Katalog

Beata Nowakowska
Przyroda, Artykuły

"Słów kilka o tajemniczym E" - czyli o oznaczeniach dodatków stosowanych do produkcji żywności

- n +

Słów kilka o tajemniczym "E"

Co oznacza tajemniczy symbol "E" i przyporządkowana do niego liczba znajdująca się na etykietach opakowań produktów spożywczych? Oznacza, że dodatek do żywności był testowany na zwierzętach i po niezbędnych badaniach został uznany za bezpieczny i dopuszczony do użytku na terenach Unii Europejskiej, natomiast liczba jest kodem zastosowanej substancji. I tak:

1 - to w większości barwniki;
2 - to konserwanty;
4 lub 6 - to środki słodzące;
liczby 300-321 - to przeciwutleniacze;
liczby 322 i 400-495 - to środki stabilizujące
5 - kwasy, zasady i związki wpływające na właściwe pH

Dla substancji smakowych i zapachowych nie przyporządkowano żadnych oznaczeń. Należy pamiętać, że znaki te obowiązują we wszystkich krajach i są takie same.
Dobrze będzie, jeżeli rozszyfrujemy tajemnicze "E" i poznamy objawy, jakie mogą towarzyszyć osobom konsumującym produkty zawierające owe dodatki.

Najpierw przyjrzymy się bliżej sztucznym barwnikom, które są bardzo powszechne, zwłaszcza w przemyśle spożywczym.Dodaje się je do mięs, po to, aby ukryć fakt jego nieświeżości. I tu niezbędne będą m.in.: E 122 - azorbina, E 123 - amarant, E 131 - błękit pantolenowy, E 171 - dwutlenek tytanu, E 127 - erytrozyna (antybiotyk), używany przy produkcji dżemów. Kto ma problemy z tarczycą niech się go wystrzega, ponieważ uwalnia on jod. E 173 - aluminium, dodawany do kolorowych ozdób do ciast.Ma podobno wpływ na przyspieszanie choroby Alzheimera.

Drugą grupę stanowią konserwanty i przeciwutleniacze.
E 210-213 - to kwas benzoesowy i benzoesany- znajdziemy je w sokach, napojach gazowanych i przetworach owocowych. U astmatyków - mogą powodować duszności.
E 220 - 228 - związki siarki - spotkamy je w zupach w proszku, przecierach pomidorowych i warzywnych w butelkach, suszonych owocach i warzywach, w produktach w puszkach, w sosach, galaretkach i w herbacie, winie i occie. Mniejsze ilości mogą powodować nieżyt przewodu pokarmowego i gardła, bóle głowy, zakłócenia czynności skóry np. wysypkę czy zaczerwienienie. Natomiast w większe ilości są przyczyną silnych zatruć, a nawet mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a u osób chorych na astmę - wywołują reakcje uczuleniowe.
E 220 - niszczy witaminę B-12, a E 221 - zakłóca czynność jelit.
WAŻNA INFORMACJA - niezależnie od ilości w/w dodatków obecnych w produkcie muszą być one zaznaczone na jego etykietach.
E 234 - nizyna (antybiotyk) - stosuje się go do produkcji serów żółtych jako przeciwutleniacz.
E 249 - 252 - azotyny i azotany - to bardzo silne trucizny używane do produkcji wędlin, do mięsa i jego przetworów ( E 251 i E 252). Działają odtleniająco i zakłócają metabolizm żywego organizmu. E 250 stosowany jest do peklowania wędlin, a przy smażeniu czy grilowaniu w wysokiej temperaturze, może wywoływać powstawanie substancji trujących i rakotwórczych (nitrozoamin). Jeśli cierpimy na nadciśnienie tętnicze szkodzą nam na pewno E 250, E 251, E 252. Dodatki te nie mogą być obecne w żadnym produkcie przeznaczonym dla niemowląt. Panie oczekujące dziecka również powinny unikać produktów zawierających powyższych dodatków, gdyż mogą narazić swoje nienarodzone jeszcze pociechy na zachorowanie na raka.
E 260 -262 i E 264 - kwas octowy i octany - spotkać możemy w marynatach i sosach. E 261 jest niewskazany dla osób chorujących na nerki.
E 281-283 - propioniany - obecne są w produktach mącznych, a są podejrzane o wywoływanie bólów migrenowych.
E 300-304 - kwas askorbinowy ( wit.C) i jego sole - znajdziemy je w słodyczach, piwie, przetworach z owoców i warzyw. To jeden z najmniej szkodliwych konserwantów, choć E 302 może przyspieszać tworzenie się kamieni szczawianowych w nerkach.
E 320 i E 321 - spotkać możemy w olejach jadalnych, tłuszczach i bogatych w nie produktach. Zawierają dużo cholesterolu, ale też, jak dowodzą niektóre badania, mogą hamować rozwój związków rakotwórczych.
E 420 - sorbitol - jest syntetykiem, który może przyczynić się do powstawania kamieni moczowych.
E 541 - tzw. spulchniacz - jest sprawcą odkładania i gromadzenia się w organizmie aluminium.
E 621 - kwas glutaminowy - to również syntetyk używany do produkcji dań i półproduktów kuchni chińskiej oraz spotkać go możemy w sosie sojowym. Może on powodować sztywnienie pleców i karku.
E 306 - 309 - to związki "odmładzające" witaminy E.
E 330 - 333 - to zakwaszające cytrusy kwas cytrynowy. Można je spożywać z umiarem.
Podejrzane o rakotwórcze działanie to: E 131, E 142, E 210, E 211, E 212, E 213, E 214, E 215, E 217, E 239, E 330.
Zabronione do stosowania w przemyśle spożywczym powinny być, E 230-233 - używane do ochrony roślin i E 319 wykorzystywany przy konserwacji tłuszczu. E 319 po spożyciu jednorazowo 5 gramów może spowodować śmierć, ale konserwant E 284, który przy ciągłym spożyciu wywołuje zatrucia, w kawiorze jest nieszkodliwy.
Po tej lekturze pełnej niepokoju i przerażenia proponuję wrócić do robienia tradycyjnych zapraw i soków przepisów naszej babuni.

Opracowanie: Beata Nowakowska
Szkoła Podstawowa w Ostrorogu

Wyświetleń: 1955


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.