Katalog

Karolina Broda, 2022-04-14
Stara Błotnica

Język angielski, Konspekty

Scenariusz zajęć "Food" produkty spożywcze

- n +

Opracowanie i realizacja : Karolina Broda
Data przeprowadzenia zajęć : 29.01.2022 r.
Przedmiot : Język angielski
Klasa : I
Czas trwania : 45 min
Temat lekcji : „Food”. Produkty spożywcze.
CEL GŁÓWNY : Doskonalenie konstrukcji gramatycznej I like, I don’t like,doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, utrwalanie słownictwa z zakresu produkty spożywcze: cheese, pizza, spaghetti, chicken, eggs, apple, banana, milk, sandwich, pear, meat.
.

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

Na poziomie wiadomości uczeń powinien :

• znać nazwy produktów spożywczych,
• potrafić policzyć produkty spożywcze od 1-10.
• znać znaczenie oraz odpowiednie użycie wyrażeń : I like…. , I don’t like …..

Na poziomie umiejętności uczeń powinien :

• budować zdanie : I like apple, I don’t like milk?” – Ja lubię jabłko, Nie lubię mleka.
• opowiadać o lubianych i nielubianych produktach spożywczych.


WYCHOWAWCZE

• Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
• Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
• Uczeń współpracuje z rówieśnikami w czasie zajęć.
METODY AKTYWNOŚCI :

INFORMACYJNE:

• wyjaśnienie werbalne
• wyjaśnienie wizualne ( z pomocą nagrania CD )
• opis z wykorzystaniem pomocy graficznych



HEURYSTYCZNE:

• elementy dyskusji
• elementy dialogu


FORMY AKTYWNOŚCI :

• aktywność indywidualna jednolita
• aktywność grupowa- z całą klasą
• praca w parach


ŚRODKI DYDAKTYCZNE :

KONWENCJONALNE:

• zeszyt ćwiczeń
• karty obrazkowe
• nagranie CD ( New English Advneture poziom 1)

TOK LEKCJI :

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności).
2. Zapoznanie z tematem zajęć – wyjaśnienie czego będzie dotyczyła lekcja.
3. Rozgrzewka językowa ( „warm up” ) – nauczyciel prezentuje karty obrazkowe z produktami spożywczymi, zdaniem uczniów jest powtórzenie nazw produktów, następnie nauczyciel mówi zdanie, które później zapisuje na tablicy pod uśmiechniętą buźką  I like meat, pod smutną I don’t like pears , zdaniem uczniów jest ułożyć zdanie z produktem , który lubią oraz z produktem którego nie lubią, następnie każdy uczeń podchodzi do tablicy wybiera kartę z dwoma produktami, przyczepia produkt pod właściwą buźkę mówiąc odpowiednio do buźki zdanie I like pizza,  I don’t like meat.


II. CZĘŚĆ GŁÓWNA:


1. Uczniowie samodzielnie uzupełniają ćwiczenie z zeszytu ćwiczeń, które polega na wysłuchaniu nagrania w którym pojawiła się konstrukcja I like, I don’t like, zdaniem uczniów jest pokolorować produkt na żółto z uśmiechnięta buźką na niebiesko produkt ze smutna buźka. Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie pokolorowanych odpowiednio produktów spożywczych .
2. Uczniowie pracują w parach –liczą ile produktów znajduje się na obrazku następnie zapisują w wyznaczonym miejscu. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów.
3. Uczniowie samodzielnie pracują w zeszycie ćwiczeń ich zadaniem jest dokończyć rysować po śladzie produkty spożywcze i podają odpowiedzi zgodnie z mina buziek I like banana, I don’t like chicken .
4. Uczniowie rysują po śladzie linie, które prowadzą do produktów spożywczych następnie mówią zgodnie z produktem i minka psa zdanie I like milk I don’t like sandwich.
5. Nauczyciel przygotował grę metodyczną na rzepy. Zdaniem uczniów jest odczepienie obrazka od rzepy i przyczepienie go do odpowiedniej minki następnie uczeń tworzy zdanie z wyrażeniem I like.. I don’t like…..
6. Praca domowa – narysować po 3 produkty, które się lubi i 3 produkty których się nie lubi .


III. CZĘŚĆ KOŃCOWA:

1. Uczniowie dokonują oceny zajęć ( ewaluacja ) .
2. Podsumowanie aktywności i zachowania uczniów.
3. Pożegnanie.










Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.