Katalog

Magdalena Grzelak, 2021-01-14
Trzebnica

Matematyka, Konspekty

dzielenie z resztą

- n +

TEMAT: Dzielenie z resztą.
Klasa IV

CELE LEKCJI:
- ogólny
- uczeń wykonuje dzielenie z resztą;
- operacyjny
uczeń :
o wykonuje dzielenie z resztą i sprawdza wynik;
o oblicza reszty z dzielenia;

FORMA PRACY:

- wspólnym frontem;

METODY:
- oparta na słowie mówionym- pogadanka o tym, jak podzielić 25 cukierków na 3 osoby;
- oparta na słowie pisanym i mówionym- uczniowie robią przykłady na tablicy i w zeszycie;
ŚRODKI:
25 cukierków;


PRZEBIEG LEKCJI

1 ETAP (10 minut)
Witam uczniów. Sprawdzam obecność i zadanie domowe (uczniowie czytają głośno rozwiązanie).

2 ETAP (5 minut)

Wybieram trzech ochotników. Pytam uczniów, jak podzielić po równo 25 cukierków między wybrane osoby (by te osoby miały jak najwięcej cukierków) ? Czy mogę to zrobić ? Ile cukierków mi zostanie ?
Zapisuję na tablicy:
25 to 3 * 8 i 1 reszty
25 = 3 * 8+1 (Tak będziemy sprawdzać, czy dobrze podzieliliśmy).

3 ETAP (15 minut)

Uczniowie robią przykłady na tablicy:
Zad. Wykonaj dzielenie z resztą i sprawdź wynik.
a) 27:6 =
b) 58:8 =
c) 48:6 =
d) 43:4 =
e) 66:7 =
f) 88:9 =
g) 93:10 =
h) 56:25 =


4 ETAP (15 MINUT)

Zad.1
Ile ( najwięcej ) orzechów kokosowych może kupić osoba, mająca 22 złote, jeżeli jeden kosztuje 6 złotych ? Czy zostanie wtedy jeszcze jakaś reszta ?

Zad.2
Duża tabliczka czekolady kosztuje 8 zł. Ile takich tabliczek czekolady można kupić, mając 54 zł ? Czy wystarczy jeszcze pieniędzy na dwie mniejsze tabliczki czekolady, jeżeli jedna mniejsza tabliczka kosztuje 3 zł ?





Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.