Katalog

Błazej Sosnowski, 2022-04-13
łódź

Przyroda, Scenariusze

Na polu uprawnym

- n +

3. Temat zajęć:
Na polu uprawnym
4. Czas trwania zajęć
45 minut
5. Uzasadnienie wyboru tematu
Tematyka zgodna z podstawą programową
6. Uzasadnienie zastosowania technologii
Dzięki zastosowanym metodom technologii informacyjno-komunikacyjnych efektowniej można
zrealizować temat lekcji. Narzędzia TIK angażują uczniów do aktywnej pracy na lekcji, pozwalają na
obrazowe przedstawienie zagadnień, umożliwiają lepsze zrozumienie omawianych treści, a także
zachęcają do korzystania z różnych źródeł wiedzy, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania.
7. Cel ogólny zajęć
Poznanie charakterystycznych cech oraz roślin występujących na polu uprawnym wraz z ich podziałem
oraz sposobami wykorzystywania w życiu codziennym, przemyśle spożywczym i przetwórczym.
8. Cele szczegółowe zajęć
1. obserwuje i podaje nazwy typowych organizmów łąki i pola uprawnego,
2. podaje ich znaczenie roślin uprawnych dla człowieka;
3. rozpoznaje rośliny uprawne
4. dzieli rośliny na zbożowe, okopowe, warzywne, oleiste
9. Metody i formy pracy
- praca z podręcznikiem,
- prezentacja filmu,
- burza mózgów,
- prezentacja,
- dyskusja,
- quiz dydaktyczny
10. Środki dydaktyczne
- podręcznik,
- serwisy internetowe (mentimeter, epodręczniki, quizziz)
2
- zeszyty przedmiotowe
11. Wymagania w zakresie technologii
- komputer z dostępem do Internetu,
- smartphone,
- rzutnik.
12. Przebieg zajęć
Aktywność nr 1
Temat:
Doświadczenie
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
- przywitanie uczniów,
- przedstawienie tematu i celu lekcji,
- zapytanie uczniów o podanie roślin, które są uprawiane na polach uprawnych,
- stworzenie "mapy" z najczęstszymi odpowiedziami przy użyciu platformy mentimeter.com
Aktywność nr 2
Temat
Refleksja
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
- zaprezentowanie części jadalnych roślin przy pomocy prezentacji stworzonej na stronie epodreczniki.pl
https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/413562
- przedstawienie form ochrony roślin,
- omówienie tematyki związanej z nawozami gleb,
- co to są chwasty i czemu stanowią problem na polu uprawnym
Aktywność nr 3
Temat
Teoria
3
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
- podzielenie roślin uprawnych na rodzaje oraz krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów,
- dyskusja o tym, co można uzyskać z różnych roślin
- zaprezentowanie możliwości aplikacji do rozpoznawania roślin na podstawie zdjęcia - PlantNet
Aktywność nr 4
Temat
Praktyka
Czas trwania
15 minut
Opis aktywności
- podsumowanie wiadmości
- podkreślenie walorów zdrowotnych, jakie dają nam rosliny
- przeprowadzenie krótkiego quizu na serwisie quizizz
https://quizizz.com/join/quiz/5ed8f724ef61fb001cc9f112/start?studentShare=true
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.