Katalog

Agnieszka Patrys, 2022-04-15
Jelenia Góra

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

scenariusz zajęć Grupa 5 i 6 latków, W świecie figur geometrycznych.

- n +

Temat zajęć: W świecie figur geometrycznych.
Prowadząca: A. Patrys
Liczba dzieci: 19
Czas trwania: 30 min.
Cele ogólne:
- utrwalanie nazw i wyglądu podstawowych figur geometrycznych,
- rozwijanie kreatywności.
Cele szczegółowe:
- uważnie słucha czytanego tekstu,
- formułuje wypowiedzi na podany temat,
- rozpoznaje kształty figur geometrycznych,
- posługuje się nazwami figur geometrycznych,
- uczestniczy zgodnie z zasadami w zabawie ruchowej,
- projektuje kompozycje z figur geometrycznych.

Treści z Podstawy Programowej:
Fizyczny obszar rozwoju dziecka: I/5,
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka: II/8
Społeczny obszar rozwoju dziecka: III/4, III/8, III/9
Poznawczy obszar rozwoju dziecka: IV/3, IV/5, IV/11, IV/12

Metody pracy: słowna, czynna, percepcyjna, aktywizująca.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: Opowiadanie D.Szadkowskiej „W krainie Figurolandii”, szablony figur geometrycznych: koła, kwadratu, prostokąta, trójkąta, kartki blok techniczny A4, kartki blok techniczny A5, kleje w sztyfcie, odtwarzacz CD, płyta CD „Supersmyki część 1, koperty, pendrive, kolorowe karteczki samoprzylepne, karta z emotikonami.

Tok zajęć:
1. Zaproszenie dzieci do udziału w zajęciach. Zabawa powitalna z elementami ruchu „Witam Was”.
2. Bajka matematyczna D. Szadkowskiej „W krainie Figurolandii”. Rozmowa kierowana na podstawie wysłuchanego tekstu (załącznik nr 1).
3. „Figurowe postacie” - nauczyciel pokazuje dzieciom postacie wykonane przez siebie
z wykorzystaniem różnej wielkości figur geometrycznych. Dzieci określają z jakich figur powstały postacie.
4. Zabawa ruchowa „Koła, prostokąty, kwadraty i trójkąty” - dzieci swobodnie tańczą do muzyki, na hasło nauczyciela: „Trójkąt”, „Koło”, Kwadrat”, „Prostokąt” muszą się zatrzymać i podnieść do góry właściwą z rozłożonych na dywanie figur geometrycznych.
5. „Moja figurowa postać” - dzieci otrzymują koperty z papierowymi figurami geometrycznymi. Zadaniem najmłodszych jest ułożenie bajkowej postaci z otrzymanych figur. Dla chętnych dzieci prowadząca ma przygotowane szablon „Pajacyka” ułatwiający wykonanie zadania (załącznik nr 2).
6. Podsumowanie zajęć, ewaluacja - „Emotikony”. Dzieci siedzą w kole. Zadanie polega na przyklejeniu kolorowej karteczki w odpowiednim miejscu na ilustracjach przedstawiających emotikony: smutny, neutralny, wesoły.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.