AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Małgorzata Pączka
Biologia, Scenariusze

"Stosunki antagonistyczne między populacjami" scenariusz lekcji biologii dla klasy drugiej

- n +

"Stosunki antagonistyczne między populacjami" scenariusz lekcji biologii dla klasy drugiej

Lekcja stanowi pierwszą jednostkę lekcyjną w dziale "Wzajemne stosunki miedzy populacjami". Uczniowie powtarzają w domu wiadomości na temat cudzożywności.

Cele lekcji

W zakresie nauczania:
na poziomie wiadomości
  • podać przykłady drapieżnictwa, pasożytnictwa, konkurencji
  • podać przykłady sposobów obrony ofiar przed drapieżnikiem
    na poziomie umiejętności
  • wyjaśnić wzajemne relacje między drapieżnikiem a jego ofiarą
  • wyjaśnić wzajemne przystosowanie organizmów pasożytniczych i ich żywicieli
  • wykazać na przykładach, że w przyrodzie częściej dochodzi do pokojowego współistnienia niż agresji
  • czytać wykres
  • interpretować doświadczenie

    Metody i formy pracy:
  • mapa skojarzeń
  • dyskusja
  • analiza wykresu, rysunków, doświadczenia
  • praca z tekstem źródłowym
  • praca w grupie

    Środki dydaktyczne:
  • plansze, ryciny z podręcznika
  • arkusze papieru z mapą skojarzeń
  • tekst źródłowy z podręcznika
  • instrukcje do pracy

    Tok lekcji

    Nawiązanie do tematu
    Uczniowie:

    1. Przedstawiają istotę cudzożywności.
    2. Podają przykłady organizmów cudzożywnych.
    Nauczyciel:
    1. Podaje temat lekcji.
    2. Krótko przedstawia cele operacyjne lekcji.
    Faza realizacyjna
    1. Podział uczniów na zespoły 3-4 osobowe.
    2. Przypomnienie zasad pracy w grupie: pracuj aktywnie, nie oceniaj innych, licz się z ich zdaniem, uważnie słuchaj, nie przerywaj innym, swoje zadanie wykonuj w określonym czasie, bądź życzliwy dla innych.
    3. Uczniowie wybierają lidera grupy, sekretarza, strażnika czasu.
    4. Nauczyciel rozdaje arkusze papieru z mapą skojarzeń oraz instrukcję do ćwiczenia.

    Instrukcja 1:
  • masz przed sobą mapę skojarzeń
  • po środku zapisane jest pojęcie(drapieżnictwo, pasożytnictwo lub konkurencja) , z którym skojarz jak najwięcej słów
  • pisz przejrzyście, używaj dużych liter
  • czas na wykonanie tego ćwiczenia 5 minut
    5. Na forum klasy liderzy grup prezentują wykreślone mapy skojarzeń.
    6. Porównanie prac "grup bliźniaczych"( tych, które miały te same pojęcia).
    7. Dyskusja (ukierunkowana na sformułowanie definicji drapieżnictwa, pasożytnictwa, konkurencji ).
    8. Nauczyciel rozdaje instrukcje do analizy wykresu.

    Instrukcja 2:
  • Odszukaj wykres w podręczniku na stronie32.
  • Jaka cecha populacji została przedstawiona na wykresie?
  • Kto jest drapieżnikiem, a kto ofiarą?
  • Od czego zależy liczebność rysi?
  • Kiedy przypada wzrost liczebności rysi?
  • Kiedy przypada wzrost liczebności zajęcy?
  • Podaj wnioski odnośnie relacji między drapieżnikiem a jego ofiarą.
    9. Liderzy grup prezentują wnioski.
    10. Nauczyciel rozdaje instrukcje dotyczącą analizy doświadczenia .

    Instrukcja 3:
  • Odszukaj w tekście na str. 47 opis doświadczenia?
  • Jaką zależność bada się w tym doświadczeniu?
  • Jakie gatunki wzięto do doświadczenia?
  • O co konkurowały ze sobą dwa gatunki pantofelka?
  • Jaki był wynik tej konkurencji?
  • Jaka zależność została przedstawiona na wykresie?
  • Czy gatunki zawsze muszą ze sobą konkurować?
  • Podaj wnioski odnośnie pokojowego współistnienia organizmów.
    11. Liderzy grup prezentują wnioski.
    12. Na podstawie tekstu z podręcznika uczniowie wyszukują przystosowania organizmów pasożytniczych i ich żywicieli (podręcznik strona 44-45).
    13. Liderzy grup prezentują efekty pracy zespołów.

    Faza podsumowująca
    1. Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę poszczególnych grup.
    2. Na podstawie pytań nauczyciela, uczniowie formułują wnioski do lekcji.
  • Jaka jest zależność między drapieżnikiem a jego ofiarą?
  • Jaka jest różnica między drapieżnictwem a pasożytnictwem?
  • Na czym polega wzajemne przystosowanie pasożytów i ich żywicieli?
  • Czy dwa gatunki mogą żyć razem i przez cały czas ze sobą współzawodniczyć?

    Opracowanie: Małgorzata Pączka

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5992


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


    BAROMETR


    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 4.83



    Ilość głosów: 6

    Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
    Dowiedz się więcej.