Katalog

Monika Kostrzewa, 2022-04-14
Bartoszyce

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć adaptacyjnych

- n +

Scenariusz zajęć adaptacyjnych dla grupy dzieci 3-letnich
w dniu 30.08.2021 r.
(Ze względu na sytuację pandemiczną i trwające obostrzenia, zajęcia odbywają się w dwóch grupach po 12 dzieci i jednym rodzicu)

Temat zajęć: Poznajmy się!
Cel ogólny: Integracja rodziców i dzieci z przedszkolem
Cele szczegółowe:
- bliższe poznanie dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników zajmujących się grupą;
- zachęcanie dziecka do wspólnej, zgodnej zabawy i do współdziałania w grupie;
- poznawanie zabaw zespołowych;
- zachęcanie dzieci do wykonania pracy plastycznej z pomocą rodziców;
- poznanie terenu przedszkola (sala zabaw, łazienka, szatnia);
- eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej;
Metody pracy z dziećmi:
- czynna
- słowna
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Przebieg:
1. Powitanie.
2. Poznanie grupowej szatni, zmiana obuwia.
3. Poznanie łazienki, pierwsza próba mycia rąk, zgodnie z procedurami GIS.
4. Wręczenie wizytówek rodzicom i dzieciom.
5. Zabawa w kole „Całuski” – zaproszenie dzieci wraz z rodzicami do koła, wspólne śpiewanie piosenki i ilustrowanie jej ruchem.
6. „Poznajmy się”- przedstawienie dzieciom i rodzicom siedzącym w kole nauczycieli i pracowników grupy, próby przedstawiania się przez dzieci i rodziców podczas przekazywania piłki.
7. „Jadę, jadę” – zabawa muzyczno - ruchowa, ilustrowanie muzyki gestem i ruchem, podczas pauzy w muzyce poznanie kącików i pomieszczeń znajdujących się w sali.
8. „Słoneczko” – wykonanie wspólnie z rodzicami pierwszej pracy plastycznej zespołowej, rodzice odrysowują dłoń dziecka i pomagają ją wyciąć, dziecko przykleja swoją dłoń na plakacie słońca, tworząc jego promienie i nakleja wizytówkę ze swoim imieniem.
9. „Moje rączki”- ustawienie dzieci w pociąg, ponowne mycie rąk w łazience, korzystanie z ręcznika papierowego.
10. Swobodne zabawy dzieci w kącikach zainteresowań, samodzielny dobór zabawek, próby nawiązywania relacji z rówieśnikami.
11. Omówienie spraw organizacyjnych z rodzicami (zdjęcia, opłaty, potrzebne dokumenty, wypełnienie ankiety adaptacyjnej, spotkanie z logopedą)
12. Porządkowanie sali przez dzieci, odkładanie zabawek z pomocą rodziców na wyznaczone miejsce, otrzymanie nagrody - balonika.
13. „Balonik”- dmuchanie balonów z pomocą rodziców.
14. Zabawy z chustą animacyjną „Wichura”, „Taniec balonów”.
15. „Odpoczynek Agatki” – zapoznanie dzieci z leżakiem, położenie lalki spać, zaśpiewanie kołysanki „Aaa, kotki dwa …”
16. „Pociąg”- zabawa muzyczno-ruchowa, opuszczenie sali zabaw i udanie się do szatni.
17. Pożegnanie dzieci i rodziców.
Opracowała: Monika Kostrzewa
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.