Katalog

Nina Karwacka, 2020-11-06
Rokietnica

Zajęcia zintegrowane, Różne

Dzień Jabłka

- n +

Dziś w naszej klasie Dzień Jabłka. Dlaczego wybraliśmy ten owoc ? Zaraz wam o tym opowiemy. Ale najpierw posłuchajcie kilku wiadomości. Jabłko przywędrowało do nas z Chin. Łatwo przystosowało się do naszego klimatu. Dziś wyróżniamy ponad 10 tysięcy gatunków jabłek różniących się smakiem, kolorem, konsystencją miąższu.

A oto pierwszy z powodów dla którego jabłko stało się naszym klasowym bohaterem.Jabłko przyczyniło się do jednego z największych odkryć naukowych. A było to tak
W roku 1665:


Jestem Izaak Newton. Mieszkam w Anglii. Wszyscy mnie tu znają bo bardzo lubię się uczyć. Urodziłem się w 1643 roku. Gdybym żył w 2008 roku miałbym365 lat .No cóż może wymyślę lekarstwo na dłuuuuuuugie życie. Na razie jestem znanym matematykiem i fizykiem. A teraz przyszedłem tu do tego sadu ,aby trochę odpocząć, poczytać. O położę się pod tą jabłonką. Jak miło- widzę ptaki na niebie, piękne jabłka,- chyba trochę się zdrzemnę.

( Spada jabłko)
Co to, co się dzieje? (rozgląda się bierze jabłko) Aaaa, to tylko jabłko. Nie chciało ci się wisieć na drzewie!!! Ja sobie smacznie śpię a ty musisz na mnie spadać? !!! Co cię ciągnie na ziemię? Zaraz, zaraz pomyślmy.....Ciągnie, ciągnie Tak coś spowodowało że jabłko spadło na ziemię a nie poleciało do góry. Czy was też coś przyciąga do ziemi. Wstańcie i sprawdźcie sami .Podskakujemy, jeszcze raz . Usiądźcie Taaak dobrze widziałem was też coś przyciągało do ziemi . Nazwę to przyciąganiem ziemskim, nieee to musi być jakaś naukowa nazwa. Już wiem – GRAWITACJA. Tak moi koledzy pękną z zazdrości jak im o tym opowiem.


I tak dzięki JABŁKU Newton odkrył grawitację co spowodowało odkrycie przyczyny ruchu planet i rozwój astrologii.

Kolejnym powodem naszego wyboru jest to iż jabłko przyczynia się do naszego zdrowia. Znacie to powiedzenie: JEDNO JABŁKO DZIENNIE TRZYMA LEKARZA ODE MNIE.
I nie jest to przesadą. Jabłko zawiera ponad 20 witamin i minerałów. Jest przyjacielem serca- działa wzmacniająco na jego mięsień. A jeżeli nie macie czym umyć zębów-zjedzcie jabłko- a pektyny zawarte w jabłku zabiją wszystkie bakterie.

A teraz przedstawimy wam historyjkę o.... Zobaczcie sami

Entliczek –pentliczek

My lubimy surowe jabłka, suszone jabłka, z jabłek soki dżemy i kompoty, ciasto, naleśniki z jabłkami, sałatkę z jabłek smażone pieczone i gotowane jabłka bo pamiętamy iż
JEDNO JABŁKO DZIENNIE TRZYMA LEKARZA ODE MNIE.
Życząc wam wiele zdrowia poczęstujemy was jabłkiem. SMACZNEGOHula w polu psotny wiatr i jabłonią trzęsie,
A z jabłoni jabłek grad, szur szur przez gałęzie
Ref. Już owoców pełen kosz
Mienią mienią się barwami
Te owoce smaczne są
Zjedz je zjedz je razem z nami

Kiedy w polu wicher dmie
Pójdę pod jabłonie
I nastawie ręce dwie
Hop jabłuszko w dłonie
Ref

Jabłka co czerwienią lśnią
Do domu zaniosę
I sałatkę zrobię z nich
Spróbuj bardzo proszę
Ref
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.