|
|
Katalog JOANNA WÓJCIK, 2022-08-12 Opole Lubelskie Język angielski, Konspekty konspekt zajęć język angielski klasa 6KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Data: 10.12.2019 r. Klasa: VI Temat lekcji: Harry was playing tennis – Past Continuous tense. Harry grał w tenisa – czas Past Continuous. Treści z podstawy programowej: I. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: życie prywatne (np. rodzina, znajomi i przyjaciele, czynności życia codziennego, określanie czasu, formy spędzania czasu wolnego; nauka i technika (np. odkrycia naukowe, wynalazki, korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych i technologii informacyjno-komunikacyjnych); II. Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne (np. rozmowy, wiadomości, komunikaty, ogłoszenia, instrukcje) artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka: reaguje na polecenia; określa główną myśl wypowiedzi lub fragmentu wypowiedzi; znajduje w wypowiedzi określone informacje; III. Uczeń rozumie proste wypowiedzi pisemne (np. listy, e-maile, SMS-y, kartki pocztowe, napisy, broszury, ulotki, jadłospisy, ogłoszenia, rozkłady jazdy, historyjki obrazkowe z tekstem, artykuły, teksty narracyjne, recenzje, wywiady, wpisy na forach i blogach, teksty literackie) IV. Uczeń tworzy krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi ustne: opowiada o czynnościach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości; VIII. Uczeń przetwarza prosty tekst ustnie lub pisemnie: przekazuje w języku obcym nowożytnym informacje zawarte w materiałach wizualnych (np. wykresach, mapach, symbolach, piktogramach) lub audiowizualnych (np. filmach, reklamach); przekazuje w języku obcym nowożytnym lub polskim informacje sformułowane w tym języku obcym. XIII. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, identyfikowanie słów kluczy lub internacjonalizmów) i strategie kompensacyjne, w przypadku gdy nie zna lub nie pamięta wyrazu (np. upraszczanie formy wypowiedzi, zastępowanie innym wyrazem, opis, wykorzystywanie środków niewerbalnych). XIV. Uczeń posiada świadomość językową (np. podobieństw i różnic między językami). Cel ogólny: uczeń poszerzy swoje kompetencje dotyczące czasów przeszłych. Cele szczegółowe: uczeń: potrafi zbudować poprawne zdania twierdzące, pytające i przeczące oraz krótkie odpowiedz z użyciem czasu Past Continuous, rozwija umiejętność pracy w grupach. Metody: metoda odkrywkowa w nauczaniu gramatyki języka angielskiego (inductive approach to teaching grammar) ćwiczeniowa gry i zabawy dydaktyczne techniki multimedialne (tablica multimedialna) Formy pracy: zbiorowa grupowa w parach indywidualna Środki dydaktyczne: podręcznik "English class" tablica interaktywna gry dydaktyczne (kółko/krzyżyk) karki A4 Przebieg lekcji: 1. Czynności porządkowe. 2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji - gra pary (tablica interaktywna) - wylosowany przy pomocy patyczków uczeń. 3. Uczniowie czytają tekst na str. 54, wskazują zastosowany czas przeszły, który już znają. Wskazują czasowniki (odniesienie się do treści znanych). 4. Nauczyciel podaje temat i cele lekcji. Określa wymagania. Wyjaśnia kiedy stosuje się czas Past Continuous. 5. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela: jaka jest forma przeszła czasownika to be i z czym kojarzy im się słówko continuous. 6. Uczniowie oglądają film i wskazują słówka, które są z końcówką ing. Uczeń z opinią korzysta dodatkowo z tekstu pisanego. 7. Nauczyciel zapisuje je na tablicy. Uczniowie przypominają zasady pisowni czasowników z końcówka ing. 8. Uczniowie oglądają flm Get Grammmar i wyciągają wnioski dotyczące konstrukcji zdań twierdzących , przeczących oraz pytań ogólnych i krótkich odpowiedzi. Zadaniem zdolnego ucznia jest utworzenie pytania szczegółowego (dedukcja). 9. Uczniowie wykonują zad. 6 str. 55 - formowanie zdań twierdzących. Sprawdzają sobie wzajemnie poprawność wykonania zadania w parach. 10. Uczniowie wykonują zad. 7 str. 55. Formowanie zdań przeczących. Wspólne sprawdzenie poprzez zapisywanie odpowiedzi na tablicy przez poszczególnych uczniów. 11. Uczniowie w parach wykonują zad. 9 str. 55. Układają pytania i odpowiedzi, zapisują na osobnych kartkach, kolorami. Nauczyciel monitorując pracę grup sprawdza poprawność wykonania zadania. Uczniowie prezentują wyniki pracy przy tablicy. 12. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Uczniowie grają w kółko - krzyżk. Drużyna, która wygra dostaje dodatkowego plusa. 13. Ocenianie uczniów w oparciu o tabelę wymagań. Dyskusja dotycząca lekcji: co udało się, a co należy ćwiczyć. 14. Jako zadanie domowe uczniowie wykonują zad. 1-5 w zeszycie ćwiczeń na str. 33. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |