Katalog

Anna Niemiec, 2020-08-24
Kraków

Geografia, Sprawozdania

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI KLASY 1G DO TARNOWSKICH GÓR

- n +

Anna Niemiec
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI KLASY 1G DO TARNOWSKICH GÓR
29 września klasa 1g wraz z klasą 1f o godzinie 8 wyjechała na jednodniową wycieczkę do Tarnowskich Gór .
Pierwszym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim. Warto zaznaczyć , że po górnicze zabytki Tarnowskich Gór zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aby dotrzeć do zalanego już chodnika kopalnianego, czekał nas 15-minutowy spacer lasem. Obiekt ten znajduje się w unikalnym 600-metrowym fragmencie XIX-wiecznej sztolni „Fryderyk. Krętymi schodami szybu „Ewa” zeszliśmy 25 metrów w dół. Tam wsiedliśmy do łodzi, aby pokonać wodny korytarz w świetle lamp karbidowych. Przepłynęliśmy m. in. przez „Bramę Odważnych”, „Szczęśliwych” i „Leniwych”. Na powierzchnię wyszliśmy szybem „Sylwester”.
Drugim punktem wycieczki była Zabytkowa Kopalnia Srebra. W tej kopalni od XV do początku XX w. wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. Najpierw w budynku nadszybia wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy ekspozycję muzealną. Późnej nowoczesną windą zjechaliśmy 40 metrów w głąb kopalni, gdzie - w prawdziwych górniczych kaskach - ponad godzinę chodziliśmy korytarzami będącymi kiedyś miejscem pracy górników i gwarków.
W sumie pokonaliśmy trasę 1700 m, w tym 270-metrowy odcinek łodziami. Niestety dwójka naszych uczniów z powodu niestrawności żołądkowej musiała zostać na górze. Po kontakcie telefonicznym z rodzicami zostali pod opieką pani pilot- przewodnik.
Około godziny 17 dotarliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego na Złotą Górę i tu rozpoczął się trzeci punkt programu- ognisko integracyjne. Tu już wszyscy razem w dobrym samopoczuciu bawili się i śpiewali przy ognisku.
Powrót do Krakowa miał miejsce około godziny 20.30.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.