AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Agnieszka Kocela, 2022-04-13
Żytno

Fizyka, Scenariusze

Polaryzacja światła - scenariusz klasa III LO

- n +

1. Etap edukacyjny I klasa szkoła ponadpodstawowa
- liceum klasa III
2. Przedmiot
fizyka
3. Temat zajęć: Polaryzacja światła.
4. Czas trwania zajęć 45 minut
5. Uzasadnienie wyboru tematu
Temat z podstawy programowej dla klasy III (zakres podstawowy).
6. Uzasadnienie zastosowania technologii
Zastosowanie TIK na lekcji fizyki uruchamia wyobraźnię, szczególnie w sytuacjach gdy nie możemy
prowadzić lekcji stacjonarnie. Wzbogaca treści kształcenia i formy przekazu, zwiększa motywację
ucznia, ułatwia proces uczenia się oraz wspiera osobisty rozwój ucznia.
7. Cel ogólny zajęć
Na tej lekcji uczniowie będą obserwować doświadczalne wygaszanie światła po przejściu przez jeden,
dwa polaryzatory ustawione prostopadle i równolegle. Dowiedzą się, na czym polega polaryzacja
światła, gdzie ją wykorzystujemy oraz jak działa polaryzator.
8. Cele szczegółowe zajęć
1. uczeń opisuje światło jako falę elektromagnetyczną poprzeczną oraz zjawisko polaryzacji światła
wynikające z poprzecznego charakteru fali, a także działanie polaryzatora; rozróżnia światło
spolaryzowane i niespolaryzowane,
2. uczeń przeprowadza doświadczenia, korzystając z ich opisu: obserwuje wygaszanie światła po
przejściu przez dwa polaryzatory ustawione prostopadle, obserwuje polaryzację przy odbiciu ;
opisuje, analizuje i wyjaśnia obserwacje, formułuje wnioski,
3. uczeń posługuje się informacjami dotyczącymi polaryzacji światła, pochodzącymi z analizy
materiałów źródłowych lub zaczerpniętymi z Internetu; wskazuje i opisuje przykłady
wykorzystania polaryzacji światła, np. ekrany LCD, okulary polaryzacyjne,
4. uczeń rozwiązuje zadania lub problemy dotyczące polaryzacji światła; ustala i/lub uzasadnia
odpowiedzi lub stwierdzenia; projektuje (modyfikuje) okulary polaryzacyjne
9. Metody i formy pracy
- pogadanka z elementami wykładu;
- symulacja doświadczenia;
- film;
- praca z podręcznikiem - analiza ilustracji i opisów doświadczeń;
- ćwiczenia iinteraktywne wykonywane indywidualnie lub w grupach;
- dyskusja
10. Środki dydaktyczne
- podręcznik (ilustracje, zdjęcia);
- symulacje zjawiska;
- filmy.
11. Wymagania w zakresie technologii
- komputer z dostępem do Internetu;
- mikrofon, głośniki
W przypadki lekcji zdalnej platforma Microsoft Teams.
12. Przebieg zajęć
Czynności wstępne i organizacyjne
Nauczyciel prosi o przedstawienie wyników pracy domowej.
Następnie aktywizuje uczniów aby przypomnieli wiadomości dotyczące podziału fal na podłużne i
poprzeczne. Uczniowie wyjaśnają czym te fale się różnią.
Aktywność nr 1
Temat:
Przypomnienie wiadomości o falach podłużnych i porzecznych.
Czas trwania 5 min
Opis aktywności
Dla zobrazowania zagadnienia i uruchomienia wyobraźni można wykorzystać grafikę interaktywną z platformy:
https://zpe.gov.pl/a/grafika-interaktywna-schemat/DgA62odCj
Nauczyciel zapoznaje uczniów z celem ogólnym lekcji i podaje jej temat.
Aktywność nr 2
Temat Polaryzacja światła.
Czas trwania 10 min
Opis aktywności
Nauczyciel zapoznaje uczniów ze zajwiskiem polaryzacji wykorzystując do tego informacje zawarte na
platformie:
https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/Dp6ahufPc
Można posłużyć sie tą stroną w celu wykonania notatki.
Aktywność nr 3
Temat
Działanie polaryzatora.
Czas trwania
5 min
Opis aktywności
Nauczyciel prezentuje film z zasobów wydawnictwa Nowej Ery, na którym wyjaśniono działanie
polaryzatora. Przesłony polaryzacyjne ustawiono równolegle i prostopadle co bardzo ułatwia również
zrozumienie samego zjawiska polaryzacji.
https://dlanauczyciela.pl/pliki/zasoby,reforma-2017-szkoly-ponadpodstawowe,fizyka,odkryc-fizykezp?facets=9427%3A42140&path=klasa-3,9-zjawiska-falowe,26-polaryzacja-swiatla
Aktywność nr 4
Temat
Polaryzacja światła - ćwiczenia interaktywne.
Czas trwania
10 min
Opis aktywności
Po zapoznaniu uczniów z zagadnieniem dla utrwalenia wiedzy można wspólnie lub indywidualnie
wykonać kilka ćwiczeń interaktywnych z platformy edukacyjnej:
https://zpe.gov.pl/a/sprawdz-sie/DFboLnTsw
Podsumowanie lekcji
Nauczyciel porządkuje wiedzę uczniów. Podkreśla, że światło spolaryzowane to takie, w którym drgania
odbywają się w jednym kierunku z pośród wszystkich kierunków prostopadłych do promienia, a
polaryzacja światła jest możliwa, ponieważ jest ono falą poprzeczną. Uczniowie podają przykłady
zastosowania polaryzacji światła.
Na zakończenie nauczyciel odnosi się do celu ogólnego lekcji i wspólnie z uczniami zastanawiają się czy
został on zrealizowany.
13. Sposób ewaluacji zajęć
Ankieta ewaluacyjna
https://forms.office.com/r/uFmL5AJ03J
14. Licencja
CC BY-NC-SA 4.0 - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0
Międzynarodowe. Przejdź do opisu licencji
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.