Katalog

Dorota Maciejewska, 2021-02-19
Kołobrzeg

Język niemiecki, Konspekty

Konspekt lekcji języka niemieckiego z wykorzystaniem TIK oraz elementów ocenienia kształtującego.

- n +

Temat: Wie spät ist es?- doskonalimy umiejętność posługiwania się zegarem.
Klasa: V
Cel lekcji ( nauczyciela):
Utrwalenie umiejętności odczytywania godzin na zegarze.

Cel sformułowany w języku ucznia:
Odpowiadam na pytanie „Wie spät ist es?”.

„Nacobezu” – „ na co będę zwracał /-a uwagę”:
- czy prawidłowo wymawiacie liczebniki
- czy podajecie aktualną godzinę.

Metody prowadzenia lekcji i aktywności uczniów:
- metody problemowe (aktywizujące),
- metody ćwiczeń praktycznych – czynnościowa,
- ocenianie kształtujące.

Kluczowe pytania do uczniów:
- Jak na dwa sposoby możesz zapytać o godzinę w języku niemieckim?
- Jaki na dwa sposoby możesz podać czas zegarowy?

Materiały i pomoce dydaktyczne:
karty Memory, kartki z zadaniami do uzupełnienia, papierowe zegary, patyczki, „światła drogowe”, tablica interaktywna, platformy TIK: Classflow, LearningApps, nagranie dźwiękowe z platformy Akademia PWN
Przebieg lekcji:
1. Powitanie i przedstawienie celów lekcji oraz kryteriów sukcesu.
Rozdanie uczniom kolorowych karteczek, którymi zgodnie z zasadą „świateł drogowych” mogą sygnalizować poziom zrozumienia treści lub zaawansowanie w wykonywaniu kolejnych zadań.
2. Zadanie „na dobry początek”- rozwiązywanie na tablicy interaktywnej diagramu przy-gotowanego na platformie Classflow. Utrwalenie nazw liczebników potrzebnych w dalszej części zajęć. Uczniowie podchodzący do tablicy interaktywnej wybierani są losowo, z wykorzystaniem patyczków z imionami.
3. Zabawa Memory. Uczniowie na interaktywnym ekranie poszukują par, które tworzą godziny zapisane słownie oraz cyfrowo.
4. Połączenie uczniów w pary za pomocą wylosowanych numerków. Każdy otrzymuje kartę pracy do uzupełnienia. Uczniowie na przemian zadają sobie pytania o informacje, którymi dysponuje kolega/ koleżanka. Gdyby potrzebowali pomocy, sygnalizują to czerwonym światełkiem. Po wypełnieniu kart pracy uczniowie oceniają się koleżeńsko.
5. Sprawdzenie umiejętności rozumienia przez uczniów usłyszanych godzin. Każdy z uczniów na wyciętym z papieru zegarze wskazuje godzinę, którą usłyszał z nagrania dźwiękowego. Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej. Uczniowie mogą również dokonać samooceny na podstawie zaprezentowanych poprawnych odpowiedzi na tablicy.
6. Podsumowanie zajęć. Quiz Milioner- ćwiczenie utrwalające zdobyte wiadomości z wykorzystaniem platformy LearningApps (prezentacja zadania na tablicy interaktywnej).
7.Przypomnienie celów lekcji.
8. Podsumowanie zajęć. Samoocena uczniów metodą „świateł drogowych”.









Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.