![]() |
![]() |
Katalog Estera Miotk, 2020-08-24 Połchowo Geografia, Scenariusze Scenariusz lekcji geografii, kl.6- Współrzędne geograficzneScenariusz lekcji geografii, kl. 6a Temat: Współrzędne geograficzne. Czas realizacji: 3 godziny lekcyjne Cel ogólny: określanie współrzędnych geograficznych dowolnego punktu na mapie. Cele szczegółowe: Uczeń wie, co to są współrzędne geograficzne. Uczeń potrafi stosować angielskie skróty kierunków przy zapisie położenia geograficznego. Uczeń potrafi określać w stopniach współrzędne geograficzne dowolnego punktu. Uczeń potrafi określać w stopniach i minutach współrzędne geograficzne dowolnego punktu. Formy i metody pracy: indywidualna, zbiorowa, praca z atlasem, ćwiczenia Środki dydaktyczne: karty pracy, atlas, tablica interaktywna Przebieg lekcji: 1. Sprawy organizacyjno- porządkowe. 1.1 Sprawdzenie obecności. 1.2 Podyktowanie tematu . 1.3 Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji . 2. Krótkie omówienie celu lekcji. 3. Nauczyciel upewnia się, czy uczniowie pamiętają kierunki geograficzne? Przypomina angielskie skróty kierunków. 4. Nawiązanie do tematu. Postawienie pytań przez nauczyciela: Jaki równoleżnik dzieli kulę ziemską na półkulę północną i południową? Przewidywana odpowiedź: równik Jaką wartość ma równik? Przewidywana odpowiedź: 0° Jakie południki dzielą kulę ziemską na półkulę wschodnią i zachodnią ? Przewidywana odpowiedź: południk 0° i południk 180° Co odczytujemy na podstawie południków? Przewidywana odpowiedź: długość geograficzną Co odczytujemy na podstawie równoleżników? Przewidywana odpowiedź: szerokość geograficzną. 5. Opracowanie tematu: 5.1 Wprowadzenie terminu współrzędne geograficzne- uczniowie zapisują wyjaśnienie w zeszytach Współrzędne geograficzne= szerokość geograficzna, długość geograficzna. Służą do określania położenia geograficznego. Każdy punkt na Ziemi ma własne współrzędne geograficzne. 5.2 Określanie współrzędnych geograficznych dowolnego punktu Kilka przykładów wykonanych na tablicy wspólnie Rozdanie kart pracy (nr 1 i nr 2) Sprawdzenie poprawności wykonania zadań. 5.3 Przypomnienie wiadomości o tym, że stopnie dzielą się na minuty i określanie położenia geograficznego z dokładnością co do minuty Kilka przykładów na tablicy Rozdanie kart pracy (nr 3 i nr 4) Sprawdzenie poprawności wykonanego zadań 5.4 Określanie współrzędnych na mapie. Uczniowie wspólnie z nauczycielem określają współrzędne geograficzne Warszawy Odpowiedź: 52° 10´N, 21° E Rozdanie kart pracy (nr 5, ewentualnie nr 6) 6. Podsumowanie lekcji. 7. Ocena pracy uczniów. 8. Praca domowa- karta pracy. 9. Praca dla chętnych- karta pracy. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |