![]() |
![]() |
Katalog Anna Niemiec, 2020-08-24 Kraków Geografia, Scenariusze Scenariusz lekcji geografii w liceum metodą drzewa decyzyjnego dostosowany dla ucznia Zespołem Aspergera.Anna Niemiec Scenariusz lekcji Temat: Działania na rzecz odbudowania równowagi ekologicznej. Cel główny: Ochrona środowiska i kształtowanie postaw proekologicznych. Cele szczegółowe: Zapamiętywanie wiadomości: Uczeń zna : - znaczenie terminów: ekorozwój, recykling, rekultywacja - wymienia sposoby ochrony przyrody w Polsce - koncepcje zrównoważonego rozwoju Rozumienie wiadomości: Uczeń rozumie : • znaczenie terminów: ekorozwój, recykling, rekultywacja • znaczenie formy ochrony przyrody w Polsce • znaczenie koncepcji zrównoważonego rozwoju Stosowanie wiadomości: Uczeń potrafi: • wyjaśnić znaczenie terminów: ekorozwój, recykling, rekultywacja • przedstawić i sposoby ochrony przyrody w Polsce • przedstawić koncepcję zrównoważonego rozwoju • przedstawić przykładowe filary zrównoważonego rozwoju • przedstawić działania związane z recyklingiem • opisać działania podejmowane na rzecz odbudowania równowagi ekologicznej • wymienić nazwy międzynarodowych form ochrony przyrody • analizuje etapy relacji człowiek – środowisko • proponuje sposoby ochrony przyrody • przewiduje globalne przyrodnicze i poza przyrodnicze skutki zakłóceń równowagi ekologicznej • proponuje sposoby działań na rzecz zachowania równowagi w środowisku przyrodniczym • wykazuje na przykładach poza przyrodnicze czynniki zmieniające relacje człowiek – środowisko przyrodnicze Metody pracy: Metoda drzewa decyzyjnego, pogadanka , elementy wykładu, burza mózgów, Środki dydaktyczne: Kary pracy, schemat , film edukacyjny Umiejętności wynikające z podstawy programowej: Uczeń wykazuje na przykładach poza przyrodnicze czynniki zmieniające relacje człowiek-środowisko przyrodnicze ( zmiany modelu konsumpcji, zmiany poglądów dotyczących ochrony środowiska). Umiejętności kluczowe: Porozumiewanie się w języku ojczystym –podczas lekcji uczniowie formułują i wyrażają własne argumenty w odpowiednim kontekście Umiejętność uczenia się- analizowanie, wnioskowanie, przyswajanie wiedzy podczas lekcji Przebieg lekcji: 1.Powitanie uczniów i przedstawienie tematu: Działania na rzecz odbudowania równowagi ekologicznej. a) wprowadzenie do tematu i powiązanie z celami lekcji 2.Projekcja filmu edukacyjnego Malala Yousafzai ( najmłodsza laureatka pokojowej Nagrody Nobla) pt. Wprowadzenie do celów zrównoważonego rozwoju.(film jest dostosowaniem dla ucznia z Zespołem Aspergera ) 3. Pogadanka na temat filmu i podsumowanie uzyskanych informacji. 4. Zapoznanie z zadaniem grupowym w formie drzewa decyzyjnego a) Podział uczniów na grupy 4 osobowe włącznie w grupę ucznia z Zespołem Aspergera (specjalne dostosowanie do pracy dla ucznia), rozdaje Karty pracy z narysowanym drzewem decyzyjnym. Alternatywa Dla ucznia z autyzmem można zaproponować symbole /ikony zrównoważonego rozwoju. Wybrana osoba najbardziej empatyczna osoba z klasy, która wyjaśni uczniowi z zaburzeniem za spektrum autyzmu znaczenie symboli , taka, którą uczeń lubi. Przy danym opisie zaproponowanym przez grupę położy dany symbol . b) Nauczyciel udziela instrukcji i wskazówek, rysuje na tablicy drzewo decyzyjne( lub przylepia duży plakat z pustym drzewem decyzyjnym) Zapisuje problem wymagający podjęcia decyzji na dole drzewa narysowanego na tablicy i prosi aby uczniowie zapisali go w tym samym miejscu swoich drzewek w kartach pracy: Jak zmniejszyć uciążliwość odpadów dla środowiska? c) Informację pomocnicze dla uczniów: Pamiętaj! W czasie prezentacji prac pozostałych grup uważnie słuchaj ich argumentów, notuj pytania i wątpliwości. Te notatki pozwolą ci aktywnie uczestniczyć w dyskusji, ułatwią sporządzenie notatki z lekcji. W grupie będziesz dyskutować, przedstawiać swoje argumenty. Przyjmij zasadę, że każdy ma chwilę czasu na przedstawienie swoich pomysłów. Nauczyciel prosi uczniów, aby każdy zastanowił się odpowiedział sobie na pytania: Co w tej metodzie sprawiło Ci największą trudność? Co było dla Ciebie przyjemne i ciekawe? 5. Uczniowie przystępują do pracy wypełniając drzewko decyzyjne w czasie wyznaczonym przez nauczyciela. 6. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy czytając soje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na wspólnym drzewie na tablicy. 7. Po skończonym drzewie na tablicy nauczyciel wpisuje cel i wartość, zadając uczniom pytanie : W jakim celu proponują takie rozwiązanie, działanie? 7. Podsumowanie i wnioski, ew. krótka notatka do zeszytu. 8. Po przeprowadzonej lekcji autorefleksja w pracy tą metodą Udało się/ trzeba zmienić Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |