Katalog

Magdalena Barszczyk, 2021-02-24
Wola Sernicka

Matematyka, Konspekty

Kodowanie liczb wielocyfrowych

- n +

Temat: Kodowanie na lekcji matematyki- kodowanie liczb wielocyfrowych.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą lub innym przedmiotem:
przypomnienie pojęcia cyfry, liczby. Zabawa z cyframi.

Cele lekcji ( nauczyciela):

• Przypomnienie sposobu zapisywania liczb w dziesiątkowym systemie pozycyjnym,
• Odczytywanie i zapisywanie dużych liczb ( wielocyfrowych ),
• Tworzenie poleceń lub sekwencji poleceń dla określonego planu działania prowadzącego do osiągnięcia celu ( edukacja informatyczna)

Cele sformułowane w języku ucznia:

Po lekcji będę potrafił:
• Czytać i zapisywać duże liczby według podanego kodu
• Odróżnić cyfrę od liczby

„Nacobezu” – „ na co będę zwracał uwagę”:
(wypisać zakres sprawdzanych umiejętności i wiadomości ucznia, najlepiej w formie konkretnych zoperacjonalizowanych czynności, podlegających sprawdzeniu i ocenianiu.
1. Poprawnie odczytam duże liczby (wielocyfrowe),
2. Poprawnie zapiszę liczby ( wielocyfrowe),
3. Wskażę w zapisie liczby cyfrę znajdującą się na określonej pozycji.
4. Poprawnie zakoduję liczbę wielocyfrową.

Kompetencje kluczowe rozwijane na lekcji:
umiejętność uczenia się – uczniowie czytają informacje i rozwiązują samodzielnie zadania sprawdzające, wypełniają kartę pracy.
kompetencje matematyczne i naukowo- techniczne – uczniowie definiują pojęcie cyfry oraz różnicy między cyfrą, a liczbą, rozumieją znaczenia miejsca cyfry w liczbie.
kompetencje porozumiewania się w języku ojczystym- uczniowie przygotowują wypowiedzi ustne na zadane pytania, wypowiadają się pełnymi zdaniami.

Metody prowadzenia lekcji i aktywności uczniów: pogadanka, metoda aktywizująca, metoda praktyczna z przygotowanym zestawem zadań przez nauczyciela.

Forma sprawdzenia osiągnięcia celu: praca z całą klasą, praca indywidualna

Kluczowe pytania do uczniów:
1. Czy możemy w dowolny sposób zapisywać duże liczby?

Materiały i pomoce dydaktyczne: karty pracy z zadaniami

Przebieg zajęć


1. Przypomnienie pojęcia cyfry, liczby ( cyfry to cegiełki , z których budujemy domy – liczby)
2. Praca z uczniami nad sformułowaniem nacobezu.
3.Zapisanie przez uczniów „nacobezu” do lekcji w zeszycie.
4.Zadanie pytania kluczowego.
5.Przypomnienie zasady zapisu liczb w systemie dziesiątkowym pozycyjnym.
Każda cyfra ma określoną pozycję i od tego zależy wartość liczby.
6. Ćwiczenia w kodowaniu liczb, ich odczytywaniu, zapisywaniu( kubkowy panel kodujący, prostokątny panel kodujący)
7.Praca zbiorowa z przygotowanym zestawem zakodowanych liczb przez nauczyciela.
8. Praca indywidualna zakodowanie liczby przez ucznia- sprawdzenie nabytych umiejętności.
10.Uczniowie dokonują oceny koleżeńskiej prac kolegów zgodnie z nacobezu.
10.W jakim stopniu zrozumiałeś dzisiejsza lekcję? – samoocena

Zdania podsumowujące: przygotowanie zakodowanych liczb dla koleżanek/ kolegów z klasy.
Uczniowie kończą zdania:
Dziś nauczyłem się……

Informacja zwrotna dla nauczyciela – odpowiedź na pytanie : co mi się podobało na dzisiejszej lekcji , a co mi się nie podobało.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.