Katalog

Klaudia Krawczyk, 2022-04-13
Kalety

Geografia, Scenariusze

Scenariusz lekcji z geografii dla klasy VIII szkoły podstawowej.

- n +

TEMAT: Chiny-najludniejszy kraj świata.


CELE EDUKACYJNE LEKCJI:
-Poziom wiadomości:
A: - uczeń wskazuje na mapie świata Chiny, podaje nazwę stolicy oraz wymienia państwa sąsiadujące z Chinami,
- uczeń przedstawia na mapie krainy geograficzne oraz najważniejsze rzeki płynące w Chinach,
- uczeń podaje obecną liczbę ludności Chin,
B: - uczeń wymienia główne bogactwa mineralne wydobywane w Chinach,
- uczeń wymienia najdynamiczniej rozwijające się działy gospodarki narodowej w Chinach,
- uczeń podaje główne cechy gospodarki Chin,
- uczeń wskazuje na mapie położenie geograficzne Chin oraz wymienia cechy środowiska przyrodniczego omawianego państwa,
- Poziom umiejętności:
C: - uczeń analizuje i wyjaśnia zjawisko zachwiania równowagi płci w Chinach,
- uczeń określa, jakie miejsce zajmują Chiny w światowej wymianie towarowej,
- uczeń wyjaśnia na czym polega chiński program kontroli urodzeń i czy nadal obowiązuje,
- uczeń wykazuje i podaje przyczyny migracji ludności Chin ze wsi do miast,
D: - uczeń analizuje i podaje przyczyny szybkiego rozwoju gospodarczego Chin w ostatnich latach

METODY I FORMY PRACY:
- pogadanka, burza mózgów, praca grupowa, praca indywidualna, praca z podręcznikiem dla klasy 8, praca z atlasem geograficznym

MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- szkolny podręcznik do geografii dla klasy VIII, mapa ogólnogeograficzna Azji, atlasy geograficzne

PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie obecności.
2. Przedstawienie uczniom celów lekcji.

Faza realizacyjna:
3. Podanie tematu lekcji.
4. Nauczyciel prosi uczniów aby wyszukali w atlasach geograficznych gdzie leżą Chiny oraz podali stolicę omawianego państwa.
5. Uczniowie korzystając z atlasów opisują położenie geograficzne Chin. Nauczyciel wskazuje na mapie fizycznej Azji główne krainy geograficzne Chin a uczniowie wyszukują je w atlasach geograficznych.
6. Nauczyciel prosi uczniów aby zastanowili się a następnie odpowiedzieli z czym kojarzą im się Chiny?
7. Nauczyciel pyta uczniów czy rozumieją temat lekcji a następnie wyjaśnia co oznacza hasło „Rodzina z jednym dzieckiem- szczęście twoje i szczęście Chin”.
8. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje krótkie punkty do opracowania (przedstawione poniżej).

Grupa 1-Ludność Chin.
a) Jak rozmieszczona jest ludność Chin?
b) W której części Chin zamieszkuje najwięcej a w której najmniej jego mieszkańców?
c) Która kraina geograficzna Chin jest najbardziej a która najsłabiej zaludniona ?
d) Jakie czynniki wpływają na rozmieszczenie ludności Chin w zachodniej i we wschodniej części Chin?
Grupa 2- Rozwój chińskiej gospodarki.
a) Kiedy utworzono w Chinach specjalne strefy rozwoju gospodarczego?
b) Co przyczyniło się do szybkiego wzrostu gospodarczego?
c) Co robią Chińczycy aby utrzymać wysokie tempo rozwoju gospodarczego?
d) Na co przeznacza się coraz więcej środków finansowych?
Grupa 3-Chiński przemysł?
a) Wymień tradycyjne gałęzie przemysłu?
b) Chiny są bogate w jakie złoża surowców mineralnych?
c) Jaki przemysł rozwija się w ostatnich latach w Chinach?
d) Jakimi cechami odznaczaj się chińskie produkty?
Grupa 4 – Rolnictwo Chin?
a) Jaki % ludności zatrudnionej jest w rolnictwie?
b) Co jest podstawą chińskiego rolnictwa?
c) W uprawie jakich roślin Chiny zajmują czołowe miejsce?
d) Wśród roślin i używek największe znaczenie mają jakie rośliny w Chinach?
e) Jakie zwierzęta hoduje się w Chinach?
Faza podsumowująca:
Uczniowie korzystając z tekstu w podręczniku opracowują pytania i wykonują w zeszycie notatkę. Po upływie około 15 minut uczniowie prezentują wyniki swoich badań.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.