Katalog

Marianna Paśnik
Różne, Artykuły

"Kombinat pracuje - polska szkoła na eksport i od podszewki" czyli konferencja w Warszawie

- n +

"Kombinat pracuje - polska szkoła na eksport i od podszewki " czyli konferencja w Warszawie

W dniach 3 - 6 kwietnia 2003 r. odbyła się Konferencja Młodzieży i Nauczycieli z Warszawy, Małych Miast i Wsi, zorganizowana przez II LO im. Stefana Batorego w Warszawie. Jej temat brzmiał: "Kombinat pracuje - polska szkoła na eksport i od podszewki". Celem konferencji była szeroko zakrojona akcja wychowawcza ucząc dobrej organizacji, współpracy i obowiązkowości oraz możliwości partnerskiego kontaktu nauczycieli i uczniów, a także pokazania innych wartości oprócz takich jak nauka i zajęcia pozalekcyjne.

Do udziału w niej zostali zaproszeni nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych całej Polski, wyłonieni na drodze konkursu na najciekawiej zaprezentowaną szkołę. Delegację z Zespołu Szkół w Działoszynie, w którym pracuję jako nauczyciel geografii, stanowiło 8 uczniów oraz ich 2 opiekunów.

Organizatorzy podjęli ogromny wysiłek, by w pełni zorganizować nam pobyt w stolicy. Gospodarze spotkania ( uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida ) troskliwie zaopiekowali się naszą grupą. Ze wspólnych rozmów wynikało, że postrzegają nas jako osoby skromne, o rzeczowym podejściu do życia. Z kolei moi podopieczni wyraźnie zazdrościli im swobodnego sposobu bycia i pewności siebie, a przede wszystkim możliwości korzystania z różnych form kultury, jakie zapewnia wielkie miasto.

Już po zaledwie kilku godzinach pobytu wszyscy uczestnicy konferencji tworzyli zgraną grupę, bawiąc się i śpiewając wspólnie z zespołem "Stare Dobre Małżeństwo".

Bardzo przyjemnie spędziliśmy czas drugiego dnia konferencji podczas zajęć popołudniowych pod hasłem "Przetarg w Batorym". Ich celem było stworzenie projektu nowatorskiej maszyny - urządzenia, które podbije rynek. Zajęcia te były frapujące zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Mogliśmy owocnie współpracować ze sobą, po partnersku dzielić się pomysłami i wybierać najlepsze, aby podczas prezentacji zaimponować pozostałym uczestnikom.

Gospodarze konferencji zorganizowali dyskusję panelową, w której wzięły udział wybitne osobistości świata nauki - prof. Andrzej Janowski, prof. Elżbieta Putkiewicz, prof. Barbara Fatyga, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Mieczysław Muraszkiewicz.

Dopełnieniem uczty intelektualnej było spotkanie z wybitnym aktorem - Wojciechem Siemionem, który przeprowadzał lekcję poezji (interpretacji poezji), dostarczając nam dobrej rozrywki a także występ Orkiestry Konferencyjnej. Mieliśmy również możliwości poznania ciekawych postaci świata kultury: Kayah, Michała Fogga i Zygmunta Staszczyka.

Młodzież spotkała się także z dziennikarzami Radia Bis i Gazety Wyborczej, miała możliwość udzielić wywiadu. Rozstaliśmy się niepocieszeni, że czas upłynął tak szybko.

Udział w konferencji dał mi możliwość zaobserwowania stylu bycia, zachowania młodzieży różnych środowisk szkolnych a także poznania ciekawego sposobu kierowania szkołą na wzór zarządzania państwem. Nauczyciele, rodzice i uczniowie szkoły kierowanej przez dr. Krystynę Starczewską tworzą szkolny rząd, sejm i senat. Myślę, że pomysł jest wart naśladowania.

Konferencja Młodzieży i Nauczycieli z Warszawy, Małych Miast i Wsi jest przedsięwzięciem owocnym zarówno dla nauczycieli, jak i ich podopiecznych.

Opracowanie: Marianna Paśnik

Wyświetleń: 576


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.