiania i poszerzania wiedzy europejskiej poprzez udział w konkursach i olimpiadach. Działania te rozpoczęliśmy od udziału w dwuetapowym konkursie "Polska, Szwecja, Unia Europejska", zorganizowanym przez Konsulat Generalny Szwecji w Gdańsku w związku z przejęciem przez Szwecję przewodnictwa w UE w I półroczu 2001 roku. Kolejne konkursy i olimpiady kształtujące zarówno wiedzę jak i umiejętności przyniosły nam znaczące sukcesy: - IV miejsce w etapie regionalnym konkursu "Zostań negocjatorem! Symulacje negocjacji Polski o członkostwo w UE" zorganizowanej przez Fundację Batorego,

- I i II miejsce na szczeblu regionalnym Krajowej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanej przez RCRRiOW w Starym Polu (woj. pomorskie) dla uczniów szkół średnich nauczających w zawodach rolniczych, VIII i IX miejsce na szczeblu centralnym w tejże Olimpiadzie (wśród 9 tys. uczestników),

- II i VI miejsce na szczeblu regionalnym Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanej przez Uniwersytet Szczeciński, a tym samym prawo uczestnictwa w etapie centralnym, który odbędzie się 12-13 kwietnia 2003 r.

- II miejsce w konkursie prezentacji państw Unii Europejskiej podczas obchodów Dnia Unii Europejskiej w Starym Polu.(woj. pomorskie).

Aby edukacja europejska nie miała charakteru sporadycznego, czy też akcyjnego działa w naszej szkole od 1 października 2002 r. Koło Młodego Europejczyka oraz Szkolny Klub Europejski (od lutego 2003 r.), co zapewnia systematyczną pracę z uczniami zainteresowanymi problematyką UE.

Działania europejskie często wychodzą swym zasięgiem poza szkołę głównie podczas realizowanych szkoleń (np. "Integracja polskiego rolnictwa z Unią Europejską") dla młodych rolników, czy seminariów, których uczestnikami są członkowie Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych z całej Polski.

Opracowanie: Mgr inż. Maria Plocke
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
im. Stanisława Staszica
w Kłaninie woj.pomorskie

Wyświetleń: 774


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.