Katalog

Beata Peszko
Plastyka, Scenariusze

"Woda jeden z żywiołów świata" - scenariusz lekcji plastyki

- n +

Scenariusz lekcji plastyki

Temat: "Woda jeden z żywiołów świata."

Cele:
- uczeń umie określić znaczenie barwy w wyrażaniu nastroju oraz faktury,
ruchu pędzla, sposobu kładzenia farby,
- umie wyrażać nastrój chwili, dramaturgię sytuacji, rozwija wyobraźnię,
- umie dostrzegać i obserwować wspaniałości krajobrazów, zjawisk atmosferycznych, światła.

Metody pracy:
- pogadanka i rozważania nt znaczenia symboliki wody,
- praca w grupach,
- trening twórczości,

Środki dydaktyczne:
- pytania do pracy w grupach,
- reprodukcje lub przeźrocza dzieł malarskich np.
"Mokra wieś"- W. Podkowińskiego,
"Parlament w Londynie"- C. Moneta,
"Krzysztof Kolumb"- I. Aivazovskiego,
"Blask Księżyca"- M. Vlamincka.

Temat przeznaczony na dwie godziny lekcyjne.

Przebieg lekcji.
1. Wycieczka nad pobliski zbiornik wody (rzeka, staw).
Obserwacja wody, refleksów światła , świata podwodnego.
Zwrócenie uwagi na rolę światła i ruchu wody, uwikłanej w czas i przestrzeń ( swobodne wypowiedzi uczniów).
2. Podział zespołu na pięć grup w których każda ma przydzielone zadanie:
GRUPA 1 - zwrócić uwagę na oświetlenie terenu i scharakteryzować plener.
GRUPA 2 - przygotować komunikat o nastroju dnia za pomocą środków malarskich( dowolna technika i forma).
GRUPA 3 - poczynić notatki, zawierające osobiste refleksje, przeżycia, własne stany uczuciowe, które obudziły się w plenerze w kontakcie z przyrodą.
GRUPA 4 - wypisanie na kartce skojarzeń a wyrazem "woda", np. deszcz, ulewa, potop, kałuże, błoto, kalosze, parasol...itp.
GRUPA 5 - udzielić odpowiedzi na pytanie " Co może oznaczać woda jako symbol?" np.
- może oznaczać upływający czas, przemijanie, życie;
- łagodna i spokojna - radość, melancholię, tęsknotę;
- wzburzona, spieniona - rozszalałą siłę, niszczącą potęgę;
- głęboka, ciemna - tajemniczość, przerażenie;
3. W podsumowaniu wycieczki, grupy relacjonują wyniki swoich dociekań, dzielą się spostrzeżeniami, następuje dyskusja.
4. Wnioski:
Kontemplacja przyrody, daje człowiekowi możliwość bycia szczęśliwym, jest receptą na przezwyciężenie: nudy, samotności, rozpaczy, nieufności. Każe cieszyć się chwilą. Obserwator przygotowany, uwrażliwiony, potrafi zauważyć wiele interesujących szczegółów: umie się spontanicznie cieszyć i dzielić swoimi refleksjami z innymi.

II lekcja

1. Analiza dzieł malarskich zawartych w zestawie przeźroczy:
np. "Mokra wieś" -W. Podkowińskiego,
"Krzysztof Kolumb" - I. Aivazovskiego,
"Parlament w Londynie" - C. Moneta,
"Blask księżyca" - M. Vlamincka.
2.Dyskusja wyjaśniająca problemy powstałe podczas oglądania przeźroczy:
- jak namalować spokojną taflę wody widzianą w pogodny słoneczny dzień, w której odbijają się drzewa, domy itp.?
- jak namalować na jej lekko wzburzonej powierzchni refleksy słońca?
- w jaki sposób pokazać rozchodzące się w niej kręgi spowodowane jej zmąceniem?
3. Trening twórczości:
Wyszukiwanie odległych konsekwencji sytuacji "Co by było gdyby ludzie umieli chodzić pod wodą?"
4. Praca twórcza uczniów:
5. Na dużych arkuszach papieru przyklejonych do ściany klasy - korytarza, uczniowie przedstawiają swoje wyobrażenia (wykorzystują farby plakatowe, duże pędzle, szpachelki i inne dowolne przyrządy.)
6. Analiza prac pod względem oryginalności i pomysłowości uczniów.

Opracowanie: Beata Peszko

Wyświetleń: 7556


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.