|
|
Katalog Beata Czereba-Laska, 2022-09-16 Broniszów Zajęcia przedszkolne, Konspekty Dzień Otwarty w PrzedszkoluAutor: Beata Czereba-Laska Tematyka zajęć: Dzień z życia przedszkolaka. Cel główny: Promowanie placówki w środowisku lokalnym, Obniżenie lęku rodziców związanego z oddaniem dziecka do przedszkola, Zintegrowanie dzieci, ich rodziców oraz personelu przedszkola, Zmniejszenie u dzieci napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach z przedszkolem, Motywowanie dzieci do podejmowania działań i zachowań sprzyjających integrowaniu się z przedszkolem. Cele szczegółowe: Dziecko: Poznaje przedszkole, Wie, co robi się w przedszkolu, Eliminuje stres i pozbywa się lęku przed nieznajomym, Integruje się z dziećmi, Wykonuje polecenia nauczyciela, Porusza się rytmicznie do muzyki, Nazywa przedmioty, Koloruje obrazek. Obszary Podstawy programowej: II. 3 przeżywa emocje w sposób umożliwiający mu adaptację w nowym otoczeniu, np. w nowej grupie dzieci, nowej grupie starszych dzieci, a także w nowej grupie dzieci i osób dorosłych; III. 2 odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej; IV 8 wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, odkrywa w nich fragmenty wybranych liter, cyfr, kreśli wybrane litery i cyfry na gładkiej kartce papieru, wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych kształtów, przetwarza obraz ruchowy na graficzny i odwrotnie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na kartce papieru; Metody: czynna, słowna, oglądowa, zajęć praktycznych, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne Formy: praca z całą grupą, indywidualna. Środki dydaktyczne: sylwety misiów, obrazki, koperty, nagranie piosenki “Jadą, jadą misie”, pudełko, kredka, łyżka, but, książka, zabawka, łóżko z domku dla lalek, płyta, pędzelek, plansza z rozkładem dnia, kredki. Przebieg zajęć: Powitanie zabranych Nauczyciel wita wszystkich zebranych, przedstawia się, przygotowuje plakietki w kształcie misiów, zadaniem dzieci jest odnalezienie takich samych dwóch misiów, jedną dają rodzicom, drugą zatrzymują dla siebie, plakietki przykleją do ubrania. Wszyscy chodzą po sali przy dźwiękach muzyki, w momencie, kiedy muzyka grać przestaje uczestnicy odszukują swoją parę i witają się: Przybijając sobie piątkę Łokciami Stopami Głowami Misiowe zadania Nauczyciel rozkłada na podłodze dużą planszę, na której narysowany jest miś, na misiu przyklejone są karteczki z numerami od 1 do 50, każdy uczestnik wybiera sobie karteczkę, na której zapisane jest zadanie do wykonania. Wszyscy uczestnicy wykonują dane zadanie. Misiowy pociąg Dzieci wraz z rodzicami tworzą Misiowy pociąg do piosenki “Jadą, jadą misie”, wspólnie wyruszamy na zwiedzanie szkoły. Misiowy rozkład dnia Zapoznanie z tym, co robimy w przedszkolu, zaprezentowanie planszy z rozkładem dnia. Przeczytanie książeczki “Kicia Kocia w przedszkolu” Zabawa “kółko graniaste” Misiowy skarb Dzieci dostają magiczne pudełko, w którym jest tylko otwór na włożenie dłoni, w środku znajdują się przedmioty, które związane są z przedszkolem. Zadaniem dzieci jest wyciągnięcie rzeczy. Wspólnie próbujemy wyjaśnić, do czego będą służyć. Misowe podchody W sali ukryte zostały koperty, zadaniem dzieci jest znalezienie ich w sali. W środku znajdują się obrazki misia – przedszkolaka. Wpólne wykonanie z rodzicem portretu Misia – przedszkolaka. Zabawy swobodne w sali, zapoznanie z zabawkami. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |