|
|
Katalog Laurencja Matczak, 2022-06-03 Szczecin Chemia, Scenariusze Wskaźniki kwasowo - zasadoweScenariusz lekcji w dniu 31.05.2022 klasa 7, chemia. Temat: Wskaźniki kwasowo- zasadowe. Nauczyciel prowadzący: Laurencja Matczak Wymagania podstawy programowej: VI. 4) […] definiuje pojęcia: elektrolit i nieelektrolit; […] VI. 5) wskazuje na zastosowania wskaźników, np. fenoloftaleiny, oranżu metylowego, uniwersalnego papierka wskaźnikowego; rozróżnia doświadczalnie roztwory […] wodorotlenków za pomocą wskaźników VI. 6) wymienia rodzaje odczynu roztworu; określa i uzasadnia odczyn roztworu (kwasowy, zasadowy, obojętny) Cele lekcji: Poznanie pojęć: elektrolit, nieelektrolit, wskaźniki kwasowo-zasadowe, odczyn. Odróżnianie odczynu roztworów na podstawie barwy wskaźników. Omówienie zastosowań wskaźników: oranżu metylowego, uniwersalnych papierków wskaźnikowych, fenoloftaleiny, do określania odczynu. Metody lekcji: Podająca, aktywizująca, praca zespołowa, praca indywidualna, elementy chemii małej skali. Materiały i pomoce: Zestaw odczynników i szkła laboratoryjnego, projektor, komputer, karty pracy, foliowe koszulki na kartki papieru, prezentacja. Przebieg lekcji: 1. Czynności porządkowe. 2. Wyjaśnienie celów lekcji. 3. Zapisanie tematu. 4. Wprowadzenie i wyjaśnienie podstawowych pojęć. 5. Wykonanie zadania praktycznego: a) Nauczyciel wraz z uczniami przypominają nazwy podstawowych sprzętów wykorzystanych na zajęciach. b) Nauczyciel objaśnia kolejne czynności analizy. c) Uczniowie przystępują do kontynuacji pracy. Wyniki zapisują w zeszycie. 6. Podsumowanie zajęć. Rozdanie notatki graficznej autorstwa Anny Żertki ”Skala pH – na dziś” pobrany z strony FB Bio-chemiczne sketchnotki. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |