Katalog

Krzysztof Mleczek
Historia, Scenariusze

"Źródła Historyczne", "Wojna z Zakonem Krzyżackim" - scenariusze lekcji z historii dla klasy IV

- n +

Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim

Konspekt lekcji z historii w klasie V przeprowadzonej na podstawie programu "Historia i społeczeństwo. Program nauczania w szkole podstawowej w klasach 4-6" nr DKOS-4014-35/02.

Rozdział IX: Pod berłem nowej dynastii.

Treści programowe:
1. Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411
2. Pokój w Toruniu w 1411 roku
3. Spór polsko-krzyżacki na soborze w Konstancji

Cele ogólne:
1. Ukazanie przyczyn wojny z Krzyżakami w latach 1409-1411
2. Przedstawienie przebiegu działań wojennych i bitwy pod Grunwaldem
3. Zapoznanie z najważniejszymi postanowieniami pokoju w Toruniu w 1411 roku
4.Przedstawienie wystąpienia delegacji polskiej na soborze w Konstancji

Cele operacyjne:
- zna daty 1409- 1411, 15 VII 1410, 1411;
- potrafi omówić przebieg przygotowań i działań wojennych w Wielkiej Wojnie z Krzyżakami;
- opisuje przebieg bitwy pod Grunwaldem;
- wymienia i opisuje dokonania Władysława Jagiełły,
- zna postacie Witolda i U. von Jungingena;
- wskazuje na mapie: Malbork, Toruń, Grunwald, Żmudź,
- pogłębia umiejętność:
  • korzystania z mapy,
  • czytania ze zrozumieniem tekstu źródłowego,
  • interpretowania tekstu źródłowego,
  • odróżniania opinii od faktów,
  • korzystania z różnych źródeł informacji
    - dostrzega znaczenie konfliktu w dziejach Polski i Europy,
    - pogłębia poczucie patriotyzmu i dumy narodowej.

    Formy pracy: indywidualna, w grupach,

    Metody: praca z mapą, z tekstem źródłowym, podręcznikiem.

    Środki dydaktyczne: podręcznik, fragment roczników Jana Długosza (w podręczniku), mapa, atlasy, słowniki historyczne, reprodukcja obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".


    PRZEBIEG LEKCJI

    1. Wprowadzenie.
  • Pytamy uczniów o sytuację na tronie polskim po śmierci Kazimierza Wielkiego,
  • Uczniowie wskazują na mapie ściennej państwo litewskie i Zakonu Krzyżackiego,
  • Pytamy, kto stanowił największe zagrożenie dla Polski i Litwy ,
  • Uczniowie wyjaśniają pojęcie "unia personalna".

    2. Realizacja.
  • Praca z tekstem źródłowym.
  • Po przeczytaniu tekstu odpowiedz na następujące pytania:
    - wymień strony konfliktu i sposoby przygotowania się do wojny,
    - przedstaw najważniejsze etapy bitwy pod Grunwaldem,
    - jak Długosz przedstawił upadek Wielkiej Chorągwi Króla Polskiego?
    - podkreśl w tekście ołówkiem fakty,
    - czym według Ciebie dla średniowiecznego rycerstwa był upadek chorągwi?
    Zapoznajemy uczniów z głównymi postanowieniami pokoju w Toruniu.
    Wspominamy o wystąpieniu delegacji polskiej na soborze w Konstancji.
    Objaśniamy dalsze losy ziem Zakonu Krzyżackiego.

    3.Zakończenie.

    Opracowanie: Krzysztof Mleczek

  • Wyświetleń: 5357


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.