Katalog

Błazej Sosnowski, 2022-04-13
łódź

Geografia, Scenariusze

Krajobraz wysokogórski Himalajów

- n +

3. Temat zajęć:
Krajobraz wysokogórski Himalajów
4. Czas trwania zajęć
45 minut
5. Uzasadnienie wyboru tematu
Tematyka zgodna z podstawą programową
6. Uzasadnienie zastosowania technologii
Dzięki zastosowanym metodom technologii informacyjno-komunikacyjnych efektowniej można
zrealizować temat lekcji. Narzędzia TIK angażują uczniów do aktywnej pracy na lekcji, pozwalają na
obrazowe przedstawienie zagadnień, umożliwiają lepsze zrozumienie omawianych treści, a także
zachęcają do korzystania z różnych źródeł wiedzy, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania.
7. Cel ogólny zajęć
Poznanie cech charakterystycznych krajobrazu wysokogórskiego na przykładzie Himalajów.
8. Cele szczegółowe zajęć
1. wskazywanie na mapie krajobrazu wysokogórskiego
2. poznanie charakterystycznych cech krajobrazowych oraz klimatycznych w krajobrazie
wysokogórskim
3. rozpoznawanie zwierząt i roślin w krajobrazie wysokogórskim
4. prezentacja budownictwa, stylu życia, gospodarowania mieszkańców obszarów wysokogórskich
5. identyfikacja współzależności między składnikami krajobrazu wysokogórskiego i warunkami życia
człowieka
6. ustalanie zależności między położeniem krajobrazu na kuli ziemskiej, warunkami klimatycznymi i
głównymi cechami krajobrazu wysokogórskiego
9. Metody i formy pracy
2
- praca z podręcznikiem,
- pezentacja filmu,
- dyskusja,
- praca z programem Google Earth,
- praca z klimatogramami
- quiz dydaktyczny
10. Środki dydaktyczne
- podręcznik,
- klimatogramy,
- zeszyty przedmiotowe,
- serwisy internetowe (youtube, google earth, epodreczniki, quizizz)
11. Wymagania w zakresie technologii
- komputer z dostępem do Internetu,
- rzutnik
12. Przebieg zajęć
Aktywność nr 1
Temat:
Doświadczenie
Czas trwania
12 minut
Opis aktywności
- przywitanie uczniów,
- przedstawienie tematu i celu lekcji,
- projekcja filmu (fragmentów) o szczytach himalajskich
https://www.youtube.com/watch?v=Uh8ZE2krBJc
Aktywność nr 2
Temat
Refleksja
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
3
- dyskusja na temat filmu - jakie są charakterystyczne cechy krajobrazu, jakie są warunki pogodowe,
czy istnieje dużo gatunków roślin i zwierząt,
- przedstawienie pięter roślinnych (na podstawie grafiki z portalu epodreczniki -
https://zpe.gov.pl/a/grafika-interaktywna/D13hpwJer), przykładów gatunków roślin i zwierząt
występujących w Himalajach,
- zaprezentowanie stylu życia mieszkańców Himalajów i ich powiązania z rozwijaną tam turystyką
wysokogórską
Aktywność nr 3
Temat
Teoria
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
- przedstawienie za pomocą portalu google earth występowanie krajobrazu wysokogórskiego na kuli
ziemskiej,
- odczytanie za pomocą klimatogramu cech klimatu krajobrazu wysokogórskiego - porównanie z
klimatogramami innych stref krajobrazowych,
- zaprezentowanie ciekawostek zwiazanych z Himalajami (m.in. które szczyty są najtrudniejsze do
zdobycia, ile kosztuje wyprawa na Mount Everest, jakie są zagrożenia związane ze wspinaczką
wysokogórską)
Aktywność nr 4
Temat
Praktyka
Czas trwania
13 minut
Opis aktywności
- podsumowanie wiadomości,
- dyskusja o tym, kto chciałby się wybrać w Himalaje, a kto nie i dlaczego
- przeprowadzenie krótkiego quizu na platformie quizziz
https://quizizz.com/join/quiz/607bfd830f2574001c54160a/start?studentShare=true
13. Sposób ewaluacji zajęć
Ankieta ewaluacyjna rozdana na lekcji w formie papierowej
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.