Katalog

Małgorzata Babińska, 2022-05-27
Andrychów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

“Kraje europejskie”

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI CZTERO I PIĘCIOLETNICH
Opracowała: mgr Małgorzata Babińska
Dzień 29.04.2021 r.
TEMATYKA TYGODNIA: “Jestem Polakiem i Europejczykiem – poznajemy naszą ojczyznę”
TEMAT ZAJĘĆ: “Kraje europejskie”
CELE OGÓLNE:
 zapoznanie dzieci z wybranymi krajami europejskimi, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższych sąsiadów Polski; „
 przedstawienie przedszkolakom historii powstania Unii Europejskiej;

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 rozwijanie kompetencji czytelniczych przedszkolaków (słuchanie i analiza utworów literackich, budowanie dłuższych form wypowiedzi, udzielanie odpowiedzi na pytania); „
 rozwijanie u dzieci umiejętności logicznego myślenia
 poznanie wybranych państw należących do Unii Europejskiej,
 poznanie symboli Unii Europejskiej,
 poznanie charakterystycznych formy powitania w wybranych krajach

TREŚCI PROGRAMOWE:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne; (I.5)
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
- przedstawia swoje emocje i uczucia (II.4),
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (III.8),
- współdziała z dziećmi w zabawie (III.5).
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie (IV.2),
- rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych(IV.4),
- odpowiada na pytania(IV.5),
- uważnie słucha (IV.6),
- czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie (IV.9)
- wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn)(IV.10)
- rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych; używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie dla danej zabawy lub innych podejmowanych czynności(IV.21).

KOMPETENCJE KLUCZOWE:
 w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
 w zakresie wielojęzyczności;
 obywatelskie;
 umiejętność uczenia się;
 w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej;
 matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych.
METODY:
 słowne: pogadanka, piosenka, wyjaśnienie;
 czynne(zadaniowe): zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia praktyczne; kierowanie aktywnością dzieci;
 oglądowe: pokaz, demonstracja.
FORMY:
• grupowa
• pary
• indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Mapa Europy, symbole Unii Europejskiej, flagi krajów Unii Europejskiej, rozsypanka literowa, zdjęcia charakterystyczne dla danego kraju, nagrania muzyki dla danego kraju np. Zorba, napisy nazw krajów, kolorowe krążki,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.”Mapa Europy” – prezentacja mapy Europy, zwrócenie uwagi na wielkość, kształt. Odczytanie z pomocą nauczyciela nazw państw europejskich.
2. „Podróż samolotem” - gra dramowa.
Nauczyciel mówi: W dniu dzisiejszym wybieramy się w niezwykłą podróż po Europie, którą będziemy odbywać samolotem. Słuchajcie uważnie i zachowujcie się jak podróżnicy. Naśladujcie ruchami i gestami to, co mówię. Wsiadamy do samolotu, zapinamy pas, odpalamy silnik. Samolot zaraz wystartuje i "przeniesie nas" do różnych krajów. Chcemy poznać ludzi w tych krajach, szczególną uwagę zwrócimy na rytuały powitalne. Samolot podnosi się wolno, kołysze się. Spoglądamy w dół, widzimy coraz mniejszych ludzi, domy, samochody. Płyniemy ponad polami, łąkami, lasami i górami, nagle wyłania się pod nami jakiś kraj. Samolot obniża lot i ląduje w pierwszym miejscu (w różnych miejscach sali rozwieszone są duże arkusze papieru z wypisanymi na nich nazwami państw, przy których dzieci zatrzymują się).

Włochy
W pobliżu naszego miejsca lądowania leży mała miejscowość, której mieszkańcy właśnie świętują. Udajemy się tam i pozdrawiamy się "Bon giorno" oraz ujmujemy dłoń partnera między swoje dłonie. Wykonujemy taniec przy włoskiej melodii, wymieniamy charakterystyczne potrawy (pizza, spaghetti).

Hiszpania
Samolot ląduje w pięknej stolicy Hiszpanii - Madrycie. Wszyscy witają się słowami "Buenos dias" oraz całują w oba policzki trzymając ręce na ramionach partnera. Chłopcy zamieniają się w torreadorów, dziewczynki w seniority tańczymy na corridzie.

Francja
O mały włos zahaczylibyśmy o wieżę Eiffla. Wylądowaliśmy tuż pod Paryżem w Ogrodach Wersalskich. Wszystkim spotkanym mówimy "Bon jour", a młodym "Salut". Tańczymy Kankana, śpiewamy piosenkę Panie Janie na głosy..

Szwajcaria
Zobaczcie oto Genewa, miasto nad jeziorem Genewskim u podnóża Alp. To są najwyższe góry w moim ojczystym kraju – Szwajcarii, ale także w całej Europie. W tym kraju można powitać się w czterech językach np. po niemiecku „Gutten morgen”.

Grecja
A oto kraj bardzo słoneczny bo aż 300 dni w roku świeci słońce. Lądujemy w Atenach, witamy się tu mówiąc „Kalimera” . W dawnej Grecji ludzie bardzo bali się natury, dlatego różne sprawy i zjawiska wyjaśniali, wymyślając fantastyczne historie o bogach, tytanach i bohaterach. Tak powstały mity greckie. Pewnie słyszałeś o Zeusie albo Dedalu i Ikarze.

Naszą podróż kończymy w Polsce, w której czujemy się najlepiej w myśl przysłowia Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Spotkanym ludziom mówimy "Cześć" i przybijamy "piątkę!

3. „Rozmowy o Unii Europejskiej” - dzieci słuchają opowiadania Magdaleny Ledwoń. Nauczyciel prosi dzieci, aby na podstawie opowiadania wyjaśniły co to jest Unia Europejska, dlaczego powstała Unia Europejska, jak wygląda jej flaga, omówienie jej wyglądu i symboliki (umieszcza na tablicy flagę Unii Europejskiej).
4. „Fiesta i siesta – zabawa taneczna. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom znaczenie dwóch hiszpańskich słów: „fiesta”, czyli święto, wesoła zabawa, oraz „siesta” – popołu dniowy odpoczynek, drzemka. Wszystkie dzieci mają uczestniczyć w tańcach i wesołej zabawie podczas „fiesty”, czyli kiedy będą słyszały utwór instrumentalny „Fiesta”. Gdy muzyka ucichnie, następuje pora „siesty”, wtedy wszyscy kładą się na dywanie i leżą bez ruchu.

5. „Krzyżówka” - Rozwiązywanie krzyżówki o Unii Europejskiej z rozsypanki literowej. Odczytanie hasła „euro” waluta UE.
6. „Od miasta do miasta” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Nauczyciel rozkłada na dywanie szarfy lub krążki (o jedną/jeden mniej niż uczestników zabawy). Gdy prowadzący gra na tamburynie, dzieci w podskokach „wędrują po Europie”. Gdy gra ucichnie, mają za zadanie wskoczyć do najbliżej znajdującego się „miasta”. Osoba, której się nie udało znaleźć wolnej szarfy, od powiada na zagadkę dotyczącą wybranego kraju europejskiego (np. W jakim kraju tańczy się zorbę? Z czego słyną Włochy? W jakim mieście możemy podziwiać wieżę Eiffla?).
7. „Najbardziej podobał mi się…” – N. umieszcza w sali 6 plakatów z charakterystycznymi cechami odwiedzonych krajów UE (flaga, jedzenie, zabytki, pejzaże, nazwa kraju), a dzieci kończą zdanie określając w którym kraju podobało im się najbardziej i dlaczego. Następnie siadają przy danym plakacie. Zakończenie zajęć.






Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.