|
|
Katalog Anna Chudzik, 2022-09-16 Ruda Zajęcia przedszkolne, Scenariusze Scenariusz zajęć Integracji sensorycznej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokimSCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACJA SENSORYCZNA Prowadzący: Anna Chudzik Temat: Zabawy sensoryczne służące stymulacji układu przedsionkowego, proprioceptywnego i dotykowego oraz zwiększające zakres ruchów rąk. Data: 11.02.2022 Rodzaj zajęć: zajęcia korekcyjno – kompensacyjne (integracja sensoryczna) Czas trwania: 30 minut Cele ogólne: • normalizacja działania układu przedsionkowego, proporioceptywnego, dotykowego • stymulacja zmysłów: słuchu, wzroku, węchu • usprawnianie motoryki dużej; zwiększenie zakresu ruchu rąk. Dziecko zna: • Symbole PCS „Dzień dobry” • Odczucia sensoryczne (przedsionkowe) towarzyszące ćwiczeniom z użyciem huśtawki bocianie gniazdo • Odczucia sensoryczne (dotykowe, wzrokowe i słuchowe) towarzyszące zabawie z lustrem wyłożonym folią • Odczucia sensoryczne (dotykowe i zapachowe) towarzyszące ćwiczeniom manipulacyjnym z użyciem kisielu • Odczucia sensoryczne (w obszarze czucia głębokiego) towarzyszące masażowi dużą piłką z kolcami Dziecko rozumie: • Gesty zapowiadające określone czynności i poprzedzające aktywności Dziecko potrafi: • Nawiązać dialog emocjonalny i czynnościowy z nauczycielką • Skupiać uwagę na bodźcach akustycznych związanych z odtwarzaną muzyką marszową i relaksacyjną • Utrzymać głowę nad podłożem podczas leżenia przodem (z podporem łokci) • Obserwować swoje odbicie w lustrze podczas leżenia przodem (z podporem łokci) • Współpracować podczas ćwiczeń rozciągających ręce • Odbijać (ze wspomaganiem nauczyciela) piłkę zawieszoną na sznurku Treści programowe (zgodność z podstawą programową wg Rozporządzenia MEN z dn. 14.02.2017r, DZ.U. 2017r., poz.356): • komunikuje się z (…) osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; czyta obrazy - wspomaganie umiejętności językowych chłopca z wykorzystaniem metod AAC (pkt III ppkt 9, pkt IV ppkt 9) • obdarza uwagą (…) osoby dorosłe (pkt III, ppkt 8) • wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatorów pozawerbalnych: gestów, impresji mimicznych - stymulacja zmysłu węchu, wzmacnianie układu proprioceptywnego (pkt IV, ppkt 1) Metody: Według pedagogiki przedszkolnej: • Metody oparte na obserwacji: pokaz • Metody słowne: objaśnienia i instrukcje • Metody oparte na działaniu: metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń 2. Metody terapeutyczne wynikające ze specyfiki organizowanych zajęć: • Metoda Integracji Sensorycznej • Elementy Terapii Ręki • Metoda stymulacji polisensorycznej Formy pracy: • indywidualna Środki dydaktyczne: Symbol PCS „Dzień Dobry”, huśtawka typu bocianie gniazdo, maty sensoryczne, bębenek, mały wałek terapeutyczny, kisiel, tacka, płyty z muzyką marszową i relaksacyjną, piłka na sznurku, światełka choinkowe, folia aluminiowa, duża piłka z kolcami, materace. Przebieg zajęć: 1. Powitanie. Pokazanie znaku PCS „Dzień dobry”. 2. Bujanie chłopca w huśtawce typu „bocianie gniazdo” wyłożonej matami dotykowymi. Podczas bujania nauczyciel gra na instrumencie. Na przerwę w aktywności dźwięki akustyczne nie są prezentowane. 3. Dotykanie rękoma (z pomocą nauczyciela) lustra wyłożonego folią. Ćwiczenie jest wykonywane podczas leżenia przodem z podporem rąk na łokciach (wałek włożony pod pachy). Podnoszenie głowy, obserwowanie odbicia w lustrze. 4. Ćwiczenia rozciągające rąk wykonywane w siadzie prostym. Ćwiczenia pracy naprzemiennej rąk, przekraczanie linii środka wykonywane poprzez kierowanie ciałem dziecka. 5. Stymulowanie rąk kisielem (ćwiczenia w siadzie prostym). Wykonywanie ruchów w rytm muzyki poprzez kierowanie dłońmi dziecka. 6. Odbijanie piłki owiniętej folią aluminiową i światełkami zawieszonymi na sznurku. Ćwiczenie wykonywane z pomocą nauczyciela. 7. Relaksacja podczas masażu dociskowego całego ciała piłką z kolcami. Słuchanie muzyki relaksacyjnej. 8. Zakończenie zajęć poprzez wykonanie gestu zapowiadającego „koniec” Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |