Katalog

Marta Musialik, 2021-05-14
Wrocław

Geografia, Konspekty

Scenariusz lekcji "Krajobraz wyżyny wapiennej"

- n +

KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII

Klasa: 5

Temat lekcji: Krajobraz wyżynny – Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.

Wymagania podstawy programowej:
Uczeń:
II.1) wskazuje na mapie położenie krain geograficznych Polski
II.2) przedstawia główne cechy krajobrazów Polski oraz wskazuje ich zróżnicowanie
II.3) rozpoznaje krajobrazy Polski w opisach oraz na filmach i ilustracjach
II.4) przedstawia podstawowe zależności między składnikami poznawanych krajobrazów
II.6) opisuje najważniejsze obiekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Polski oraz wskazuje je na mapie
II.9) przyjmuje postawę szacunku wobec środowiska przyrodniczego i kulturowego Polski

Cel: potrafisz opisać krajobraz wyżyny wapiennej

NaCoBeZU:
- wskazujesz na mapie fizycznej Polski położenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
- rozumiesz pojęcia: wapień, skamieniałość, ostańce, orle gniazda
- opisujesz skały budujące obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (pochodzenie, właściwości)
- wymieniasz charakterystyczne cechy krajobrazu wyżyny wapiennej
- opisujesz najważniejsze obiekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Metody i formy pracy:
- praca z mapą
- pokaz i krótki wykład (skała wapienna, pochodzenie)
- oglądanie filmu edukacyjnego
- praca w parach

Środki dydaktyczne:
- mapa ścienna Polski (hipsometryczna)
- atlasy
- okaz skały wapiennej, skamieniałości
- film edukacyjny
- podręcznik Geografia 5 MAC

Przebieg zajęć:
Wprowadzenie
1. Czynności organizacyjne.
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.
3. Sformułowanie celu lekcji.

Realizacja:
1. Położenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
- praca z atlasem – uczniowie pracując w parach szukają w atlasie położenia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej; przypomnienie informacji o mapie hipsometrycznej (kolor żółty), odszukują główne miasta tego obszaru (Kraków, Częstochowa)
- wybrany uczeń wskazuje położenie omawianej krainy geograficznej na mapie ściennej Polski

2. Skały wapienne
- nauczyciel prezentuje uczniom okaz skały wapiennej; uczniowie oglądając, zwracają uwagę na wygląd skały oraz na obecną skamieniałość
- krótki wykład o pochodzeniu skał wapiennych (warunki i sposób powstawania) oraz o cechach skał wapiennych (rozpuszczanie przez związki zawarte w wodzie), co prowadzi do wytwarzania charakterystycznych form – jaskinie, ostańce

3. Obiekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego
- oglądanie filmu edukacyjnego pt. „Szlak Orlich Gniazd – wznieś się na wyżyny... ”
- w czasie projekcji filmu uczniowie zwracają uwagę na charakterystyczne elementy krajobrazy wyżyny wapiennej (jaskinie, ostańce, zamki – orle gniazda)
- wykonują w zeszytach notatkę o najważniejszych obiektach dziedzictwa przyrodniczego
i kulturowego Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
- zapisują informacje o atrakcjach turystycznych omawianej krainy
- po filmie chętni uczniowie podają przykłady ciekawych miejsc na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej; nauczyciel kontroluje zapis notatek w zeszytach

Podsumowanie:
1. Refleksja uczniowska – uczniowie zastanawiają się, co ich zaciekawiło na dzisiejszej lekcji; które miejsce Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej chcieliby odwiedzić. Dzielą się swoim pomysłem z kolegą / koleżanką z ławki.

2. Praca domowa dla osób chętnych – wykonaj model skamieniałości wg instrukcji zamieszczonej w podręczniku (str. 43).
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.