Katalog

Sylwia ŻAK, 2022-05-11
Rybnik

Chemia, Konspekty

Podsumowani wiadomości o odczynie roztworu i skali pH.

- n +

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII
Data: ....
Klasa:....
Nauczyciel prowadzący: .....
Temat lekcji: Podsumowani wiadomości o odczynie roztworu i skali pH.
Dział: I
Podstawa programowa: VI. 5), VI. 6), VI. 7)
Cele ogólne:
Uczeń:
• Utrwalenie wiadomości o pH roztworu i skali pH
Cele szczegółowe
Uczeń:
• wskazuje na zastosowania wskaźników, np. fenoloftaleiny, oranżu metylowego, uniwersalnego papierka wskaźnikowego; rozróżnia doświadczalnie roztwory kwasów i wodorotlenków za pomocą wskaźników VI. 5)
• wymienia rodzaje odczynu roztworu; określa i uzasadnia odczyn roztworu, (kwasowy, zasadowy, obojętny) VI. 6)
• posługuje się skalą pH; interpretuje wartość pH w ujęciu jakościowym (odczyn kwasowy, zasadowy, obojętny); przeprowadza doświadczenie, które pozwoli zbadać pH produktów występujących w życiu codziennym człowieka (np. żywności, środków czystości) VI. 7)
Metody: dyskusja, laboratoryjna, praktyczna, quiz
Środki dydaktyczne: komputer, zeszyt ćwiczeń, tablica interaktywna, aplikacja Wordwall, szkło laboratoryjne, odczynniki chemiczne
Przebieg lekcji:
A. Faza wstępna:
B. Czynności organizacyjno-porządkowe, powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji na tablicy.
C. Faza realizacyjna:
• Zapoznanie uczniów z celem lekcji
• Burza mózgów na temat, budowy kwasów i zasad, ich dysocjacji, co to są wskaźniki, jakie wskaźniki bywają w pracowni chemicznej, a jakie można sporządzić w domu, jak zmienia się zabarwienie wskaźników w roztworach kwasów i zasad i w roztworach o odczynie obojętnym.
• Uczniowie w parach układają rozsypankę wyrazową (załącznik nr 1).

• Nauczyciel wykonuje doświadczenie chemiczne (Badanie odczynu kwasów, zasad i wody z zastosowaniem wskaźników: oranżu metylowego, fenoloftaleiny i papierka wskaźnikowego). Następnie rozdaje uczniom tabelkę do uzupełnienia (załącznik 2). Nauczyciel weryfikuje poprawność odpowiedzi.
• Nauczyciel opowiada o naturalnych wskaźnikach a następnie wybrani uczniowie wykonuje doświadczenie (Zmiana barwy wskaźnika - wywaru z czerwonej kapusty pod wpływem produktów z domowego otoczenia: proszek do pieczenia, mydło w kostce, sok z cytryny, woda, mleko).
• Teleturniej (Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które losują pytania – aplikacja Wordwall, opcjonalnie pytania przygotowane przez nauczyciela ).
D. Faza podsumowująca:
• Ocena pracy uczniów na lekcji
• Zadanie domowe: Do roztworu o pH =10 dodano substancji, która spowodowała obniżenie pH tego roztworu o 3. Określ jaki był odczyn roztworu oraz wartość pH przed i po dodaniu substancji.
• Wpisanie plusów za aktywność drużynie zwycięskiej.
• Pożegnanie
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.