Katalog

Sylwia ŻAK, 2022-05-09
Rybnik

Chemia, Konspekty

Etanol – alkohol monohydroksylowy

- n +

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII
Data: …..
Klasa: …..
Nauczyciel prowadzący: …..
Temat lekcji: Etanol – alkohol monohydroksylowy.
Dział: IV
Podstawa programowa: IX. 2,
Cele ogólne:
Uczeń:
• definiuje pojęcia: alkohole monohydroksylowe, alkohole polihydroksylowe
• podaje nazwy zwyczajowe etanolu
• wyjaśnia, jak można otrzymać etanol
• określa właściwości etanolu
• wymienia najważniejsze zastosowania etanolu ,
• opisuje negatywne skutki działania etanolu na organizm ludzki.
Cele szczegółowe
Uczeń:
• opisuje właściwości i zastosowania etanolu; zapisuje równania reakcji spalania etanolu; opisuje negatywne skutki działania alkoholu etylowego na organizm ludzki (IX. 2).
Formy pracy: praca w parach, praca indywidualna, praca z całą klasą, praca w grupach
Metody: dyskusja, laboratoryjna, praktyczna.
Środki dydaktyczne: komputer, zeszyt ćwiczeń, zeszyt, tablica interaktywna, aplikacja Wordwall
Przebieg lekcji:
A. Faza wstępna:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe, powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji na tablicy. Przypomnienie wiadomości na temat budowy, wzorów i nazewnictwa alkoholi i podziału alkoholi. Uczniowie rozwiązują zadanie 1, s. 80 (zeszyt ćwiczeń).
B. Faza realizacyjna:
• Zapoznanie uczniów z celem lekcji
• Nauczyciel opowiada uczniom o tym: Jak etanol wpływa na organizm człowieka oraz wykonuje doświadczenie chemiczne (Wpływ etanolu na białko jaja kurzego) . Uczniowie w parach wykonują zadanie, poprawiając błędne zdania (Zeszyt ćwiczeń zadanie 4 s.81). Nauczyciel weryfikuje poprawność odpowiedzi.
• Nauczyciel wykonuje doświadczenie : badanie właściwości etanolu i prosi uczniów o zapisanie w zeszycie właściwości fizycznych i chemicznych etanolu, które zaobserwowali podczas doświadczenia. Nauczyciel krótko rozmawia z uczniami na temat doświadczenia i weryfikuje poprawność zapisanych przez uczniów obserwacji.
• Nauczyciel opowiada o fermentacji alkoholowej i pokazuje filmik a następnie rozpoczyna dyskusję zadając pytania, później podaje Krótką notatkę ( Na czym polega proces fermentacji alkoholowej?, W jakich warunkach zachodzi?, Odpowiednie równanie reakcji))
• Nauczyciel opowiada o zastosowaniach etanolu. Uczniowie wykonują w Zeszycie ćwiczeń zad. 8 s.83
• Gra Familiada (Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które losują pytania – aplikacja Wordwall)
C. Faza podsumowująca:
• Ocena pracy uczniów na lekcji
• Zadanie domowe: Zeszyt ćwiczeń zad.5a,b s. 81 oraz 6 str. 82
• Wpisanie plusów za aktywność drużynie zwycięskiej.
• Pożegnanie

Krótka notataka
1. Otrzymywanie etanolu
Fermentacja alkoholowa to proces biochemiczny polegający na rozkładzie niektórych cukrów, np. glukozy, na etanol i tlenek węgla (IV).Zachodzi w warunkach beztlenowych.
Drożdże
Temp.34-37°C
C6H1206-----→2CO2 + 2H2O
GLUKOZA TLENEK WĘGLA (IV)
2. Zastosowanie etanolu
• przemysł farmaceutyczny,
• kosmetyczny spożywczy,
• dezynfekcja ,
• 95%roztwór etanolu to spirytus.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.