Katalog

Joanna Morawska
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

"Moje prawa, a prawa innych" - scenariusz zajęć

- n +

"Moje prawa, a prawa innych" - scenariusz zajęć

Materiały wprowadzające do tematu:
- Katalog Praw Dziecka (na podst. Konwencji o Prawach Dziecka)
- fragment "Króla Maciusia I" J. Korczaka - prawa dzieci w formie wiersza.

CELE:
- uświadomienie sobie i nazwanie własnych praw;
- dostrzeżenie konieczności istnienia różnorodnych norm regulujących sposób korzystania przez ludzi ze swoich praw;
- doskonalenie umiejętności prowadzenia dyskusji (przekształcanie klasy we wspólnotę dyskutującą);
- ćwiczenie umiejętności jasnego wypowiadania własnych opinii i jasnego ich argumentowania;

FORMY PRACY: jednostkowa, zbiorowa.

METODY PRACY: podająca, poszukująca, oglądowa.
Na lekcji zostaną wykorzystane także zasadnicze elementy metody aktywnej zwanej warsztatową takie jak: mini wykład, praca jednostkowa, dyskusja.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: teksty wymienione jako materiały wprowa-dzające (format A3), egzemplarz Konwencji o Prawach Dziecka, małe karteczki ze schematycznym "ludzikiem", kartka (:czasoprzestrzeń") o powierzchni o ok.1/3 mniejszej od a x b (gdzie a oznacza liczbę uczniów uczestniczących w zajęciach, b powierzchnię małej karteczki z "ludzikiem") klej, najlepiej kilka sztuk, "losy" z numerami (tyle ile uczniów w klasie).

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- wprowadzenie do tematu, uzyskanie od uczniów informacji dotyczącej wiedzy na temat ich praw, krótka rozmowa na ten temat;
- przedstawienie Katalogu Praw Dziecka, wierszowanej wersji praw dziecka (kilka słów o Korczaku), a także Konwencji (wyjaśnienie, czym jest i kiedy dokonała się ratyfikacja Konwencji w Polsce i wybranych krajach świata), odpowiedzi na ewentualne pytania uczniów;
- wypisanie przez uczniów na małych karteczkach ze schematycznym "ludzikiem" wszystkich przychodzących im do głowy ich własnych praw;
- wylosowanie przez każdego ucznia numeru;
- pokazanie dzieciom czystej kartki i nazwanie jej ich "czasoprzestrzenią";
- podanie następującej instrukcji: " Waszym zadaniem będzie przyklejenie tych małych karteczek symbolizujących Was samych i Wasze prawa na tej >czasoprzestrzeni. Podchodzić będziecie wg kolejności wylosowanych numerów. Przyklejając karteczki musicie pamiętać, że nie mogą one w żaden sposób wychodzić poza obszar czasoprzestrzeni (ani poza krawędź, ani ku górze). INNYCH WARUNKÓW NIE MA!
- wywoływanie kolejnych numerów, przyklejanie karteczek przez dzieci;
- prezentacja zapełnionej czasoprzestrzeni (kartki będą w różnym stopniu na siebie nachodzić)
- rozmowa z uczniami na temat ich odczuć w związku z wykonanym ćwiczeniem;
- uświadomienie dzieciom, że w życiu bardzo często mamy do czynienia z sytuacjami, w których dochodzi do tzw. sprzeczności interesów, zachęcenie uczniów do poszukiwania odpowiedzi na pytanie "Co można w takiej sytuacji zrobić?" (kompromis, niepisane normy, regulaminy, kodeksy - w zależności od charakteru relacji interpersonalnych);
- odpowiedź na pytanie "Jak inaczej mogli wykonać ćwiczenie (nie >zaklejając kartek kolegów?" jeśli uczniowie sami nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, odpowiedzi udziela prowadzący (gdyby uczniowie nieco pozaginali swoje karteczki, a więc dobrowolnie ograniczyli realizację swoich praw, miejsca starczyłoby dla wszystkich i nie doszłoby do znacznego lub nawet całkowitego nie respektowania praw innych (zaklejania ich kartek);
- podsumowanie;
- ewaluacja.

Opracowanie: Joanna Morawska
psycholog
Szkoła Podstawowa nr 5
im Jadwigi Korczakowskiej
w Otwocku

Wyświetleń: 7038


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.