Katalog

Renata Bednarska, 2020-07-08
Rzgów

Wybór zawodu, Projekty edukacyjne

Międzyszkolny Konkurs „Świąteczne Inspiracje” w SOSW Nr 1 w Łodzi

- n +

Międzyszkolny Konkurs
„Świąteczne Inspiracje” to Konkurs realizowany
w Specjalnym Ośrodku
Szkolno- Wychowawczym Nr 1
im. Janusza Korczaka w Lodzi
Renata Bednarska
SOSW Nr 1 w Łodzi


Kształcenie specjalne w SOSW Nr 1w Łodzi ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. W naszym ośrodku jesteśmy ukierunkowani na wspieranie rozwoju ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim jak i młodzieży niesłyszącej z wadami słuchu oraz spektrum autyzmu.
W kalendarzu imprez szkoły zapisał się na stałe, odbywający się co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia Międzyszkolny Konkurs „Świąteczne Inspiracje”. Organizowany jest on przez nauczycieli i uczniów klas szkoły branżowej o kierunku ogrodnictwo i kucharstwo.
Głównym celem powołania do życia tego konkursu jest:
• Zapoznanie absolwentów szkół podstawowych z ofertą kształcenia zawodowego ośrodka ( szczególnie dotyczy to kształcenia w zakresie zawodów: ogrodnik, kucharz, fryzjer i monter sieci i instalacji sanitarnych).
• Wymiana doświadczeń w pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
• Wzajemne poznanie i integracja między ośrodkami, szkołami podstawowymi
z województwa łódzkiego.
• Kształtowanie zmysłu estetycznego młodzieży
• Promowanie atrakcyjnych sposobów spędzania czasu wolnego
• Rozwijanie umiejętności manualnych

Powyższe cele, ukierunkowane w większości na preorientacją zawodową są realizowane poprzez około świąteczne działania ludyczne.
Konkurs skierowany jest do uczniów, którzy w tym okresie dokonują wyboru swojej dalszej drogi edukacyjnej, a co jeszcze ważniejsze, zawodowej.
Przez kilka lat spotkanie to posiadało rozbudowaną formułę kulinarną, ale od 2013 r., kiedy kierunek ogrodnik zaczął się prężnie rozwijać w naszej szkole, nauczyciele i uczniowie uczący tego zawodu aktywnie włączyli się w tworzenie tego spotkania.
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy bardzo chętnie otaczamy się wszelkimi dekoracjami. Wszystko co pachnie pomarańczą, igliwiem i piernikiem, błyszczy się złotem oraz mieni brokatem nastraja nas szczególnie pozytywnie.
W poszczególnych edycjach młodzież miała za zadanie z prostych elementów typu:
bombki, suszone pomarańcze, gwiazdki z masy solnej, kolorowe druciki, wstążki, świeże gałązki świerku itp. skomponować własną dekorację.

Należy dodać, że co roku staramy się by temat prac był inny. Wykonywaliśmy już stroiki
na stół, wianki do powieszenia, wiszące girlandy w różnych odsłonach i choinki.


Zadaniem kucharzy jest dekoracja choinek złożonych z upieczonych przez naszych uczniów piernikowych ciasteczek. Uczestnicy dekorują piernikowe choinki za pomocą kolorowych koralików, posypek i polew. Dekoracje bywają bardziej stonowane lub toną przysypane wielokolorowym wzorem.
Osobno oceniana jest część kucharska konkursu i osobno część ogrodnicza. Zaobserwowaliśmy, że uczestnicy spotkań z obawami i rezerwą podchodzą do proponowanych aktywności, jednak stopniowo, kiedy zaangażują się w pracę, wykonują ją z pełnym sukcesem. Niejednokrotnie uczniowie potrzebują wsparcia przy realizacji zadań. Zauważyliśmy, że w trakcie warsztatów nawiązują się pozytywne relacje miedzy uczestnikami, którzy z chęcią wzajemnie sobie pomagają. Oczywiście nauczyciele prowadzący warsztaty również w razie potrzeby udzielają wsparcia i motywują. Wyobraźnia młodzieży, poczucie estetyki, dobór kompozycji zazwyczaj przynoszą wspaniałe efekty w postaci własnoręcznie przygotowanych dekoracji.
Uczniowie niepełnosprawni lepiej radzą sobie z zadaniami praktycznymi. Łatwiej jest im wykonywać proste czynności, niż przyswajać wiedzę teoretyczną. Dlatego praktyczne przećwiczenie zadań pokazuje, że nie przekraczają one ich możliwości.
Każdy uczestnik jeśli tylko chce podjąć się wykonania zadania potrafi sobie z nim poradzić.
Ocena pracy jest ważna, jednak ważniejsze jest ile zaangażowania i wysiłku włoży młodzież w komponowanie dzieła. Samo tworzenie daje największą radość twórcy.
Mamy za sobą już sześć wspólnych edycji. Z roku na rok gościmy coraz więcej szkół zainteresowanych uczestnictwem w konkursie. W grudniu gościmy szkoły specjalne, szkoły podstawowe i integracyjne z miasta Łodzi i województwa łódzkiego min z Brzezin, Koluszek, Konstantynowa Łódzkiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Rąbienia, Pabianic, Rudy Bugaj.
Co roku Konkurs „Świąteczne Inspiracje” jest okazją do spotkania uczniów i nauczycieli, którzy realizują wspólne cele związane z edukacją osób niepełnosprawnych w atmosferze świąt Bożego Narodzenia, jednego z najbardziej jednoczących świąt w naszej kulturze.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.