Katalog

Małgorzata Babińska, 2022-05-27
Andrychów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

“Witamy wiosnę – Dzień Wiosny ”

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI CZTERO I PIĘCIOLETNICH
Opracowała: mgr Małgorzata Babińska
Dzień 19.03.2021 r.
TEMATYKA TYGODNIA: “Zbliża się wiosna – szukamy oznak wiosny”
TEMAT ZAJĘĆ: “Witamy wiosnę – Dzień Wiosny ”
CELE OGÓLNE:
 poznanie zwyczajów związanych z powitaniem wiosny,
 umuzykalnienie dzieci, kształtowanie wrażliwości muzycznej,

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 reagowanie ruchem na zmiany tempa (wolno, szybko),
 kształtowanie wrażliwości na dynamikę dźwięków (cicho, głośno),
 rozwijanie poczucia rytmu muzycznego (marsz),
 ilustrowanie muzyki ruchem,
 wdrażanie do słuchania muzyki klasycznej,
 rozwijanie wyobraźni muzycznej,
 wystukiwanie prostych rytmów,
 rozwiązywanie zagadek muzycznych – odgłosy,

TREŚCI PROGRAMOWE:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne; (I.5)
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
- przedstawia swoje emocje i uczucia (II.4),
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (III.8),
- współdziała z dziećmi w zabawie (III.5).
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
- odpowiada na pytania(IV.5),
- uważnie słucha, rozwiązuje zagadki (IV.6),
- eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, po rusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna 9 różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonu je lub rozpoznaje melodie, piosenki(IV.7).

KOMPETENCJE KLUCZOWE:
 w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
 umiejętność uczenia się;
 w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej;
METODY:
 słowne: pogadanka, piosenka, wyjaśnienie;
 czynne(zadaniowe): zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia praktyczne; kierowanie aktywnością dzieci;
 oglądowe: pokaz, demonstracja.
FORMY:
• grupowa
• pary
• indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
instrumenty perkusyjne, magnetofon, płyty CD z nagraniami utworów instrumentalnych, wstążki, kukła ze słomy – Marzanna, gałązki ozdobione kolorowa krepą - gaik-maik, pelerynka zielona dla „Wiosny”, opaska „kwiatek” na głowę dla każdego dziecka, strój wiosny dla nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Opowiadanie nauczyciela. Poznanie ciekawostek na temat obrzędów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny.

Dawniej, na wsiach, gdy kończyła się zima przynoszono nad rzekę słomianą kukłę, którą topiono lub palono. Nazywano ją Zimą, Marzanną, Moreną, Marzaniokiem, Śmierciuchę. Uważano, że utopienie Marzanny spowoduje nadejście wiosny. Marzannę wynoszono ze wsi całą gromadą. Robiono to po zabawie albo w jej trakcie. Niesiono ją, trzymając wysoko a następnie topiono. Wierzono, że oddanie Marzanny władcom wód spowoduje urodzaj na polach.

2. „Wiosna” - marsz po obwodzie koła przy piosence, śpiewanie i ilustrowanie ruchem.

„Wiosna”

1.Tam daleko, gdzie wysoka sosna,
maszeruje mała wiosna.
Ma spódniczkę mini, sznurowane butki,
i jeden warkoczyk krótki.

Ref: Maszeruje wiosna, a ptaki w około,
lecą i świergocą, głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy do góry wznosi, zielenieje świat.

2.Nosi wiosna, dżinsową kurteczkę,
na ramieniu małą torebeczkę.
Chętnie żuje gumę i robi balony,
a z nich każdy jest zielony.

3.Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas,
każda trawka, chce być już zielona.
Gdybyś zapomniała, inna drogą poszła,
zima by została groźna.


2. „Chodzi Wiosna” - zabawa kołowa (na melodię „Płynie Wisła, płynie”)

Dzieci stoją na obwodzie koła i śpiewają piosenkę. Jedno dziecko wchodzi do środka jako Wiosna (w pelerynce zielonej) i tańczy zgodnie ze słowami piosenki. Następnie Wiosna tańczy z wybranym dzieckiem w środku koła, trzymają się za ręce, Pozostałe dzieci śpiewają i klaszczą.

„Chodzi wiosna”

Chodzi wiosna, chodzi,
chodzi po polanie,
chodzi po polanie.

Zaraz zobaczymy,
koło kogo stanie.
Zaraz zobaczymy,
koło kogo stanie.

Pięknie się ukłoni,
do tańca zaprosi,
do tańca zaprosi.

Zatańczą wokoło,
będzie im wesoło.
Zatańczą wokoło,
będzie im wesoło.

3. „Marzanno, Marzanno” - ćwiczenie dynamiczne. Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst:

„Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno,
Ciebie tu żegnamy,
wiosnę powitamy.”

Zgodnie z oznaczeniami dynamicznymi: piano (cicho), forte (głośno)

4. Rozwiązywanie zagadek muzycznych – odgłosów (żaby, świerszcza, pszczół, bociana, kukułki, ptaków, dzięcioła)

Wiosną można spotkać różne zwierzęta, odgadnijmy jakie. Na koniec tej zabawy nauczyciel śpiewa (na melodię „Panie Janie”)

„Kto tak puka, kto tak stuka,
kto to jest?, kto to jest?,
kto tak hałasuje?, kto tak hałasuje?,
doktor drzew, doktor drzew”.

Wybrane dziecko wystukuje na drewienkach rytm podany przez nauczyciela np. (ta, ta, ti, ti, ta, ta) (ta, ti, ti, ta).
5. „Cztery pory roku” - „Wiosna” - zabawa ilustracyjna do utworu A. Vivaldi Dzieci rozbiegają się po sali. W obu rekach trzymają wstążki, ilustrują nimi utwór.

6. „Deszczyk” - zabawa naśladowcza.

„Pada deszczyk,
pada deszczyk,
wieje, wieje wiatr
i błyskawica, grzmot,
i błyskawica, grzmot
i wstaje kolorowa tęcza”.

8. Wystukiwanie rytmu na instrumentach perkusyjnych do tekstu śpiewanego przez nauczyciela:
„Zieloniutkie żabki, żabki,
myły w stawie łapki, łapki,
gdy bociana zobaczyły
pod wodę się skryły,
gdy bociana zobaczyły
pod wodę się skryły”

9. W miarę możliwości pogodowych spacer ulicami miasta z Marzanną i kolorowymi gałązkami (maik–gaik). Powitanie wiosny.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.